Maminka.czRetro

MDŽ už není retro! Oslava žen a matek by měla být povinná

7. 3. 2021
Několik let záměrně opomíjený svátek je opět v kurzu. Mezinárodní den žen, který tradičně připadá na 8. března, slaví čím dál více Čechů. Vzpomene si zítra i ten váš?

Mezinárodní den žen si dodnes mnozí spojují s obdobím totality, kdy podniky, školy a další organizace gratulovaly ženám k jejich svátku.  Jenže červeným karafiátům a zvadlým asparagusům dávno odzvonilo. Oslavovat ženství se totiž dá s mnohem větší noblesou!

Klepněte pro větší obrázek

Tradice s příchutí feminismu

Počátky Mezinárodního dne žen sahají mnohem hlouběji do historie, konkrétně do předválečné doby, kdy se ženy snažily prosazovat svá volební práva. Každý rok se scházely v jeden den, aby na problematiku diskriminace upozorňovaly muže i širokou veřejnost.

Američanky slaví svůj MDŽ poslední únorovou neděli, aby připomněly rok 1908, kdy New Yorkem pochodovalo několik tisíc švadlen, které stávkovaly za zkrácení pracovní doby, zvýšení mezd a v neposlední řadě také za svá volební, politická a hospodářská práva.

Klepněte pro větší obrázek

Proč právě 8. březen?

Původně mělo jít o 19. březen, kdy v roce 1848 pruský král údajně přislíbil zavedení volebního práva pro ženy. Svého slibu ale nikdy nedostál. A tak ke stanovení jednotného data nakonec přispěly rozsáhlé demonstrace v Petrohradě 23. února 1917, kdy ženy protestovaly proti první světové válce. Po abdikaci cara byla tehdy ustanovena vláda, která schválila volební právo žen. Posunem do gregoriánského kalendáře, je 23. únor vlastně 8. březen.

Klepněte pro větší obrázek

Boj za rovnoprávnost

Dalším významným milníkem byl rok 1910, kdy na druhé Mezinárodní konferenci v Kodani prosadila Den žen německá socialistka a zakladatelka dělnického ženského hnutí Clara Zetkinová.  Ženy po celém světě tak konečně mohly vyjádřit svou nespokojenost s pracovními podmínkami, mohly požadovat volební právo nebo možnost být voleny.

Klepněte pro větší obrázek

Mír a láska

Teprve v roce 1975 OSN oficiálně uznalo 8. březen za Mezinárodní den žen, který má připomínat rovnoprávnost mezi muži a ženami po celém světě. 

V roce 2011 vydal dokonce generální tajemní OSN u příležitosti MDŽ také poselství, v němž zmiňuje nerovnoprávné zastoupení žen v politickém životě. Současně tehdy upozornil na to, že považuje za důležité ženy zapojit do rozhodovacích procesů, neboť jejich přístup přispívá k zajištění celosvětového míru. 

Užijte si proto zítra svůj den žen a nechte se hýčkat. Máte na to právo!

Klepněte pro větší obrázek
Témata: Retro, Zajímavosti, vintage, svátek, Příběhy, oslava, květiny, MDŽ, Historie, Inspirativní ženy, Ženství, Zen, Posun, New York, Kodaň, Žena, Mezinárodní den, Březen, Den žen

Mohlo by vás zajímat
11 věcí, které by vaše děti měly zvládnout dřív, než jim bude deset!
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Tohle neříkejte dětem, když brečí! Proč a co se může stát?
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
Jaká je příčina opožděného vývoje řeči u dětí? Budete se divit!
Největší galerie porodních fotek, jakou jste viděli. Pozor, je to dojímavé a občas syrové

Horoskopy

Blíženci Naučte se poslouchat vnitřní hlasy, díky tomu se posunete mnohem dále. Asi byste měli věřit na nezvyklé…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Julius, Július, Julian

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné