Maminka.czŠkolák

Melancholik, nebo flegmatik? Různí školáci vyžadují různý přístup

Váš potomek se chystá do první třídy? A vy máte trochu obavy. Pokud znáte, jaký je typ, máte vyhráno. Je to melancholik, cholerik, sangvinik nebo flegmatik?
, Časopis Maminka
29. 8. 2013
Melancholik, nebo flegmatik? Různí školáci vyžadují různý přístup

Seznam kapitol

1. Osobnostní typy dětí

Je vaše dítě spíš otevřené, povídavé, zvídavé, chce si hrát s ostatními dětmi, sdělovat zážitky, pocity, dojmy? Nebo je převážně uzavřená osobnost: sice si taky hraje s vrstevníky, není žádný introvert, ale je spíš uzavřenější a na svá sdělení skoupější?

Školák | Chování a vztahy

Čtyři základní typy

Otevřenější a výsledkoví jedinci, tedy ti se snahou co nejvíc dokázat, bývají cholerici a sangvinici. Cholerik je především výkonový, zaměřený na úspěch, chce vše rychle zvládnout, nejlépe sám, aby mu nikdo nepřekážel a nekazil jeho úsilí a činnost. Sangvinik je také otevřený k okolí, ale spíš zážitkově.

Chce si dítě činnost užít, stejně jako úspěch, projevit své znalosti a předvést je světu? K uzavřenějším typům patří melancholik, který zároveň lpí na výkonu.

Uzavřený, který si zároveň výrazně potrpí na vztahy, city, prožitky, to je malý flegmatik: usmívá se, nic nehrotí, není konfliktní. Rodiče s takovými dětmi nemají zpravidla vůbec žádné potíže, až…

Až do chvíle, než přijde na školní docházku. Tyto děti totiž nic nechtějí řešit a hrotit ani ve vztahu k učení, ke školní docházce. Nejsou vůbec výkonoví, nejde jim o známky, o úspěch mezi vrstevníky. Chtějí být v pohodě, mít partu, zábavu, ve škole se spíš bavit než učit. Pro rodiče je to samozřejmě téma: potřebují i výsledky. Vidět, že dítě má znalosti, a tam začnou potíže.

Těhotenství | Časopis Maminka

Cíl je jasný: vytěžit z každého maximum

Žádný nejsme naprosto vyhraněný, přesně zaškatulkovaný typ. Tolik uklidnění pro rodiče, že i když jejich dítě projevuje jasné rysy jednoho z typů, vždy se jich mísí víc dohromady.

Je důležité  naučit se s potomkem pracovat. Přistupovat k němu tak, aby se našla cesta k těm nejschůdnějším charakteristikám, které se rozvinou a pomohou rodičům i malým školákům pracovat s povahou tak, aby se škola zvládla bez újmy všech zúčastněných. To by mělo být principem a podstatou snahy, jak zvládnout typ svého dítěte a vytěžit z jeho charakteristik maximum.

V dalších kapitolách článku najdete podrobnou charakteristiku jednotlivých osobnostních typů. A také návody, jak na ně.

Mohlo by vás zajímat
Nechce pít z láhve? Zkuste tyto osvědčené tipy jiných maminek
Jak naučit děti smrkat? Nejprve je naučte sfouknout svíčku
Kyselina listová: Zvyšte příjem již před početím, má význam pro správný vývoj plodu
Galerie: 50 úžasných venkovních domečků a bunkrů, které si děti zamilují

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu