[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Tess je mámou sedmi dětí: Jacoba (18), Savannah (16), Amiah (14), Ziona (12), Nevaeh (9) a dvojčat Hezekiaha a Leviho (7). Se svou rodinou šetří na všem, co se dá, a přesto dokáže zajistit vše potřebné, dokonce i zábavu, aniž by se rodina dostala do dluhů. Jaké jsou její triky a tipy?
„Vzhledem k tomu, že se náklady na energie opět zvýšily, byli jsme nuceni provést v domácnosti mnoho změn,“ řekla digitální tvůrkyně v rozhovoru pro What's The Jam.
S růstem cen energií letos Tess přešla na trochu neobvyklou strategii: topení nechává zapnuté celý den, protože se jí to vyplatí více než ho neustále vypínat a zapínat. Výsledek? Měsíční účet za plyn a elektřinu zvládne udržet v přepočtu jen na 6 675 Kč, zatímco průměrné domácnosti v Británii platí mnohem více. A voda? Jen 850 Kč měsíčně!
„Také jsme se rozhodli zkrátit sprchování na maximálně pět minut na osobu, spíš méně,“ vysvětluje Tess.
Devítičlenná rodina za týden utratí na jídle v přepočtu jen necelých 5 tisíc. Podle Tess je základem chytré plánování. Dětem často vaří ve velkém a přebytek zamrazuje. „Nakupování ve slevách, dělání velkých porcí do zásoby a hledání těch nejlevnějších produktů je základ. Sledujeme také, kdy supermarkety snižují ceny, a díky tomu kupujeme maso i s devadesátiprocentní slevou,“ prozrazuje. A když vidí, že je nějaký produkt ve velké slevě? Využije toho a nakoupí do zásoby.
Tess věří, že k zábavě nepotřebujete peníze. „Místo drahých výletů se snažíme trávit čas venku,“ říká Tess. Pro rodinné výlety využívá také různé věrnostní programy a slevy na aktivity i jídlo. „Pokud nemáme peníze na něco dražšího, jednoduše to vynecháme,“ shrnuje svůj přístup.
Pro Tess je důležité učit děti finanční zodpovědnosti už odmala. Její nejstarší syn Jacob si chtěl třeba předělat pokoj, ale místo nákupu nových věcí využil výhodných nákupů z bazarů. „Na Vinted nebo Marketplace se dají sehnat opravdu skvělé věci za zlomek ceny,“ říká Tess a dodává, že takto získala dvě kola pro svá dvojčata, každé jen za 1200 korun, přičemž běžně stojí v obchodě okolo 4000 korun.
I děti jsou součástí „šetřícího“ plánu. Tess jim od malička ukazuje, jak rozumně hospodařit s penězi. Děti doma pomáhají s drobnými pracemi, za které dostávají kapesné. „Je skvělé, že se učí, jak si peníze vydělat a zároveň je i správně utratit,“ říká. Děti si třeba uklízí pokojíčky, a když to zvládnou, dostanou symbolickou odměnu.
„Šetřit je důležité, ale musí se to dělat rozumně,“ uzavírá Tess s tím, že pro její rodinu je důležité zůstat v rámci svých finančních možností a vyhýbat se půjčkám.