Maminka.czMateřská a rodičovská dovolená

Mateřská dovolená 2020: Vše, co potřebujete vědět

Nastupujete v roce 2020 na mateřskou dovolenou? Víte, jak si o mateřskou dovolenou zažádat a jak bude vysoký váš příspěvek v mateřství? Můžete si během mateřské přivydělat? Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky týkající se mateřské dovolené v roce 2020.

Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) se vyplácí po dobu šesti měsíců péče o dítě. Do tohoto období spadá i období před porodem.

Co potřebujete vědět o mateřské v roce 2020

 1. Kdy se nastupuje na mateřskou
 2. Nárok na mateřskou podporu
 3. Otec na mateřské
 4. Mají na mateřskou nárok i podnikatelky?
 5. Co když nesplňuji podmínky?
 6. Privýdělek na mateřské
 7. Výpočet mateřské v roce 2020?
 8. Denní vyměřovací základ v roce 2020
 9. Zvýšení rodičovského příspěvku v roce 2020

Kdy se na mateřskou dovolenou nastupuje?

Nastávající maminka nastupuje na mateřskou dovolenou 6 až 8 týdnů před vypočítaným termínem porodu. Pokud porodí předčasně, počítá se mateřská ode dne porodu až do uplynutí 28 týdnů. V případě porodu dvojčat nebo vícerčat je to 37 týdnů po porodu.

Pokud by však nevyčerpala celých šest týdnů před porodem z jiných důvodů, náleží jí mateřská dovolená ode dne porodu jen do uplynutí 22 (popř. 31) týdnů.

Kdo má nárok na mateřskou podporu?

Nástup na mateřskou dovolenou a nástup na peněžitou pomoc v mateřství si zaměstnankyně určuje sama, nelze jí nástup na mateřskou dovolenou nařídit. Na rozdíl od rodičovské dovolené, která přísluší i muži, mateřská dovolená přísluší pouze ženě.

Mateřská dovolená 2020: Kalkulačka mateřské

Může na mateřskou nastoupit otec?

Zákon o NP dokonce pro případ, kdy se žena v průběhu mateřské dovolené rozhodne nastoupit zpět do zaměstnání, umožňuje, aby dávku nemocenského pojištění, peněžitou pomoc v mateřství, čerpal otec dítěte. Podmínkou však je, že pojištěnec, který pečuje o dítě a je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila, uzavřel s matkou písemnou dohodu, že bude pečovat o dítě. Tuto dohodu lze uzavřít s účinkem na dobu nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu dítěte. V dohodě musí být uveden den, od kterého bude pojištěnec o dítě pečovat, a den porodu. Podpis matky dítěte na dohodě musí být úředně ověřen nebo ověřen OSSZ. Den, od kterého bude tento pojištěnec o dítě pečovat, nesmí spadat do období, za které byla peněžitá pomoc v mateřství vyplacena matce dítěte.

Mateřskou podporu vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení. V případě, že jste zaměstnaná, vyplní žádost o PPM (Peněžitou pomoc v mateřství) váš gynekolog. Vy jen poté vyplněnou žádost odevzdáte svému zaměstnavateli.

Abyste měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství, musíte být v okamžiku nástupu na mateřskou dovolenou plátcem nemocenského pojištění. To znamená, že jste buď klasicky zaměstnaná, nebo v tzv. ochranné lhůtě, která činí 180 dnů od zániku nemocenského pojištění.

Splňovat musíte i další podmínku pro nárok na dávku, tj. účast na pojištění alespoň 270 kalendářních dnů v posledních 2 letech před nástupem na PPM.

Rodičovská dovolená 2020: Vše, co o ní potřebujete vědět

Mají na mateřskou nárok i matky podnikatelky?

Ano, podmínky pro podnikající matky se od minulých let nijak neliší. Pokud však chtějí ženy pracující jako OSVČ (Osoby samostatně výdělečně činné) čerpat „mateřskou“, je třeba, aby si v minulosti platily nemocenské pojištění, které je dobrovolné. Platba je přitom nutná alespoň 270 dnů v uplynulých dvou letech před čerpáním PPM.

Co když nesplňuji podmínky? Zůstanu bez peněz?

Pokud nesplňujete potřebné podmínky pro PPM, například tím, že jste si neplatila nemocenské pojištění, na mateřskou nemáte nárok. Stále však můžete čerpat rodičovský příspěvek, jehož výši vám v tomto případě vypočítá stát.

Otcovská dovolená 2019: Přečtěte si, kdo má na ni nárok a jak o ni žádat

Mohu si na mateřské přivydělat?

Novopečená matka nesmí pracovat po dobu šesti týdnů od narození dítěte, poté již pracovat může. Ovšem v případě, že by chtěla pracovat u stávajícího zaměstnavatele, musí vykonávat jinou činnost než před nástupem na mateřskou. Zaměstnavatel ženě vystaví také novou smlouvu (HPP, DPP, DPČ). V případě zaměstnání u jiného zaměstnavatele je to zcela bez omezení.

