Maminka.czBezpečnost dítěte

Měly by děti v případě nebezpečí místo „pomoc“ volat „mami“? Psycholožka souhlasí, policistka má opačný názor

Dita Mrázková 6.  1.  2025
Co když je dítě v ohrožení života a nemá v blízkosti mámu ani tátu? Má křičet o pomoc nebo volat své rodiče? Dvojnásobná maminka doporučuje to druhé a za radu jí dává i psycholožka. Jenže expertka na bezpečnost je přesvědčena o opaku.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Kadeřnice Sierra Noelle je dvojnásobná maminka, která na sítích sdílela zajímavou myšlenku. Zastává názor, že když je dítě v nouzi nebo se ztratilo, nemělo by začít volat o pomoc, ale zakřičet něco úplně jiného.

Oním slůvkem, které podle maminky dokáže „eliminovat" případného útočníka i zaujmout pozornost blízkého okolí, je prosté: „Mami!

Takto poučila i svou starší dcerku a svou „metodu“ doporučila ostatním rodičům.
Když prý ženy uslyší dítě křičet toto slovo, instinktivně a rychleji mu přispěchají na pomoc. „Své dceři jsem řekla, že když bude potřebovat pomoc, ať zakřičí ,mamííía ať běží k nějaké ženě nablízku. Toto slovo vyděsí i případného násilníka, který když uvidí dítě běžící za ,mámou' (i když to jeho máma nebude), tak se stáhne," je přesvědčená Sierra, podle níž jsou mateřské instinkty i v tomto případě ty nejzásadnější.

Klepněte pro větší obrázek
Sierra se svou rodinou
 

Reakce na video, které posbíralo přes 3 miliony lajků, na sebe nenechaly dlouho čekat. 

„Máte pravdu. Jednou jsem slyšela křičet ,mami' nějakého chlapce na ulici a hned jsem vyšla z domu, abych ho viděla, jestli je v pořádku," zněl jeden komentář.

V dalším zase situaci zhodnotila bezdětná žena. „I já, ,nematka', se také instinktivně zastavím a poslouchám, když slyším takové volání."

Neuropsycholožka Sanam Hafeez, odbornice na traumata, problémy s učením, ADHD a autismus, tuto strategii schvaluje. „Volání ,mámo' nebo ,mami' je uklidňující reakcí především pro dítě samotné. V děsivé nebo stresové situaci se může cítit ochromené představou, že by mělo volat o pomoc jako třeba dospělý, ale volání někoho, s kým je citově spjato, je i pro něj o hodně úlevnější."

Klepněte pro větší obrázek

Zatímco „pomoc“ může podle ní působit naléhavěji a konkrétněji, volání „máma“ přináší větší šanci přilákat pozornost správného dospělého – zejména nějaké další matky.

Bývalá agentka FBI a expertka na bezpečnost Tracy Walder je ale přesvědčená o opaku. Podle ní je právě slovo „pomoc“ všeobecně uznávaný termín, když je člověk v nouzi.

„Tím, že dětem řeknete, aby, když jsou v nebezpečí, křičely ,máma', v podstatě vynecháváte polovinu přítomných lidí, kteří by mu mohli potenciálně pomoci. Jasně, že když slyším ,mami', tak se instinktivně otočím. Ale ve chvílích, kdy kolem nejsou žádné maminky nebo ženy, a naopak jsou tam jen muži, je to pro dítě stejně nebezpečné. Mnohem efektivnější je dítěti říci, aby dělalo co nejvíce hluku a křičelo spíš ,néé'," doporučila expertka.

K jakému názoru se přikláníte vy? Máte podobnou zkušenost? Diskutovat o tom můžete na našem Facebooku.

10 tipů pro bezpečí vašeho dítěte, když se ztratí v lese. Proč pravidlo „nebav se s cizími lidmi“ v přírodě neplatí? Vysvětlí lesníci
Témata: Děti, Mateřství, Rodiče, Psychika, Rodina, pomoc, Rodičovství, Odvaha, Bezpečnost dítěte, psycholožka, policie, policistka, Případ nebezpečí, Opačný názor, Facebook, Sierra, Expertka, Nebezpečí, Máma, Maminka

Video