[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
„Mateřský mozek prochází během těhotenství velkou proměnou,“ uvedla profesorka Emily Jacobs, která vede výzkum na Kalifornské univerzitě v Santa Barbaře. Nový výzkum odhalil, že mozek dospělé ženy má schopnost přizpůsobovat se a měnit se, což může ženě pomoci připravit se na roli matky. Cílem studie, která byla publikovaná v časopise Nature Neuroscience, bylo zaplnit mezeru a pochopit neurobiologické změny, ke kterým dochází během samotného těhotenství.
Ačkoli se dlouho věřilo, že mozek dospělých lidí se již významně nemění, v těhotenství dochází vlivem hormonů k velkým změnám. Tým vědců zjistil, že některé oblasti mozku, jako je šedá kůra mozková, se během těhotenství mohou dokonce zmenšit, bílá hmota naopak narůstá. „Pouze několik oblastí mozku zůstává těhotenstvím nedotčeno,“ uvedli autoři studie.
Dr. Elizabeth R. Chrastil, profesorka z Kalifornské univerzity v Irvine, která sama podstoupila umělé oplodnění, se nejen podílela na koncepci této studie, ale použila i vlastní mozek jako součást výzkumu. Vědci ji sledovali od tří týdnů před početím až do dvou let po narození dítěte.
Většina dosavadních poznatků o mozku během těhotenství pocházela buď z výzkumů na zvířatech, nebo z lidských studií, které se spoléhaly na zobrazení mozku pouze v jednom časovém bodě. „Tento přístup nám ale nic neřekne o tom, jak se mozek mění den za dnem, týden po týdnu, jak se hormony mění,“ vysvětlila Emily Jacobs.
Jacobs a kolegové provedli 26 vyšetření magnetickou rezonancí a krevní testy u prvorodičky a poté je porovnali se změnami mozku pozorovanými u osmi kontrolních účastnic, které nebyly těhotné.
Již v devátém týdnu těhotenství vědci zaznamenali rozsáhlé snížení objemu šedé hmoty mozkové a tloušťky mozkové kůry, zejména v částech mozku spojených se sociálními funkcemi. Šedá hmota řídí funkce jako je řeč, myšlení a paměť. Typicky dosahuje svého vrcholu v dětství a postupně se snižuje po celý život.
Snížení objemu šedé hmoty však nemusí být nutně špatné, zdůraznili vědci. Tato změna by mohla naznačovat „jemné vyladění“ mozkových okruhů. Dále docházelo ke zvýšení bílé hmoty, která se nachází hlouběji v mozku a je obecně zodpovědná za usnadnění komunikace mezi dalšími oblastmi mozku. Vědci odhalili, že zatímco pokles šedé hmoty přetrvával dlouho po porodu, nárůst bílé hmoty byl přechodný, vrcholil ve druhém trimestru a kolem porodu se vrátil na úroveň před otěhotněním.
Tyto změny znamenají, že mozek se může stát efektivnějším. I když některé oblasti mozku ztrácí na objemu, mozek funguje lépe, což může pomoci novopečeným matkám rychleji reagovat na potřeby jejich dětí. Výzkum také naznačuje, že tyto změny mohou hrát roli v tom, jak se mozek matky naladí na signály od miminka, což je zásadní pro vznik a udržování silného pouta mezi matkou a dítětem.
Změny v mozku během těhotenství mohou mít dopad i na psychiku. Výzkumy ukazují, že pochopení toho, jak se mozek mění, může vést k lepší prevenci a léčbě duševních problémů, jako je poporodní deprese. Podle profesorky Emily Jacobs je nyní k dispozici více nástrojů pro léčbu poporodní deprese, ale stále chybí způsoby, jak ji včas odhalit. Díky novým objevům o mozku matky lze lépe porozumět těmto změnám a pomoci ženám v tomto náročném období. Vědci doufají, že další výzkumy povedou k novým objevům, které mohou přinést užitek maminkám po celém světě.