Maminka.czPředškolák

Měla by povinná školní docházka začínat až v sedmi letech?

, Časopis Maminka
17. 6. 2013
Měla by povinná školní docházka začínat až v sedmi letech?
Povinná školní docházka u nás standardně začíná v šesti letech. S návrhem plošně ji odložit o rok přišel senátor za ČSSD Marcel Chládek. Děti by prý byly na školu připravenější a výuku lépe zvládaly. Jako argument uvádí mimo jiné i vysoký počet odkladů ( přibližně čtvrtina dětí v ročníku). Jenže dětští psychologové s jeho návrhem většinou nesouhlasí. Není totiž tolik podstatný věk dítěte, ale jeho fyzická a duševní vyspělost.

Zejména nadané děti by se mohly ve školce do sedmi let nudit. Dalším argumentem proti je i nutnost výrazně zvýšit kapacitu školek, zvlášť v případě, že by prošel i návrh povinného posledního ročníku mateřských škol. A jaký na to má názor psycholožka pracující v pedagogicko-psychologické poradně Mgr. Tereza Beníšková? „Rozhodně nesouhlasím.

S návrhem povinné školní docházky od sedmi let pracuje ČSSD, která jej vysvětluje tím, že děti dnes nejsou na školu v šesti letech fyzicky ani psychicky připravené, statisticky je u nás mnoho odkladů a prvňáčci, kteří do školy nastoupí, bojují s přetížením. Podle mého názoru je šest let optimální věk pro zahájení školní docházky a naprosté většině dětí vyhovuje. V šesti letech nastupují do školy i v Německu, Rakousku, Francii.

Ve Velké Británii je to dokonce již v pěti letech. Největší problémy se školní připraveností mívají děti ze sociálně vyloučených lokalit, které mateřskou školu nenavštěvují. Pokud by se do školy chodilo až od sedmi let, ztratily by další rok, kdy se mohou rozvíjet. Naopak bych zavedla povinný poslední rok v mateřské škole, právě kvůli předškolákům ze sociálně vyloučených lokalit, kteří doplácejí na málo podnětné prostředí.“

Ne!

Jak to vidí čtenářka MUDr. Michaela Hanzlíková, Ostrov

Chtěla bych se podělit o svůj názor, jestli by měly děti nastupovat do první třídy až v sedmi letech. Nemyslím si. Začátek povinné školní docházky v šesti letech mi připadá naprosto adekvátní. Platí u nás již řadu let (konkrétně od roku 1869, kdy byl zaveden takzvaným Hausnerovým zákonem), takže je to léty prověřený systém. Jsem přesvědčená, že dítě je v tomto věku na školu dostatečně zralé.

Samozřejmě existují výjimky – děti předčasně narozené, nemocné atd. V těchto případech samozřejmě lze uvažovat o odkladu. Ale dnes, kdy je opět zavedena devátá třída, se tím protahuje ukončení základní docházky a oddálit jej ještě o rok pozdějším nástupem do školy mi přijde naprosto zbytečné. S hitem odkladů, se kterými se v dnešní době doslova roztrhl pytel, totiž nesouhlasím. I tak by se našli rodiče, kteří by i sedmiletému dítěti chtěli dát odklad a za chvíli by (s trochou nadsázky) na základní škole studovaly plnoleté děti.

Ne!

Jak to vidí čtenářka Mgr. Radka Bendlmajerová, Ústí nad Labem

Jednoznačně NE. Svůj názor mám podložený jednak 10 lety odučenými na základní škole, několikaletou účastí u zápisu do prvních tříd a praxí v pedagogicko-psychologické poradně, jednak i životními zkušenostmi. Jsem maminka dvou chlapečků, jednomu budou v červnu 4 roky a druhému byly v únoru 2 roky.

Když vidím, co všechno umí můj syn v necelých 4 letech (napsat svoje jméno, počítat česky a anglicky do 15, zná česky a anglicky barvy, zvířátka, věci, vypravuje pohádky, kreslí postavičky atd.), neumím si představit, že by měl ještě 3 roky čekat, než by nastoupil do první třídy. Myslím si, že šest let je osvědčenou věkovou hranicí, a kdyby nevyhovovala, už dávno by se o tom mluvilo, protože by byl velký počet odkladů školní docházky.

Připadá mi, že většina současných nápadů v oblasti školství jsou jen tzv. výkřiky do tmy, kterými si pánové a dámy z ministerstva plní ústa, aby to vypadalo, že objevují a vymýšlejí něco převratného.

Témata: Děti, Časopis Maminka, Předškolák, Školák, Velký počet, Docházka, Poslední ročník, Sed, Školní docházka, Let, Optimální věk, Prvňáčci, Podnětné prostředí, ČSSD

Mohlo by vás zajímat
Vše o preventivní onkologické cytologii. Chodíte pravidelně?
Babička plašička: Po návratu od tchyně se dcera bojí všeho!
Eliánek spí od dvou měsíců ve svém pokojíčku, říká Dominika Mesarošová
Jsem obézní. V těhotenství jsem cítila ze strany lékařů odpor a styděla se
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
Matky jsou jak elitní vojáci ve výcviku, píše Marie Doležalová
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?

Horoskopy

Rak Dokážete ze sebe vydat maximum, ale jen v tom případě, že se nebudete na nikoho povyšovat a nikoho…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Teodor, Theodor, Thea

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu