Maminka.czVýchova

Mazlením a hlazením děti nerozmazlíte. Pozor dejte na hranice, děti k tomu nesmíte nutit

Ivana Ašenbrenerová 25.  4.  2023
Doteky potřebují děti jako sůl. Pokud vám někdo říká, že můžete hlazením a mazlením svoje dítě „rozmazlit“ nebo „přemazlit“, mýlí se. Fyzický kontakt je pro zdravý vývoj dítěte nezbytný a nepostradatelný. Jen pozor, některé doteky nemusí být dítěti příjemné.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Proč bychom měli své děti mazlit a hladit? Protože jim to poskytuje spoustu emocionálních výhod. A to od kojeneckého věku přes batolecí až po někdy „pichlavé“ teenagerské roky. V čem jsou ty největší přínosy?

Objetí rodičů uklidňuje

V jedné studii z roku 2020 se vědci zabývali tím, co se děje se srdečním tepem miminek, když je objímal nebo držel někdo, koho neznala, a pak jejich rodiče. V prvním případě se tep zpomalil, ale jen mírně, v případě rodičovského mazlení srdeční frekvence klesla výrazněji. Z toho vyplývá, že objetí je opravdu zásadní způsob, jak se sblížit se svými dětmi.

VIDEO: Komunikace s dětmi: Zaveďte těchto 6 pravidel a budete si rozumět, radí koučka

Doteky jako komunikace

Malé děti ještě nedokážou vyslovit nahlas, co cítí. I proto má v tomto věku velký význam právě mazlení. „Dotek je formou neverbální komunikace. Prostřednictvím doteku prohlubujeme vztah a citové pouto. Z doteku získáváme spoustu informací, které vnímáme instinktivně. Poznáme hned, jestli se nás dotýká někdo příjemně, nebo ne. Citlivěji, než si uvědomujeme, reagujeme při fyzickém sblížení také na čichové podněty. Čím menší miminko, tím instinktivněji komunikuje. Pečující doteky i známá vůně blízkého člověka v něm probouzejí pocit bezpečí. Doteky dokážou také pomoct se zklidněním, tedy v případě, že jsme uvnitř klidní i my sami. Pak zmůžou mnohdy víc než tisíce slov,“ říká psycholožka Lenka Suchá.

Fyzický kontakt pomáhá v růstu

Možná vás to překvapí, ale lékaři zjistili, že když jsou děti zbaveny fyzického kontaktu, jejich tělo přestává růst, přestože dostává dostatek živin ze stravy. Tento stav se nazývá neprospívání. Neprospívání se projevuje zpomalením růstu. Jakmile se dětem znova dodá dostatek fyzických doteků, jejich růst se zlepší.

Mazlení stimuluje mozek

Studie z roku 2017, která analyzovala neurologické výsledky předčasně narozených dětí, zjistila, že jemné doteky stimulují mozek a také formují vnímavost k náklonnosti. To je taky jeden z důvodů, proč se klokánkování stalo tak důležitým přístupem na většině jednotkách intenzivní péče pro novorozence po celém světě. „Víme, že od chvíle, kdy se dítě narodí, jsou fyzické doteky, pozornost a objetí tak moc důležité pro regulaci nervového systému a vývoj mozku,“ říká Emily Mudd z dětské nemocnice Cleveland Clinic. Kontakt kůže na kůži je nezbytný.

Mazlení ovlivňuje DNA

Nejnovější výzkumy, které byly publikovány v časopise Pediatric Child Health, naznačují, že množství doteků, které dítěti dáváte, může zanechat trvalé a změřitelné účinky na úrovni DNA. Děti, které měly méně doteků, byly méně „zralé“ než ty děti, kterým bylo mazlení dopřáváno hojně. Tyto děti byly taky víc rozrušené, plačtivější a hůře spaly.

Sedm nejčastějších chyb při výchově, které mají velký vliv na to, jak se děti učí. Neděláte je taky?

Mazlením nerozmazlíte

Pokud vám někdo tvrdí, že když se budete se svými ratolestmi mazlit, tak je rozmazlíte, absolutně ho neposlouchejte. Mazlení s rozmazlením nemá vůbec nic společného. „Podstata rozmazlování spočívá v tom, když dítě necháme překračovat vlastní hranice. Příčina je přitom ne ve zkaženosti dítěte, ale v naší rodičovské slabosti. Pak je potřeba hledat a řešit její příčiny. A především si ji přiznat,“ říká psycholožka Lenka Suchá. Překračovat hranice může dítě v různých situacích a oblastech. „Platí, že i jako rodič mám právo na své potřeby a mám nějaké limity, které se musí dítě naučit respektovat. Děti, kterým chybí blízkost, si ji pak vynucují manipulativními způsoby včetně psychosomatických projevů, aniž by to činily záměrně. Prostě potřebují péči, jsou nedosycené a organismus to zařídí. Nebo jim blízkost rodičů chybí a snáze se pak upnou na kohokoli, kdo jim něco takového zdánlivě nabízí, což může být problematické,“ dodává psycholožka.

Když se děti mazlit nechtějí

Děti byste ale nikdy neměli nutit k mazlení a fyzickým dotekům, když viditelně nechtějí a dávají vám to důrazně najevo. Některé děti jednoduše nejsou k fyzickému spojení přitahovány a v případě puberťáků je jasné, že se budou pravděpodobně zdráhat. „Podmínkou je, aby byla blízkost oběma příjemná. Žádné nucení. Třeba introvertnější děti mohou být přesycené podněty. Ani my jako rodiče bychom se neměli nutit do něčeho, co nám není vlastní. Soustavné a rigidní odmítání fyzické blízkosti ze strany dětí nebo rodičů stejně jako naprostý opak svědčí o tom, že ve vztahu mezi nimi je nějaký zásadní problém. Určitě neuškodí obrátit se na dětského terapeuta a situaci s ním probrat, pokud máte jakékoli pochybnosti,“ doporučuje Lenka Suchá.

Mazlení jen s malými dětmi?

Čím je dítě samozřejmě starší, tím více se potřebuje z „maminčiny náruče“ vymanit a učí se být samostatné. „Je potřeba vnímat druhého. Co mu je příjemné, co potřebuje, co už překračuje jeho hranice. Děti nemusí mít vždy odvahu se ozvat, přece jen nás vnímají jako autority. Fyzická blízkost předpokládá respekt a naslouchání,“ vysvětluje psycholožka. To, že se s vámi tedy nechce mazlit desetiletý školák nebo patnáctiletá teenagerka, není nic divného. Možná vás to překvapí, mrzí vás to a chybí vám to, ale je to taky výzva. „Dokážeme dítěti poskytnout prostor, dát mu svobodu a důvěru? Pokud tohle zvládnete, děláte to nejlepší pro váš vztah s dítětem do budoucna. Pokud ne, bude se vámi vyvíjenému tlaku dítě vyhýbat a můžete vzájemnou blízkost ztratit,“ varuje psycholožka.

Výchova není jen o příkazech a zákazech! Co je opravdu důležité?
Témata: Děti, Miminko, Péče o dítě a jeho výchova, Výchova, Rodiče, Její tělo, dětské ne, Podstata, Mazlení, Kontakt, Lenka Suchá, Dotek, Blízkost, Sůl, Psycholožka, Hlazení, Fyzický kontakt