Maminka.czPředškolák

Matky kuřačky - proč nedokážou přestat?

Kouření patří mezi nejčastější zlozvyky, se kterými se setkáváme denně - ať chceme či nikoliv. Schůzka nekuřáka s kuřákem není moc příjemný zážitek, protože je nucen vdechovat jeho zplodiny, kterým se dá vyhnout. A co teprve malé děti, které žijí v domácnosti s rodiči kuřáky.
10. 2. 2012
Matky kuřačky - proč nedokážou přestat?

Předem chci říct, že nechci nijak démonizovat kuřáky obecně. Ještě před nedávnem jsem do jejich řad též patřila a každé cigárko si labužnicky užívala. Ale je něco jiného, pokud kuřák svým zlozvykem poškozuje někoho dalšího. Právě mě samotnou donutilo s tímto neřádem seknout díky těhotenství. První dny byly peklo, ale tenkrát mi celkově bývalo špatně z nevolností, cigareta vlastně ani nechyběla. A po týdnu už jsem ani necítila potřebu. Tělo asi samo vyhodnotilo, že vdechovat toxické výpary teď není úplně v pořádku.

Dnes jsem stále „čistá“ a nemůžu si život bez cigaret vynachválit. Mám víc peněz na své radosti, nestresuji se, že jsem si zas zapomněla krabičku doma a dokonce moje okolí cítí můj parfém, jelikož nejsem nasáklá kouřem. Ve svém okolí mám ale docela dost maminek, které se cigaret nezbavily. Vídám hromadu žen s cigaretou v ruce, které sedávají na lavičkách před plotem dětských hřišť (protože uvnitř se logicky kouřit nedá).

Tak si říkám: nebylo by lepší, kdyby si místo kouření raději šly pohrát s dítětem a dohlídnout na něj. Nepochopitelný obrázek pro mě byl, když jsem někdy na podzim viděla v parku kouřící ženu, která ve stejné chvíli kojila své miminko.

Moje blízká kamarádka Lucka má dvě děti a kouření se úplně nevzdala ani během obou těhotenství. „Nevím, proč mi nejde přestat. Možná je to tím, že mi cigáro připomíná doby, kdy jsem neměla děti, mohla být sama sebou a neřešila vlastně nic než sebe. Vzdala jsem se práce, životního stylu, zůstalo mi vlastně jen to cígo. A jelikož můj muž kouří taky, vůle přestat slábne,“ vysvětlila mi nedávno.

Copak se neobávala o zdraví svých dcer? „Když jsem byla těhotná, snažila jsem se přísun nikotinu omezit na minimum a říkala si, že se přece nemůže nic vážného stát. Vím, bylo to asi riskantní, holky se ale narodily zdravé a dodnes jim nic nechybí,“ obhajuje se Lucka.

ČTĚTE TAKÉ: Co se děje s miminkem po porodu, než ho sevřete do náruče?

Takové štěstí jako ona ale nemají všechny matky holdující cigaretám. Děti kuřaček mívají nízkou porodní váhu, můžou přijít předčasně na svět a jsou mnohem náchylnější k infekcím a mívají potíže s dýchacími onemocněními. Je nutné tolik zatížit své dítě, jen proto, že si někdo nedokáže říct dost?

Témata: Těhotenství, Děti, Porod, Novorozenec, Batole, Kojenec, Předškolák, Školák, Zdraví
Přidat příspěvek
Komentáře k článku
Mohlo by vás zajímat
Skřítek, víla nebo myš? Inspirace na podzimní masky není nikdy dost
Kam s dětmi o víkendu: Festival Evolution, LUSTR nebo Struny dětem
Víme, jaká jména budou nejpopulárnější v roce 2018. Inspirujete se?
Deset rad, jak předejít dětské obezitě: Připravujte svačiny doma a sladké nedémonizujte

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu