Maminka.czChování a vztahy

Mateřská telepatie – funguje to?

Michaela Karavarakis 20.  8.  2014
Mateřská telepatie – funguje to?
Je podle vás psychické spojení mezi matkou a dítětem skutečné, nebo lze „telepatické“ příběhy vždy vysvětlit logicky či jako shodu okolností?

Začněme něčím, co sice nemá s telepatickým spojením mezi matkou a dítětem žádnou prokázanou souvislost, ale můžeme si na tom ovšem jednoduše dokumentovat, jak moc jsou naše těla (a potencionálně i mysli) propojena.

Dětské buňky v mozcích matek

Již před mnoha lety objevili vědci v krevním oběhu žen po porodu buňky s chromozomem Y, který se vyskytuje pouze u mužů. Zjistilo se, že v průběhu těhotenství putují skrze placentu buňky matky i plodu volně oběma směry, tzn. do těla matky přechází buňky dítěte a obráceně. Vědělo se tedy, že se buňky dítěte pohybují krevním řečištěm matky, nedávno se ovšem přišlo na to, že se zmíněné buňky vyskytují i v jejích vnitřních orgánech a v neposlední řadě i v mozku. Jestli tam mají nějakou funkci a případně jakou, to se zatím neví, každopádně jejich nápadná podobnost buňkám kmenovým vede vědce k různým spekulacím.

Jednou z nich je eventualita, že se tyto dětské buňky mohou přeměnit do množství různých tkání a zastoupit nemocné či chybějící buňky matky tam, kde jsou zrovna potřeba. Ale jak jsme již předeslali v úvodu, toto nemá s telepatií žádnou prokázanou spojitost. Chtěli jsme na tom pouze demonstrovat, že propojení matka-dítě je často silnější, než si jako laici vůbec dokážeme představit...

Co vás naučilo mateřství aneb Když jsem se stala mámou, zjistila jsem…

Vědci neprokázaná, lidmi uznávaná

I když telepatie nebyla nikdy vědecky prokázána, věří v ni více lidí než v jakékoli jiné nadpřirozené schopnosti. Proč? Odpověď je nasnadě. Případy psychického spojení mezi blízkými se vyskytují poměrně často, jak ostatně dokazují i vaše příběhy. Nad mnoha z nich nám zůstával rozum stát a i když jsme se snažili o logické vysvětlení, někdy se ho prostě nedostávalo. Nakonec posuďte sami.

Maminko, já tu polívku nechci…

Katka, 28:„Dcera (2,5 roku) si hrála v obývacím pokoji a já jsem si v kuchyni dělala kafe – obě zcela pohroužené do svých myšlenek. Já jsem zrovna přemýšlela, co Amálce uvařím k obědu a napadlo mě, že udělám krůtí polévku se zavářkou. Už už jsem se nadechovala, že jí to navrhnu, když ona najednou povídá: Maminko, já tu polívku nechci. Z ničeho nic. Přitom já ze sebe ještě nevydala ani hlásku a naposled jsme polévku k obědu měly někdy před 14 dny. Zvláštní, ne?“

Jak to mohla vědět?

Míša, 39: „Jeli jsme s manželem a naší tříletou dcerou v autě a v rádiu najednou začali hrát písničku z Killa Billa. S manželem máme na tenhle film zvláštní vzpomínky, protože jsme na něj šli na naše první rande a od té doby patří k našem nejoblíbenějším. Hned, jak se ozvaly první tóny, manžel mi položil ruku na koleno a usmáli jsme se na sebe. Za pár okamžiků se ozvala ze zadního sedadla naše dcera a ptá se: A z jakého filmu že je tahle písnička? Nevěřícně jsme se na sebe s manželem podívali.

Neexistuje způsob, jak se mohla naše dcera dozvědět, že tahle písnička je z nějakého filmu. Já ani manžel jsme o tom před ní nikdy nemluvili, do školky, kde by ji třeba eventuálně mohla slyšet, zatím nechodí, a hlídá ji jenom babička, která pozná tak Gotta a Bittovou. Jak se to tedy dozvěděla? Záhada.“

Musel mi číst myšlenky, jinak by to nevěděl

Gábina, 30:„Když jsem byla malá holka, odlévali jsme jednou na prázdninách s našima takové sádrové kachle. Do modelínové placky se nejdřív špejlí vyryje obrázek, pak se to zalije sádrou, nechá ztuhnout, vyklopí, nabarví, nalakuje… zkrátka je s tím docela piplačka, ale na konci je krásný sádrový kachel. Podarovali jsme se jimi tehdy navzájem a já dostala kachel od táty. Byl to obrázek myší rodinky, kterou si kdysi vymyslel a o které mi vždycky vyprávěl pohádky na dobrou noc. Na zadní stranu mi tenkrát napsal moc hezké věnování.

Když jsem se vdala, kachel se stěhoval přirozeně se mnou a teď nám visí v kuchyni. Synovi (4 roky) se moc líbí a je rád, když mu o něm povídám. Jednou jsme takhle před ním zase stáli a já synovi vyprávěla o myšce Božce, jejím manželovi myšákovi Pedrovi a jejich 4 dětičkách, když jsem si vzpomněla na to věnování vzadu a snažila se vybavit, co to tam tehdy vlastně táta napsal. Chvilku jsem se odmlčela a najednou slyším syna ptát se: A co je tam zespodu napsaný? Netuším, jak to mohl vědět, ani jak věděl, že na to právě v tu chvíli myslím. Jediné vysvětlení je, že mi četl myšlenky.“

Témata: Děti, Chování a vztahy, Krevní řečiště, Pedro, Billa, Logické vysvětlení, Myšák, První rande, Malá holka, Máť
Mohlo by vás zajímat
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Procházková Simona
Maminka roku 2020
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
redakce
Porod
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
kog Blesk pro ženy
Po porodu
Máma dvou holčiček zachraňuje svůj sen o obchodě jen s českými návrháři
Langrová Hana
Rozhovor
Pět holek na krku! Jak se žije rodině s paterčaty?
Formánková Simona
Instagram
Otěhotněla, aniž by kdy měla sex. Syna s Downovým syndromem miluje
Blesk pro ženy
Vaše příběhy
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
Novák Matějková Markéta
Miminko
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova