Maminka.czNovorozenec

Matka nechala třítýdenní miminko s babičkou a odjela na wellness. Co si o tom myslí psycholožka?

Lenka Knápková 8.  8.  2023
Nedávno médii proběhla zpráva, že novopečená maminka Angie, partnerka modela Josefa Kůrky, odjela na wellness pobyt a třítýdenního novorozence nechala s babičkou. Vlna rozhořčených komentářů na sebe nenechala dlouho čekat. Zeptali jsme se na názor psycholožky.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Je to právě měsíc a několik dní, co se Muž roku 2016 Josef Kůrka a jeho přítelkyně Angie Mangombe stali rodiči. Na světě přivítali krásného, zdravého chlapečka, který dostal jméno Rafael. Nedávno však bulvárem proběhla pro mnohé šokující zpráva, že zamilovaný pár spolu vyrazil na wellness pobyt do Karlových Varů. Malý třítýdenní Rafael s nimi nebyl, zůstal totiž doma s babičkou.

VIDEO:  Rozčilený Josef Kůrka ve Výměně manželek: Čím ho jeho partnerka naštvala?

Netrvalo dlouho a strhla se doslova lavina kritiky. Jedna ze sledujících pod příspěvek napsala: „Tohle nechápu, miminko tři týdny staré, které potřebuje svou maminku cítit, aby mělo pocit bezpečí. Já mám miminko 10 týdnů staré a ani by mě nenapadlo, že bych bez něj byla třeba na půl dne, natož 3 dny. Na co jste si to dítě dělali, když je vám teď na obtíž?“ 

Jiný komentář zněl takto: "Já k tomu jako matka měsíčního miminka už snad ani nemám co dodat. Sobecké rozhodnutí to stejně nezmění. Každopádně mě těší, že většina lidí by toto svému miminku neudělala, čili já osobně mám z rozhořčených komentářů radost, protože jsou správné! Dítě není pes, tak snad to časem pochopí.“

Nejen kritika, ale i podpora

Někteří sledující však Angie a Pepu podpořili v jejich rozhodnutí: Hele, mně to nedá, vy všichni, co je hejtíte... Není to jedno? Není to jejich život? Ať si to ksakru dělají, jak chtějí. A že sem zveřejňují fotku? Tak ať, nikdo neví, co za tím je, kde je dítě, co se kde děje. Co kdyby si každý všímal jen sebe? To by bylo super. Jsou dospělí, svéprávní a moc dobře sami vědí, co je pro ně a jejich dítě nejlepší.“

Negativní komentáře samozřejmě Angie okomentovala v tom smyslu, že je malý Rafael spokojený u babičky a nic mu nechybí. „Jsme s babičkou neustále v kontaktu,“ dodala na svém Instagramu. Celý wellness pobyt pojali jako utužování vztahu, jak Angie napsala pod fotku z wellness. "Je to práce, a to celoživotní, pokud tedy chceme, aby nám vztah vydržel dlouho. A to chceme! Rafael bude mít šťastné rodiče a to se rovná šťastné dítě," vyjádřila se.

Fyziologie šestinedělí

Co si o tomto tématu myslí odborník? Kdy je vhodný čas opustit novorozence? Zeptali jsme se na názor porodní asistentky a psycholožky Mgr. Bc. Kristiny Zemánkové.

"Odjet od třítýdenního miminka je proti fyziologii šestinedělí. Jak pro ženu, tak pro miminko je to nevhodné z mnoha biologických i psychologických důvodů. A ano, dítě to může poškodit, protože je v tu chvíli plně závislé na matce, kterou zná, má s ní vazbu a jeho fyziologické procesy jsou spojené s její přítomností. Jinými slovy, pokud dítě v takto útlém věku od matky oddělím, bude zažívat takovou míru stresu, že to může nejen poškodit jeho vyvíjející se mozek, ale negativně to ovlivní i všechny procesy v jeho tělíčku a důvěru ve svět a matku," dodala.

Poprvé bez dítěte venku. Kdy je ten správný čas?

Jaký je váš názor? Opustili byste takhle krátce po porodu své miminko pro vlastní pohodlí? Kdy je vhodný čas odjet a relaxovat po porodu? Napište nám svůj názor na Facebook a hlasujte v anketě. 

ANKETA

Témata: Slavní rodiče, Novorozenec, Miminko, Instagram, Rodiče, Matka, Babička, Porodní asistentka, psycholožka, Karlovy Vary, pobyt, Wellness, Fyziologie, Pepa, Komentář, Zemánková, Rafael