Maminka.czPředškolák

Matky kuřačky - proč nedokážou přestat?

10. 2. 2012
Matky kuřačky - proč nedokážou přestat?
Kouření patří mezi nejčastější zlozvyky, se kterými se setkáváme denně - ať chceme či nikoliv. Schůzka nekuřáka s kuřákem není moc příjemný zážitek, protože je nucen vdechovat jeho zplodiny, kterým se dá vyhnout. A co teprve malé děti, které žijí v domácnosti s rodiči kuřáky.

Předem chci říct, že nechci nijak démonizovat kuřáky obecně. Ještě před nedávnem jsem do jejich řad též patřila a každé cigárko si labužnicky užívala. Ale je něco jiného, pokud kuřák svým zlozvykem poškozuje někoho dalšího. Právě mě samotnou donutilo s tímto neřádem seknout díky těhotenství. První dny byly peklo, ale tenkrát mi celkově bývalo špatně z nevolností, cigareta vlastně ani nechyběla. A po týdnu už jsem ani necítila potřebu. Tělo asi samo vyhodnotilo, že vdechovat toxické výpary teď není úplně v pořádku.

Dnes jsem stále „čistá“ a nemůžu si život bez cigaret vynachválit. Mám víc peněz na své radosti, nestresuji se, že jsem si zas zapomněla krabičku doma a dokonce moje okolí cítí můj parfém, jelikož nejsem nasáklá kouřem. Ve svém okolí mám ale docela dost maminek, které se cigaret nezbavily. Vídám hromadu žen s cigaretou v ruce, které sedávají na lavičkách před plotem dětských hřišť (protože uvnitř se logicky kouřit nedá).

Tak si říkám: nebylo by lepší, kdyby si místo kouření raději šly pohrát s dítětem a dohlídnout na něj. Nepochopitelný obrázek pro mě byl, když jsem někdy na podzim viděla v parku kouřící ženu, která ve stejné chvíli kojila své miminko.

Moje blízká kamarádka Lucka má dvě děti a kouření se úplně nevzdala ani během obou těhotenství. „Nevím, proč mi nejde přestat. Možná je to tím, že mi cigáro připomíná doby, kdy jsem neměla děti, mohla být sama sebou a neřešila vlastně nic než sebe. Vzdala jsem se práce, životního stylu, zůstalo mi vlastně jen to cígo. A jelikož můj muž kouří taky, vůle přestat slábne,“ vysvětlila mi nedávno.

Copak se neobávala o zdraví svých dcer? „Když jsem byla těhotná, snažila jsem se přísun nikotinu omezit na minimum a říkala si, že se přece nemůže nic vážného stát. Vím, bylo to asi riskantní, holky se ale narodily zdravé a dodnes jim nic nechybí,“ obhajuje se Lucka.

ČTĚTE TAKÉ: Co se děje s miminkem po porodu, než ho sevřete do náruče?

Takové štěstí jako ona ale nemají všechny matky holdující cigaretám. Děti kuřaček mívají nízkou porodní váhu, můžou přijít předčasně na svět a jsou mnohem náchylnější k infekcím a mívají potíže s dýchacími onemocněními. Je nutné tolik zatížit své dítě, jen proto, že si někdo nedokáže říct dost?

Maminka roku - Hlasování
Témata: Zdraví, Těhotenství, Děti, Porod, Novorozenec, Kojenec, Batole, Předškolák, Školák, Kůra, Kúra, Cigáro, Máť, Cigárko

Mohlo by vás zajímat
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem
Milují vaše děti trdelník? Upečte jim ho doma za zlomek ceny
Alena Šeredová porodila holčičku. Jak něžně ji oslovuje?
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Pozor na narušitele motorického vývoje: Proč mohou škodit odrážedla?
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?

Horoskopy

Štír Pomyslná polovina týdne vás vystřelí mezi elitu zaměstnanců. Šéfa zaujmete svým profesionálním jednáním…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Valdemar, Waldemar, Vadim

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné