Maminka.czMateřství

Mateřství vám možná vezme kamarádky, ale zase přijdou nové

7. 5. 2020
Mateřství vám možná vezme kamarádky, ale zase přijdou nové
Máte strach, že s dětmi přijdete o své kamarádky? A zakuklíte se do témat plenky a usínání? Některé kamarádky možná ztratíte, ale jiné si vás najdou. To usínání bude třeba probrat a není to znakem ústupu vašeho intelektu.

Měla jsem Romanu. Dlouhá léta diskoték, opalovacích a ovíněných dovolených v Chorvatsku, káviček a plánů do budoucna. Pak jsem si našla Janu a Lídu. Lekce plavání s miminky, obědy s kočárky za výlohou restaurace, hřiště, parky, výlety. Nová práce a v ní Markéta. Děti a školní problémy, partneři a „střední věk“, po letech zase výjezdy na ryze dámské víkendy, protože už to doma všichni zvládnou. A taky mám Jitku, ta se mnou prožila všechno, něco intenzivně, něco z dálky. Některé kamarádky mateřství sebere, jiné nám nadělí. Všechny jsou ale velkou stopou v životě a bez nich si to vůbec neumíme představit.

Těhotná. Jiná?

Můžete patřit k těm, které od prvního těhotenského testu nakupují dupačky a očekávají, že jim okolí bude hladit bříško a vyprávět o porodech. Nebo si zarytě opakujete, že jako emancipovaná žena se nenecháte „semlít“ dupačkovým šílenstvím a nadále budete v obraze o politickém dění v Evropě i Americe. „Je ale kulturně dané, že okamžikem, kdy žena otěhotní, se jí od okolí dostává obdivu, péče a starostlivosti,“ shrnuje typický přístup k budoucím maminkám koučka Iva Kyselá. Jinak vás uvidí i kamarádky, ať chcete, nebo se tomu bráníte. Vyhýbáte se třeba určitým jídlům, přestanete navštěvovat bary a zakouřené prostory. Jiný stav bude pravděpodobně znamenat i postupné změny v kamarádských vztazích.

Větší nohy, zatmění mozku! I tohle se vám může stát během těhotenství

Já a okolí

„Postupně se už během těhotenství začne ukazovat, na jakých základech naše vztahy stojí,“ říká dále Iva Kyselá. „Mám-li kamarádku, se kterou jsem vyrůstala, máme toho hodně společného a podobné hodnoty, pak je pravděpodobné, že naše přátelství dokáže přetrvat, i když jedna je zatím bezdětná.“ Rozhodně ale neberte nastávající mateřství jako nějaké prověřování vztahů. Když máte milou kolegyni v práci, se kterou jste občas zašla na kávu, ale jak vám postupně roste bříško, nějak si už nemáte moc co říct, je to normální a rozhodně není chyba ani jedné z vás, že se trochu odcizíte.

„V takové chvíli bychom se určitě neměly z něčeho obviňovat,“ dodává Iva Kyselá. „Stačí si zhodnotit, co pro nás to konkrétní přátelství znamená. Třeba je to jen sdílení určitých témat.“ Kolegyně z práce tak byla třeba skvělá parťačka na probrání šéfových požadavků na poradě, ale těhotenské nevolnosti s ní nakonec řešit ani nechcete.

Nemáš děti? Jen jedno? Mateřství je citlivé téma. A všichni se stále ptají

Kdo mě provází životem?

Jen málokdo z nás má stejné kamarády od dětství až do důchodu. „Přátele hledáme a přitahujeme na základě svých životních kontextů,“ zdůrazňuje koučka, že není nic divného na tom, mít „kamarádku z pískoviště“. „Je to vlastně podobné jako ve vztahu ženy a muže. I tady se hledáme na základě určitých potřeb, které si vzájemně naplňujeme.“ Mateřství a vše s ním spojené jsou potřeby velmi specifické a v ženském životě naprosto zásadní. Je taky dost pravděpodobné, že některé své původní kamarádky „nahradíte“ jinými.

„Vznikají tak vztahy, které fungují během prožívání intenzivního mateřství, když jsou děti malé,“ dodává Iva Kyselá. „Když začnou být děti po nástupu do školy samostatnější a nepotřebují tolik rodiče, i oni se postupně přestávají intenzivně stýkat. Takové období se pak vzájemně plně kamarádsky vytěží.“ A není třeba se obviňovat a žít v předsudcích, že jste se s „kamarádkou přes děti“ už pár týdnů neviděla. Je to v pořádku stejně jako to, že vám některá zůstane na celý život. Kamarádství není povinnost.

Já a moje nej kamarádka

  • Chcete si co nejvíce udržet kontakt se svým životem před dětmi a s kamarádkami z tohoto období? Má to svá pro i proti.
  • Můžete s nimi přijít na jiné myšlenky a na chvíli si odpočinout od dětských témat.
  • Zároveň ale možná prožijete chvíle stesku po minulém životě – v období, kdy budete třeba nevyspalá, vyčerpaná a v psychické nepohodě, která k začátkům mateřství často patří.
  • Především první tři roky života dítěte jsou ale zásadní, jakkoli vás unaví a občas zbaví veškeré energie – mateřství je tak nezastupitelnou rolí, i když se nám někdy zasteskne po životě před ním.

Kamarádky z pískoviště

Těšíte se na čas strávený kočárkováním a společným stavěním bábovek na písku? Nebo si předem říkáte, že TOHLE se vás netýká? „Potřeba sdílení společných témat je naprosto běžná,“ vysvětluje Iva Kyselá, že povídat si o plenkách nebo dudlíku není nic podivného. „Ale setkávám se stále častěji i s maminkami, které už předem dehonestují právě zmiňované pískoviště jako něco méněcenného. Když mám děti, je přece normální se bavit o všem, co s nimi souvisí.“ Přirozená potřeba sdílet jejich pokroky a úspěchy stejně jako svá výchovná tápání nás přivádí právě ke kamarádkám z pískoviště.
„Některé z nás mají větší potřebu vše dětské sdílet, jiné si to třeba občas vědomě upírají, aby byly později schopné z maminkovské role přejít třeba do partnerské se svým mužem,“ popisuje různé přístupy Iva Kyselá.

Příliš plná plenka i připoutání lezce do kočárku! To vše škodí vývoji. Co ještě?

Předsudky stranou

„Mě na to dětské hřiště nikdo nedostane, je to tam samá šátkařka a biomatka,“ vypravuje Iva Kyselá příběh ze své praxe o tom, jak nás občas zcela ovládají předsudky. Máma, která nosí dítě v šátku, nemusí jinou odsoudit za to, že své dítě už nekojí. A stejně tak máma, která vaří z biopotravin, se nad obyčejnými piškoty třeba vůbec nepohorší.

„Že někdo podporuje určitý módní trend, ještě neznamená, že to nemůže být moje kamarádka. Apriori někoho takto odmítat a odsuzovat dopředu může znamenat, že se v životě třeba ochudíme,“ vysvětluje Iva Kyselá. Mateřství nás tak nemusí obohatit „jen“ o děti. Přijdou s ním i nové kamarádky. Stačí se neuzavřít předem do daných představ, očekávání a přesvědčení.

Čas na přátele je důležitý

  • V dnešní době se stále častěji objevuje fenomén obětování se dětem.
  • Někteří rodiče jim poskytují vzdělávání v různých soukromých školách nebo se s nimi plně oddají například sportu, ve kterém dítě vyniká.
  • Celá rodina se pak podřizuje logistice a trávení volného času jen podporováním dítěte.
  • Čas na sebe, přátele a kamarádky je tak minimální, což v důsledku může mít neblahý vliv na naši spokojenost a pohodu.
Povzdech znechucené matky: Jak utéct před mateřskou soutěživostí?
Témata: Mateřství, Miminko, Mateřská, Výchova, Chorvatsko, Upír, Předsudky, Jitka, Kamarádka, Koučka, Plenka, Intelekt, Pískoviště, Lída, Jana, Amerika, Evropa, Děti, Iva Kyselá, Dany, Usínání

Mohlo by vás zajímat
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
Máma maká: Na mateřské začala šít oblečení na nošení dětí, dnes má milionové obraty
Rodiče, pozor! 10 jídel, která nejsou pro děti ani náhodou tak zdravá, jak myslíte
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Otěhotněla, aniž by kdy měla sex. Syna s Downovým syndromem miluje
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat

Horoskopy

Panna Ať už se v týdnu stane cokoliv, udržujte si dobrou náladu. Jakmile podlehnete panice a depresivním…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Nataša, Timea

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné