Maminka.czŠkolák

Měli byste vědět: Dřív než si pořídíte zvířátko...

Vanda RočkováČasopis Maminka 15.  8.  2011
Měli byste vědět: Dřív než si pořídíte zvířátko...
O pejskovi coby nejlepším kamarádovi, sní většina dětí. Dřív než se rozhodnete pořídit si nového člena domácnosti, dobře zvažte, zda takový vztah mezi vašim dítětem a zvířetem bude fungovat.

< první="" díl="">

Co vzít v úvahu, než si pořídíte zvíře:

Bytové podmínky– ještě před koupí zvířete promyslete, kde bude mít váš mazlíček pelíšek, misky, kočičí záchod atd. Že se bernardýn do garsonky nehodí, to dá rozum! Jenže není to tak jednoduché… Tvrzení, že velký pes do bytu nepatří, je v některých případech spíš předsudek. Pokud se mu budete opravdu věnovat (dlouhé procházky, kynologické sporty, výcvik atd.), může být spokojený i v bytě (samozřejmě zohledněte plemeno). Kdo rozumí psí duši, ví, že pes bude vždy raději společně se svou smečkou v bytě než opuštěný celý den v kotci na zahradě!

Vztah všech členů rodiny ke zvířeti – na pořízení zvířecího kamaráda by se měli shodnout všichni rodinní příslušníci. Uvědomte si, že jestli je někdo alergický, mohl by trpět. Rozdělte si předem úlohy, kdo bude venčit, krmit, česat… Uvědomte si, že děti většinou zvířátko moc chtějí a slibují hory doly, ale následná péče obvykle zůstává především na rodičích.

Délka života zvířete– psi velkých plemen se dožívají okolo 10 let věku, malí psi kolem 15 let a u koček není výjimkou dokonce až 20 let. To je přece jenom opravdu dlouhé časové období. Zvládnete se o zvíře po celou dobu postarat? Máte někoho, kdo je pohlídá, až pojedete na dovolenou?

Pečlivý výběr plemene – kočičí plemena jsou si povahově víceméně podobná. Samozřejmě i u nich najdeme nějaké rozdíly (barmské a siamské kočky jsou extrovertní, peršanky naopak spíše introvertní), ale v zásadě se dá říct, že všechny jsou individualistky. U psů je situace jiná, jednotlivé rasy se mezi sebou výrazně liší – nejen vzhledově, ale i povahově.

Při volbě plemene se zaměřte především na povahu a temperament. Mnoho lidí má tendence vybírat si psího společníka hlavně podle vzhledu a v tom může být kámen úrazu. Nespoléhejte jen na psí atlasy, kde je povaha vykreslena pouze několika větami, informace hledejte na internetu a přímo u chovatelů. A nepřeceňujte své schopnosti, pořídit si kavkazského ovčáka nebo brazilskou filu bez kynologických znalostí je dost nebezpečné!

Přizpůsobivost zvířete k dětem – zvíře dokáže být pro dítě skvělým parťákem. Vzájemně se mohou těšit ze společných her, mazlení a užít si spoustu legrace. Jak již bylo řečeno, u koček tolik na plemeni nezáleží, výborným společníkem může být i obyčejný mourek od sousedů. U psů už byste měli výběr promyslet.

K malým dětem volte raději plemena s mírnou a přátelskou povahou. Zárukou určité „kvality“ jsou štěňata s PP (průkazem původu), u nich budete mít jistotu, že pocházejí z kontrolovaného chovu a vyroste z nich opravdu to plemeno, které bylo inzerováno. K dětem se nehodí dospělý pes z útulku, který byl v minulosti týraný, protože jeho chování je často nevyzpytatelné. Nejlepší je kupovat štěně od chovatele, který má sám děti (pes je už odmalička zvyklý na jejich přítomnost).

Raději si neberte zanedbaná štěňata z nevyhovujícího prostředí, kdy se jim chovatel evidentně nevěnoval. Takoví psi často nemají dostatečně pevný vztah k člověku a bývají bojácní. Nedostatek sociálního kontaktu ve štěněcím období může působit negativně v tom smyslu, že v dospělosti z takových psů vyrůstají bojácní, nebo naopak agresivní jedinci (agrese většinou pramení ze strachu).

Za vousky se netahá

Děti, které vyrůstají odmala se zvířaty, bývají nebojácnější a zároveň soucitnější. Ale dříve než si domů přivezete chlupatou kuličku, vysvětlete svým ratolestem, jak se mají ke zvířátku chovat. Poučte je, že pejsek se za ocas netahá a kočičku by bolelo, kdyby jí trhaly vousky… Dítě musí pochopit, že i zvíře pociťuje bolest, že by ho nemělo budit, když spí, ani mu sahat do misky, když se krmí. Stejně tak může být nebezpečné brát majetnickému psovi kost nebo hračku. Potomkům názorně vysvětlete, jak se zvíře projevuje, když je klidné, nebo naopak nervózní. Kočka ve stresu vrtí ocasem, u psů je to naopak.

Tyto znalosti se dětem budou hodit i při setkání s cizími zvířaty. Ratolesti důrazně varujte, že na cizí psy nesmí bez dovolení nikdy sahat. Stejně tak je velmi nebezpečné pokoušet se hladit je přes plot. Mnozí psi, kteří jsou na ulici přátelští, se změní v nekompromisní hlídače ve svém teritoriu. Své potomky rovněž varujte, že pokud pes vrčí, zježí se mu srst na hřbetě, nebo zvíře dokonce vycení zuby, je nepřátelsky naladěno a je třeba s ním jednat velmi opatrně.

Nejlepší je postavit se k psovi bokem, ruce nechat v kapsách a sklopit pohled. Útěk nebo prudké pohyby rukou ho mohou vyprovokovat k útoku. Stejně tak i zvířeti musíte nastavit určité mantinely. Kočka se moc vychovávat nedá, ale psovi musíte „vysvětlit“ pravidla už od štěněte. Při výchově buďte důslední. Pokud nemáte zkušenosti, je vhodné vyhledat pomoc zkušeného kynologa nebo chovatele a nastudovat odbornou literaturu.

Nejdůležitější pravidlo

Nikdy nenechávat malé dítě se zvířetem bez dozoru! Tvrzení, že pes dá na ratolest pozor, je naprosto nesmyslné. Pes totiž neuznává dítě jako autoritu a namísto poslušnosti se bude více řídit vlastními pudy a instinkty. Nikdy nevíte, co se může stát. I ten nejmírumilovnější pejsek může dítku ublížit (třeba ho nechtěně povalit). Vždy je lepší být tisíckrát „zbytečně“ opatrný, než si pak vyčítat, že tentokrát jsme potomka před útokem psa neochránili!

Témata: Časopis Maminka, Děti, Rodina, Předškolák, Školák, Sia, Pór, Následná péče, Nejdůležitější pravidlo, Plemeno, Dospělý pes, Pečlivý výběr, Skvělý parťák
Mohlo by vás zajímat
Tohle neříkejte dětem, když brečí! Proč a co se může stát?
redakce
Chování a vztahy
Porod patří domů, stejně jako smrt, říká porodní asistentka. Proč (ne)rodit doma?
Procházková Simona
Domácí porod
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Procházková Simona
Maminka roku 2020
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Wallerová Radka
Porod
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Za tři dny bez plenek! Snadná a rychlá metoda, která stojí za vyzkoušení
Batole
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
redakce
Porod
Otěhotněla, aniž by kdy měla sex. Syna s Downovým syndromem miluje
Blesk pro ženy
Vaše příběhy
Kojící matky jako bohyně! Kontroverzní fotky nafotila jako reakci na kritiku
redakce
Galerie