Maminka.czMDŽ

MDŽ už není žádné retro. Oslava žen by měla být povinná!

simVeronika Zenklová 8.  3.  2022
Spoustu let záměrně opomíjený svátek je opět čím dál více v kurzu. Mezinárodní den žen, který tradičně připadá na 8. března, slaví čím dál více Čechů. Vzpomene si dnes i ten váš?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Mezinárodní den žen si dodnes mnozí spojují s obdobím komunismu a totality, kdy podniky, školy a další organizace pompézně gratulovaly ženám k jejich svátku. Jenže červeným karafiátům a zvadlým asparagusům už dávno odzvonilo. A to je velmi dobře. Oslavovat ženství se totiž dá s mnohem větší noblesou!

VIDEO: Mezinárodní den žen: Kde se tento svátek vůbec vzal? V USA!

Klepněte pro větší obrázek

Tradice s příchutí feminismu

Počátky Mezinárodního dne žen sahají mnohem hlouběji do historie, konkrétně do předválečné doby, kdy se ženy snažily prosazovat svá volební práva. Každý rok se scházely v jeden den, aby na problematiku diskriminace upozorňovaly muže i širokou veřejnost.

Američanky slaví svůj MDŽ poslední únorovou neděli, aby připomněly rok 1908, kdy New Yorkem pochodovalo několik tisíc švadlen, které stávkovaly za zkrácení pracovní doby, zvýšení mezd a v neposlední řadě také za svá volební, politická a hospodářská práva.

Klepněte pro větší obrázek

GALERIE: Čím uděláte radost každé ženě? Tady je 26 super nápadů na dárky k MDŽ

Proč právě 8. březen?

Původně mělo jít o 19. březen, kdy v roce 1848 pruský král údajně přislíbil zavedení volebního práva pro ženy. Svému slibu ale nikdy nedostál. A tak ke stanovení jednotného data nakonec přispěly rozsáhlé demonstrace v Petrohradu 23. února 1917, kdy ženy protestovaly proti první světové válce. Po abdikaci cara byla tehdy ustanovena vláda, která schválila volební právo žen. Posunem do gregoriánského kalendáře je 23. únor vlastně 8. březen.

Klepněte pro větší obrázek

Boj za ženská práva

Dalším významným milníkem byl rok 1910, kdy na druhé Mezinárodní konferenci v Kodani prosadila Den žen německá socialistka a zakladatelka dělnického ženského hnutí Clara Zetkinová.  Ženy po celém světě tak konečně mohly vyjádřit svou nespokojenost s pracovními podmínkami, mohly požadovat volební právo nebo možnost být voleny.

Klepněte pro větší obrázek

Rovnoprávnost žen, mír a láska

Teprve v roce 1975 OSN oficiálně uznalo 8. březen za Mezinárodní den žen, který má připomínat rovnoprávnost mezi muži a ženami po celém světě. 

V roce 2011 vydal dokonce generální tajemník OSN u příležitosti MDŽ také poselství, v němž zmiňuje nerovnoprávné zastoupení žen v politickém životě. Současně tehdy upozornil na to, že považuje za důležité ženy zapojit do rozhodovacích procesů, neboť jejich přístup přispívá k zajištění celosvětového míru. 

Užijte si proto dnes svůj den žen a nechte se hýčkat. Máte na to právo!

Klepněte pro větší obrázek
Témata: Zajímavosti, Retro, Příběhy, svátek, Historie, oslava, Mezinárodní den, MDŽ, Inspirativní ženy, Demonstrace, květiny, Vintage, Březen, Hospoda, Žena, Právo, USA, New York, Kodaň, Ženství, Zen, Den žen, Posun, Petrohrad
Mohlo by vás zajímat
Zázrak v podobě mindfulness: Naskočte na alfa vlnu a nenechte se rozhodit
Novák Matějková Markéta
Časopis Maminka
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Syn se narodil hodinu po přijetí do porodnice, sama jsem mu nahmatala hlavičku: Jana se s námi podělila o porodní příběh i fotky
Formánková Simona
Vaše porodní příběhy
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Jako vejce vejci? Těchto 12 dětí celebrit vypadalo ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
Maminka roku 2022: Má handicapovanou dceru a sama bojuje s rakovinou prsu. Jak to maminka Magda zvládá?
Peluhová Adéla
Maminka roku 2022
Markéta a porod miminka koncem pánevním: V hlavě jsem měla nastaveno, že se Anežka narodí přirozeně!
Víchová Tereza
Maminka v porodnici