Maminka.czRetro

MDŽ už není retro! Oslava žen a matek by měla být povinná

Veronika Zenklová 7.  3.  2021
Několik let záměrně opomíjený svátek je opět v kurzu. Mezinárodní den žen, který tradičně připadá na 8. března, slaví čím dál více Čechů. Vzpomene si zítra i ten váš?

Mezinárodní den žen si dodnes mnozí spojují s obdobím totality, kdy podniky, školy a další organizace gratulovaly ženám k jejich svátku.  Jenže červeným karafiátům a zvadlým asparagusům dávno odzvonilo. Oslavovat ženství se totiž dá s mnohem větší noblesou!

Klepněte pro větší obrázek

Tradice s příchutí feminismu

Počátky Mezinárodního dne žen sahají mnohem hlouběji do historie, konkrétně do předválečné doby, kdy se ženy snažily prosazovat svá volební práva. Každý rok se scházely v jeden den, aby na problematiku diskriminace upozorňovaly muže i širokou veřejnost.

Američanky slaví svůj MDŽ poslední únorovou neděli, aby připomněly rok 1908, kdy New Yorkem pochodovalo několik tisíc švadlen, které stávkovaly za zkrácení pracovní doby, zvýšení mezd a v neposlední řadě také za svá volební, politická a hospodářská práva.

Klepněte pro větší obrázek

Proč právě 8. březen?

Původně mělo jít o 19. březen, kdy v roce 1848 pruský král údajně přislíbil zavedení volebního práva pro ženy. Svého slibu ale nikdy nedostál. A tak ke stanovení jednotného data nakonec přispěly rozsáhlé demonstrace v Petrohradě 23. února 1917, kdy ženy protestovaly proti první světové válce. Po abdikaci cara byla tehdy ustanovena vláda, která schválila volební právo žen. Posunem do gregoriánského kalendáře, je 23. únor vlastně 8. březen.

Klepněte pro větší obrázek

Boj za rovnoprávnost

Dalším významným milníkem byl rok 1910, kdy na druhé Mezinárodní konferenci v Kodani prosadila Den žen německá socialistka a zakladatelka dělnického ženského hnutí Clara Zetkinová.  Ženy po celém světě tak konečně mohly vyjádřit svou nespokojenost s pracovními podmínkami, mohly požadovat volební právo nebo možnost být voleny.

Klepněte pro větší obrázek

Mír a láska

Teprve v roce 1975 OSN oficiálně uznalo 8. březen za Mezinárodní den žen, který má připomínat rovnoprávnost mezi muži a ženami po celém světě. 

V roce 2011 vydal dokonce generální tajemní OSN u příležitosti MDŽ také poselství, v němž zmiňuje nerovnoprávné zastoupení žen v politickém životě. Současně tehdy upozornil na to, že považuje za důležité ženy zapojit do rozhodovacích procesů, neboť jejich přístup přispívá k zajištění celosvětového míru. 

Užijte si proto zítra svůj den žen a nechte se hýčkat. Máte na to právo!

Klepněte pro větší obrázek
Témata: Zajímavosti, Retro, Příběhy, Historie, svátek, oslava, Inspirativní ženy, květiny, Mezinárodní den, MDŽ, Vintage, Demonstrace, New York, Petrohrad, Zen, Ženství, Kodaň, Žena, Posun, Den žen, Březen
Mohlo by vás zajímat
Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!
Víchová Tereza
Slavné maminky
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství
Otřesné! Chůva uhodila teprve šestidenní miminko. Natočila ji kamera
Video
Každá máma potřebuje inspiraci a věřit, že to dělá správně, říká Gabriela Lašková
Maminka roku 2020
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zenklová Veronika
Slavné maminky
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
GALERIE: 34 vánočních retro ozdob. Měli jste je na stromečku také?
Formánková Simona
Vánoce
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
Kolinová Gabriela
Těhotenství