Při rodičovském příspěvku však již není možnost výdělku nijak omezena a nemá vliv na dávku. Stejné je to i s mužem, pokud pobírá pomoc v mateřství, nesmí vykonávat výdělečnou činnost, ze které mu nárok na podporu plyne. Pokud je zaměstnaný, nesmí chodit do práce, ale může si vydělávat jako OSVČ nebo chodit na brigádu, případně vykonávat pro zaměstnavatele práci na jinou smlouvu.

Mateřská dovolená 2019 – vše, co potřebujete vědět

Jak se počítá mateřská v roce 2020?

Výše peněžité pomoci v mateřství činí 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Denní vyměřovací základ se zpravidla zjišťuje z příjmu za 12 kalendářních měsíců před nástupem na dávku. U OSVČ se vychází z úhrnu měsíčních základů pojistného v rozhodném období před nástupem na dávku. Průměrný denní příjem se upravuje (redukuje) pomocí tří redukčních hranic.

Abyste mohli správně vypočítat denní vyměřovací základ, je důležité znát redukční hranice, které se odvozují od průměrné mzdy.

Takto stanovený průměrný denní příjem podléhá redukci, která se u PPM provede tak, že:

 • částka do první redukční hranice se počítá 100%,
 • z částky nad první redukční hranici do druhé redukční hranice se počítá 60 %,
 • z částky nad druhou redukční hranici do třetí redukční hranice se počítá 30 %,
 • k částce nad třetí redukční hranici se nepřihlíží
Návrat do práce po mateřské nebo rodičovské: Víte, na co máte právo?

Denní vyměřovací základ v roce 2020

U PPM bude provedena od 1. 1. 2020 každoroční úprava redukčních hranic pro výpočet výše dávek nemocenského pojištění, která se provádí v souvislosti s meziročním růstem mezd.

"Změna redukčních hranic se týká všech dávek nemocenského pojištění. Výše redukčních hranic se odvozuje od výše průměrné mzdy, první redukční hranice činí třicetinu průměrné mzdy, druhá jeden a půl násobek průměrné mzdy a třetí trojnásobek. Poněvadž průměrná mzda se každoročně zvyšuje, tak „automaticky“ se zvyšují i redukční hranice," říká Vladimír Dostálek z Tiskového oddělení Ministerstva práce a sociálních věcí.

Pro rok 2019 se vychází z průměrné mzdy 32 699 Kč, v roce 2020 z částky 34 835 Kč.

Zvýšení redukčních hranic pro výpočet denního vyměřovacího základu se uplatní nejen u nově přiznávaných dávek, ale pozitivně se promítne od 1. ledna 2020 u všech příjemců dávek, u nichž byla dávka nemocenského pojištění přiznána před koncem roku 2019 a vypočtena z vyšší průměrné měsíční mzdy než 32 699 Kč.

K 1. lednu 2020 se budou tyto dávky (včetně PPM) přepočítávat, a to bez žádosti, podle nových redukčních hranic, pokud jejich poskytování bude přecházet z roku 2019 do roku 2020.

Redukční hranice 2019 a 2020

Redukční hranice 2019 2020
I. 1 090 Kč 1 162 Kč
II. 1 635 Kč 1 742 Kč
III. 3 270 Kč 3 484 Kč

Zvýšení rodičovského příspěvku v roce 2020

Po skončení mateřské mohou rodiče čerpat rodičovský příspěvek, který se od ledna 2020 zvýší. Rodiče, kteří zůstanou s malými dětmi doma, dostanou od příštího roku o 80 tisíc korun víc, než dostávají dnes.

Návrh Ministerstva práce a sociálních věcí  podpořila v květnu 2019 vláda. Přečtěte si, kdo na příspěvek dosáhne a v jaké výši.

Rodiny si polepší. Poslanci podpořili zvýšení rodičovského příspěvku
Maminka Roku 2019
Témata: Porod, Mateřská a rodičovská dovolená, Mateřství, Mateřská, Peněžitá pomoc, Mateřská dovolená, Dávky, Redukční hranice, Nemocenské pojištění, PPM, Zabezpečení, Plyn, Vyměřovací základ, Dovolená

Mohlo by vás zajímat
Něžné, dojemné i smutné. Prarodiče se poprvé vidí s vnoučaty
Mají to těžší ženy, nebo muži? Marie Doležalová má jasno!
Marika Šoposká: Těhotenství bez komplikací není samozřejmost, už to vím!
Kristýna Leichtová skončila s kojením. A obrečela to! Co se stalo?
Těhotenství je zásah do sebevědomí, říká tenistka Andrea Sestini Hlaváčková
Kojení strašně bolí! Proč mě nikdo nevaroval, diví se Nikol Moravcová
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
Rodičovská dovolená 2020: Vše, co o ní potřebujete vědět
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají

Horoskopy

Rak Je pravděpodobné, že se setkáte s milou osůbkou, která vás ihned osloví. Ještě nevíte, co si o tom…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Hedvika, Heda, Despina

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu