Maminka.czNeplodnost a IVF

Méně pokusů, víc úspěchů: Jak umělá inteligence mění budoucnost umělého oplodnění?

Vanda Stöckbauerová 11.  6.  2023
Měsíc červen byl Světovou zdravotnickou organizací vyhlášen jako měsíc reprodukčního zdraví. V Česku se s neplodností potýká každý pátý pár a poptávka po umělém oplodnění se zvyšuje. Věk žen, které se obracejí na reprodukční kliniky, je ale stále vyšší a každá z nich si přeje otěhotnět co nejdříve. A právě s tím začíná pomáhat umělá inteligence. Jakým způsobem se využívá?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

 „Umělá inteligence by měla zkrátit dobu léčby. Umí totiž vybrat nejnadějnější embrya, která tak při asistované reprodukci přijdou na řadu jako první,“ vysvětluje MUDr. Pavel Otevřel, vedoucí lékař největší české reprodukční kliniky – Reprofit. Díky své schopnosti analyzovat a zpracovávat velké množství dat umělá inteligence (AI) vyhodnotí, které embryo je pro ženu nejvhodnější. „Při asistované reprodukci se v laboratořích posuzují obrazová data – fotky nebo filmy, na nichž jsou zaznamenána vajíčka, spermie či embrya. Umělá inteligence dokáže vyhodnotit, která jsou pro úspěšné oplodnění nejvhodnější – a to mnohem lépe než člověk. AI také umí popsat a navrhnout optimální prostředí, ve kterém se embrya kultivují,“ popisuje MUDr. Otevřel.

VIDEO: Jak vypadá odběr spermatu před vyšetřením kvality

Hodnocení nejlepších embryí znamená méně embryotransferů

Umělá inteligence se ve všech těchto oblastech stále vyvíjí. Zatím nejdál je v hodnocení embryí, která dokáže sledovat takřka po sekundách/setinách sekundy. Seřadí je od nejlepšího k nejhoršímu. „Embryo, které může na pohled vypadat dobře, totiž vůbec nemusí být úspěšné. Právě s tím si umělá inteligence poradí mnohem lépe než člověk. Do dělohy se díky ní dostane takové embryo, u něhož je nejvyšší předpoklad na otěhotnění. Zmenší se tak počet embryotransferů, které k dítěti nevedou,“ doplňuje specialista na umělé oplodnění MUDr. Tomáš Bagócsi z Reprofitu.

Pomoc v nerozhodných případech

Vzhledem k tomu, že se ženy na specializované kliniky obracejí ve stále vyšším věku, je pro ně velmi důležitá právě rychlost úspěšného umělého oplodnění. Pokud se jim totiž podaří otěhotnět napoprvé, mají větší šanci a čas počít i druhé dítě. „Umělá inteligence má sloužit k tomu, aby ženy zbytečně neztrácely čas a otěhotněly hned z prvního embrya. I proto už u nás začínáme hodnotit embrya s pomocí umělé inteligence. Letošní rok je pilotní, takže ještě nemáme k dispozici klinické výsledky, ale už nyní vidíme, jak nám napovídá v nerozhodných případech,“ upřesňuje MUDr. Pavel Otevřel.

Výběr správných vajíček na zmrazení

Zkušeností s umělou inteligencí celosvětově přibývá. „Není však díky ní ještě narozen dostatečný počet dětí na to, aby vznikly podrobné studie. Stoprocentně ale víme, že se tato metoda bude na výběru vhodných embryí nebo například správných vajíček ke zmrazení podílet stále víc. Umělá inteligence se promítne do všeho, kde bude k dispozici dostatek dat,“ dodává předseda sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické sekce ČLS JEP MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.

Odborníci se shodují, že se AI stane významným pomocníkem embryologů. Jejich práci podle nich ale neohrozí. „Bude určitě výborným rádcem, nikdy je ale nemůže nahradit, protože embryologové provádí všechny praktické úkony, jako jsou vpichy spermií do vajíček nebo třeba biopsie. Lidský faktor tak bude hrát v asistované reprodukci v budoucnu stále svou významnou roli. Co se ale výběru kvality embryí týká, ten umělá inteligence jistě ovládne,“ dodává MUDr. Machač.

Témata: Zdraví, Neplodnost a IVF, Umělé oplodnění, Plodnost, Klinika, Embryo, umělé, Zmrazení vajíček, Vajíčko, Embryolog, Počet dětí, Pavel Otevřel, Tomáš Bagócsi, MUDr., Štěpán Machač, Česká republika, Asistovaná reprodukce, Umělá inteligence, ČLS JEP, Zdraví na Heureka.cz