[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Tzv. mongolská skvrna nebo dokonce skvrny se objevují zejména u novorozeňat s tmavou pletí, a to nejobvykleji ve spodní části zad. Asi v nejhojnějším počtu se mongolskou skvrnou chlubí asijská a indiánská mimika. Nicméně ani děti se světlou plení nemusí být nutně o modravé znaménko ochuzeny. Výskyt je však v tomto případě daleko nižší. Za mongolské skvrny na světlejší pokožce můžeme mimo jiné „poděkovat“ nájezdům a válkám, ale i obchodování v dávné historii. Tyto události totiž obvykle obohacovali stávající genofond.
Může být toto dědictví po předcích nějak nebezpečné? Nemůže se kupříkladu zvrhnout ve zhoubné bujení a podobně?
Namodralá skvrna či dokonce skvrny nápadně připomínají obyčejné modřiny a stejně jako ony jsou naprosto neškodné. Na rozdíl od modřin ale nebolí na dotek. Naštěstí nebylo nikdy potvrzeno, že by se skvrny mohly zvrhnout v onkologickou nebo jinou podobně závažnou diagnózu. Namodralé a někdy až šedavé zbarvení kůže je zapříčiněno neškodným nahromaděním pigmentu v dané části pokožky, proč k němu dochází, však odborníci netuší. Zcela zřejmý je ale fakt, že jsou mongolské skvrny podmíněné geneticky a dříve, než jde dítě do první třídy, bývají modré flíčky ty tam.
Mongolskou skvrnu lze ihned po narození pozorovat takřka u 90 % Asiatů, vyskytuje se ale také u indiánů i jiných národů a ras s tmavou pokožkou. U jedinců se světlou pletí se dle statistik objevuje v méně než 10 % případů – a to nejspíše vlivem mísení kultur v průběhu dějin.