Maminka.czVýživa a stravování

Mé dítě nejí dost! Co dělat? Možná jen nejí podle vašich představ

9. 11. 2019
Mé dítě nejí dost! Co dělat? Možná jen nejí podle vašich představ
„Proboha, z čeho on vůbec žije? Buď ze vzduchu, anebo fakt nevím…“ stěžuje si nejedna maminka malého „tintítka, zagroškudly či žížalky“ – dítka, které se vymyká přírodním i fyzikálním zákonům, neboť jeho příjem potravy z pohledu nás dospělých jednoduše neodpovídá vydané energii. Není tedy divu, že zvláště maminky mají v těchto případech strach, že jejich dítko nejí dostatečně

I málo může stačit, je-li to málo pestré

„Je zbytečné se tím znepokojovat. Dítě, jestliže je mu dovoleno brát si různorodou potravu, jí dostatečně. Jako u dospělých i jeho chuť k jídlu se bude měnit podle dnů v týdnu nebo dle denní doby,“ uklidňuje rodiče malých nejedlíků v této oblasti velmi zkušená psycholožka a psychoterapeutka Silviane Bonnot-Matheron.

Ano, některé děti (úplně stejně jako někteří dospělí) jednoduše jedí málo, jejich tělo je úsporné a spalování takřka dokonalé. Je-li však strava i v maličkých porcích vyvážená a pestrá a dítě normálně prospívá, není dle odborníků důvod se znepokojovat. Navíc naše představy o velikosti ideálních porcí a množství snědeného jídla mnohdy naprosto neodpovídají reálné potřebě dítěte. V některých případech je problém také v tom, že děti zkrátka nechtějí to, co jim připravily právě jejich maminky….

Jí vaše batole málo zeleniny? Hrozí mu cukrovka i potíže se srdcem!

Odmítá jídlo, odmítá mě! Anebo…?

„Velmi často totiž maminky netrápí ani tak skutečnost, že dítě nejí dost, ale spíš představa, že odmítá potravu, kterou mu připravily. Je však přece jasné, že mu neublíží, když dnes nesní zeleninu! Tak proč z toho dělat drama?“ podotýká zkušená psycholožka. Ostatně představte si, že se stravujete v jídelně s nemožností výběru… V takové situaci se prostě někdy méně často, jindy vcelku pravidelně stane, že nějaké jídlo nechcete, nemáte na něj chuť a podobně. U větších komunikujících dětí je tedy užitečné, je-li to s ohledem na další členy rodiny možné, s nimi jejich „menu“ jednoduše zkonzultovat, dohodnout se. Ušetříte si tak mnohdy zbytečné rozčilování, dohadování – prostě tanečky okolo stolu, které, pokud se neustále opakují, nepřinášejí nic dobrého.

Nejí zeleninu? Víme, proč je zdravá a jak ji nabízet dětem

Tanečky kolem stolu

Některé maminky si po čase (spíše nevědomě) berou vše okolo jídla až příliš osobně. Jako by dítě neodmítalo pouze jídlo, ale matku samotnou, její péči a snad i lásku! A to se časem může stát jádrem skutečného problému. Ostatně Silviane Bonnot-Matheron varuje: „Nutit jíst dítě, které nemá hlad, znamená vytvářet problém… Přísné rozkazy, jakkoliv ospravedlnitelné v očích okolí (vždycky je to s představou, že jsou pro jeho dobro), vyvolávají u dítěte nevědomý odpor nebo jasný vzdor.“ Proč tedy situaci kolem jídla stále zahušťovat a hnát ji do krajností?

Dávat dětem jídlo za odměnu je cesta do pekel. Proč děti neuplácet jídlem?
Témata: Zdraví, Děti, Předškolák, Jídelníček, Výživa a stravování, Taneček, Příjem potravy, Fyzikální zákon, Psycholožka, Představa, Maminka, Potrava, Jídlo

Mohlo by vás zajímat
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
Vše o preventivní onkologické cytologii. Chodíte pravidelně?
Dvojčata s křehkými kostmi. Narodila se se zlomeninami, ublíží jim i mazlení
Nemá šanci přežít, řekli těhotné ženě. Plánovala synovi pohřeb, teď slaví rok
Aleš Háma: Nerad kluky trestám a řvu na ně. Manželka je přísnější
Eliánek spí od dvou měsíců ve svém pokojíčku, říká Dominika Mesarošová
Máte přecitlivělé dítě? Zdánlivá slabost může být výhrou
Pár dní ve školce a už je zase nemocné? Poradíme vám, jak podpořit imunitu
Marika Šoposká: Těhotenství bez komplikací není samozřejmost, už to vím!

Horoskopy

Štír Milí zrozenci Štíra, ani ve středu nepřicházíte o neotřelé nápady a spoléháte se na svůj úsudek. O…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Sáva, Sába

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu