Maminka.czMeningokok

Zákeřný meningokok: Jak nemoc včas poznat a co dělat, abyste děti před nákazou ochránili?

Simona Procházková 17.  8.  2021
Zákeřný meningokok: Jak nemoc včas poznat a co dělat, abyste děti před nákazou ochránili?
Invazivní meningokoková infekce je velmi záludná a během několika málo hodin se nákaza může proměnit v boj o život. Nakazit se člověk může kapénkami, takže zejména v dětských a školních kolektivech se ukrývá nemalé nebezpečí. Jak poznáte, že se něco děje, kdy a proč okamžitě volat lékaře a jaká je prevence? A víte, kdy hradí očkování pojišťovna?

V souvislosti s aktuální situací kolem koronaviru a onemocnění covid-19 občas trochu zapomínáme, že nás ohrožují rovněž jiné závažné infekce, které bychom neměli podceňovat. Ty meningokokové patří mezi nejrychleji smrtící infekční choroby na světě a rodiče malých dětí podle lékařů bohužel často spoléhají na to, že nemoc v invazivní formě propuká jen u velmi malé části populace (u nás je potvrzeno několik desítek případů ročně).

VIDEO: Příběh pacienta s meningokokovou meningitidou

Závažné zdravotní komplikace způsobuje zpravidla meningokok skupiny B, který je v Česku z dlouhodobého hlediska nejrozšířenějším. „Výjimkou byl jen rok 2019, kdy jsme po 15 letech zachytili víc onemocnění způsobených meningokoky skupiny C. Bylo jich 24, což je ale pouze o jeden případ více než onemocnění způsobených meningokoky skupiny B,“ uvádí MUDr. Pavla Křížová, CSc. z Národní referenční laboratoře pro meningokokové nákazy Státního zdravotního ústavu.

Zánět mozkových blan i otrava krve

Invazivní meningokové infekce patří mezi nejrychleji probíhající onemocnění infekčního původu. Způsobuje je bakterie Neisseria meningitidis, která se přenáší kapénkami, stejně jako chřipka, rýma nebo tolik obávaný covid. Zatímco u některých lidí se bakterie „jen“ usadí v horních cestách dýchacích, stimuluje imunitní systém, což ve výsledku zvýší odolnost organismu proti těmto nemocem, u jiných naopak bakterie způsobí vážné stavy. Jaká reakce nastane, se bohužel nedá předvídat. Proč bakterie u někoho jen přebývá a u jiného vyvolá život ohrožující onemocnění, na to zatím medicína nezná jednoznačnou odpověď.

Nejčastějším projevem této nákazy je zánět mozkových blan (meningitida), otrava krve (sepse) nebo kombinace obou. Důsledky bývají tragické, až 30 % případů končí smrtí nebo závažnými trvalými následky, jako jsou ztráta sluchu, amputace končetin, zjizvení kůže, epilepsie a tak dále. Víte, že i když se na nákazu meningokokem přijde včas a okamžitě se zahájí léčba, přesto může tato nemoc skončit smrtí, a to během 24 až 48 hodin od propuknutí prvních příznaků?

Klíšťová encefalitida a meningokok: Dáte na doporučení lékaře?

Nejvíce ohroženi jsou teenageři

Vyšší výskyt nemoci u mladých lidí vědci přikládají náročnosti jejich životního stylu. „Často přetěžují organismus nejen návštěvami diskoték či klubů, ale také sportem, ponocováním nebo nedostatečným odpočinkem. Mladí lidé navíc představují riziko i pro ostatní skupiny, protože mezi nimi bývá velký počet bezpříznakových nosičů, kteří mají bakterii několik měsíců v sobě, ale nemoc u nich nepropukne. Přičemž onemocnět může kdokoli, i když je zcela zdravý. Všichni by si měli být vědomi zodpovědnosti za vlastní zdraví a rizikových situací, do nichž se například pohybem v místech, kde je vysoká koncentrace lidí, kde nemusí jít jen o večerní kluby, vrhají. Není totiž vyloučené, že zrovna na jednoho konkrétního jedince tato nemoc padne,“ varuje pediatrička MUDr. Alena Šebková, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP.

Bakterie se šíří kapénkami

Jak se lze nakazit? Bakterie se přenášejí kapénkovou cestou, tedy například kýcháním, kašlem nebo líbáním, u nejmenších dětí bývá nejčastějším zdrojem nákazy rodinný příslušník, bezpříznakový nosič bakterie. Často se může jednat i o jednoho z rodičů, prarodičů nebo staršího sourozence. A pozor, možnost nákazy zvyšuje také aktivní i pasivní kouření. U dětí do 15 let věku toto riziko stoupá trojnásobně, pokud kouří jeden z rodičů, a osminásobně, pokud kouří oba rodiče. Vyšší riziko nákazy je v chladnějších ročních obdobích, kdy lidé tráví víc času v uzavřených prostorách. Kdo je nejohroženější skupinou? Nejvyšší výskyt invazivních meningokokových infekcí je dlouhodobě zaznamenáván v kategorii dětí od narození do 11 měsíců, dále mezi dětmi ve věku jedním až 4 roky a mezi adolescenty ve věku 15 až 19 let.

Úhrada vakcíny zafungovala. Během roku stoupla proočkovanost dětí

Jaké jsou příznaky infekce?

Jednoznačná počáteční lékařská diagnóza bývá obtížná. Nemoc propuká extrémně rychle a zdrojem nákazy mohou být jedinci bez viditelných příznaků onemocnění. Mezi nejčastější varovné příznaky patří zvýšená teplota nebo dokonce vysoká horečka, únava, bolesti svalů a kloubů, průjem, extrémní citlivost na světlo či strnutí šíje. V podstatě veškeré příznaky však u dětí velmi připomínají „obyčejnou“ virózu či chřipku, u nejmenších ratolestí můžete zase potíže připisovat například prořezávání zoubků a nic netuše situaci podcenit.

„Následky invazivních meningokokových onemocnění bývají závažné. První příznaky nemoci nejsou rozpoznatelné ani pro laika, tak často ani pro lékaře. Druhotné příznaky už jsou fatální a končí paralýzou, mentálním onemocněním, anebo smrtí,“ doplňuje MUDr. Alena Šebková.

Domácí „skleničkový“ test

Spolehlivým „domácím“ ukazatelem vážné diagnózy je takzvaný skleničkový test. Ten je možné využít ve chvíli, kdy se na těle pacienta začne objevovat vyrážka v podobě nachově či krvavě zbarvených skvrn. Pokud po zatlačení sklenicí či jiným průhledným předmětem nevymizí, je nutné okamžitě přivolat rychlou lékařskou pomoc. Podezření na meningitidu se dá v domácím prostředí potvrdit i testem typického strnutí šíje. Nemocný se položí na rovnou podložku s protaženými dolními končetinami. Ohnutím hlavy vpřed mu zatlačíme bradu směrem k hrudníku, a pokud zareaguje bolestivě a ohne nohy v kolenou, je to další z důkazů nebezpečné nákazy.

Když zaútočí meningokok, může jít o život!

Meningitida a léčba antibiotiky 

Onemocnění meningokokem, jakkoli je závažné, je léčitelné širokým spektrem antibiotik. Léčba ale musí být zahájena nejpozději v řádu hodin a je velmi náročná. Nezřídka je nutné použít i umělou plicní ventilaci a připojit pacienta na dialýzu, protože nemocným často selhávají plíce, ledviny i další orgány. Infekci se často nepodaří vyléčit úplně bez následků, nemocní pak mohou mít celoživotně poškozené srdce, mozek (hrozí mimo jiné epilepsie), zrak nebo sluch, mnohdy přijdou o prsty nebo i větší části končetin.

Prevencí je jedině očkování

„Invazivní meningokoková onemocnění ohrožují pacienty svým rychlým průběhem a závažnými komplikacemi. Pokládám proto za důležité připomenout, že je možné se nechat proti této nemoci očkovat,“ zdůrazňuje pediatrička a místopředsedkyně České vakcinologické společnosti MUDr. Hana Cabrnochová. V rámci průzkumu agentury STEM/MARK byly dotazovány matky dětí do 5 let věku na to, jakými nepovinnými vakcínami své potomky nejčastěji chrání. Vakcinace proti meningokokům se umístila až na čtvrté pozici za očkováním proti pneumokokům, rotavirům a planým neštovicím. Přitom očkování je nejúčinnější prevencí proti této zákeřné infekci.

Česká vakcinologická společnost ho doporučuje především malým dětem do čtyř let věku, dospívajícím a mladým dospělým, přibližně od 13 do 25 let. „V současnosti jsou na trhu vakcíny pokrývající nejčastěji se vyskytující séroskupiny meningokoka. Pro co nejširší ochranu doporučujeme kombinaci obou typů vakcín,“ říká MUDr. Šebková.

Meningokoková meningitida: Zákeřná infekce je rychlá a smrtící

Neodkládejte návštěvu lékaře!

 Česká vakcinologická společnost doporučuje rodičům očkovat děti již ve věku od dvou měsíců. Aplikace první dávky se upřednostňuje v průběhu prvního půlroku života, kdy je možné očkování proti meningokoku bez problémů zařadit do očkovacího kalendáře.

„Očkování samo o sobě zaměstná jen nepatrnou část imunitního systému. Vytváří se určitá paměť, tak, aby se dítě příště dokázalo ochránit před infekcí, jestliže se s ní setká. Zátěž je pak neporovnatelná s klasickým onemocněním, kdy dochází k zánětlivé reakci celého organismu. Neočkují se tedy jen děti a lidé v karanténě nebo ti, kteří mají například zvýšenou teplotu. V takovém případě se doporučuje očkování odložit. Očkování probíhá aktivně i v době epidemie. Naopak považujeme za veliký hazard s očkováním skončit nebo jej dočasně omezit. Neočkovat znamená riskovat,“ vysvětluje MUDr. Cabrnochová.

Kdy zaplatí vakcínu pojišťovna?

Od 1. května loňského roku vstoupila v platnost změna zákona o veřejném zdravotním pojištění. Z veřejného zdravotního pojištění je nyní hrazeno očkování proti meningokokům, které se tak vedle očkování proti pneumokokům a proti papilomavirům stává dalším dobrovolným, ale plně hrazeným očkováním v dětském věku.

Do loňska měli rodiče možnost očkovat proti meningokokům za vlastní úhradu, což představovalo nemalou finanční zátěž (která byla jen částečně kompenzována možností využít příspěvku z programu preventivní péče zdravotních pojišťoven). Aktuálně je tedy očkování proti meningokokům plně hrazeno zdravotními pojišťovnami, a to v těchto případech:

  • u kojenců, pokud je očkování zahájeno do dovršeného 6. měsíce věku – očkování proti meningokoku typu B – očkovací látka Bexsero, schéma 2+1 dávka pro očkování dětí od 2. měsíce věku včetně nedonošených dětí, očkování se doporučuje zahájit co nejdříve, neboť nejvyšší výskyt této infekce je právě u kojenců do 5. měsíce věku a dostatečná ochranná hladina protilátek nastupuje po 2. dávce očkování.
  • u dětí mezi 1. a 2. rokem věku – očkování proti meningokoku typu A, C, Y, W, očkovací látka Nimenrix, první dávka očkování musí být podaná v průběhu druhého roku života, nejpozději do 2. narozenin, přeočkování se doporučuje po 5 letech.

Pokud se na dítě nevztahuje možnost úhrady z veřejného zdravotního pojištění, nabízí řada zdravotních pojišťoven finanční příspěvek. Například Všeobecná zdravotní pojišťovna poskytuje na očkování proti meningokokům příspěvek z fondu prevence, přičemž k žádosti je třeba doložit čestné prohlášení, že očkování není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Tento příspěvek dosahuje částky až 1500 Kč na očkování proti meningokokovým nákazám typu B a až 800 Kč na očkování proti meningokokovým nákazám typu A, C, W, Y.

Pro čerpání těchto dvou příspěvků byla pro rok 2021 původně stanovena věková hranice od 14 do 18 let. Od 1. 3. 2021 je tato podmínka zrušena a příspěvek na očkování proti meningokokům je poskytován všem dětem do 18 let, pokud ho nemají hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Témata: Zdraví, Děti, Děti a nemoci, Očkování, Nemoc, Meningokok, Nemoci, VZP, Pojištění, Prevence, Onemocnění, Nákaza, Lékař, Pruh, Kapénka, Výtěr, Česká republika, Nemo, Státní zdravotní ústav, ČLS JEP, STEM / MARK, Hana Cabrnochová, Pavla Křížová, Bakterie, Laboratoř
Mohlo by vás zajímat
Jude Law, Orlando Bloom, Bradley Cooper, Alec Baldwin. Hollywoodští krasavci táty na plný úvazek!
Dita Mrázková
Náhradní matka | když hlídá tatínek | Philipa Coan | Hilaria Baldwin | Sadie Frost | Herec | Bradley Cooper | Jude Law | Orlando Bloom | Alec Baldwin | Katty Perry | Dcery | Fotografie | Životy slavných | Otcové | Rodičovství | Instagram | Galerie | Děti | Slavní tatínci | Miminko | Batole | Batole, 2,5 až 3 roky | Batole, 2 až 2,5 roku | Batole, 22.–24. měsíc | Batole, 19.–21. měsíc | Batole, 16.–18. měsíc | Batole, 13.–15. měsíc
Spadlo mi miminko. Jak reagovat a kdy jít k lékaři?
Tereza Víchová
Děti | Miminko | Časopis Maminka | Kojenec | Kojenec, 12. měsíc | Kojenec, 11. měsíc | Kojenec, 10. měsíc | Kojenec, 9. měsíc | Kojenec, 8. měsíc | Kojenec, 7. měsíc | Kojenec, 6. měsíc | Kojenec, 5. měsíc | Kojenec, 4. měsíc | Kojenec, 3. měsíc | Kojenec, 2. měsíc | Zdraví
Muži se svěřili: Co jim brání v sexu s těhotnou ženou?
Lenka Brožová
Sex | Láska a vztahy | Miminko | Časopis Maminka | Jen pro tatínka | Těhotenství | 40. týden těhotenství | 39. týden těhotenství | 38. týden těhotenství | 37. týden těhotenství | 36. týden těhotenství | 35. týden těhotenství | 34. týden těhotenství | 33. týden těhotenství | 32. týden těhotenství | 31. týden těhotenství | 30. týden těhotenství | 29. týden těhotenství | 28. týden těhotenství | 27. týden těhotenství | 26. týden těhotenství | 25. týden těhotenství | 24. týden těhotenství | 23. týden těhotenství | 22. týden těhotenství | 21. týden těhotenství | 20. týden těhotenství | 19. týden těhotenství | 18. týden těhotenství | 17. týden těhotenství | 16. týden těhotenství | 15. týden těhotenství | 14. týden těhotenství | 13. týden těhotenství | 12. týden těhotenství | 11. týden těhotenství | 10. týden těhotenství | 9. týden těhotenství | 8. týden těhotenství | 7. týden těhotenství | 6. týden těhotenství | 5. týden těhotenství | 4. týden těhotenství | 3. týden těhotenství | 2. týden těh
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Simona Procházková kog
Dcera | Galerie | Rodiče | Mateřství | Děti | Péče o dítě a jeho výchova | Předškolák | Batole | Předškolák: 5 až 6 let | Předškolák: 4 až 5 let | Předškolák: 3,5 až 4 roky | Předškolák: 3 až 3,5 roku | Batole, 2,5 až 3 roky | Batole, 2 až 2,5 roku | Batole, 22.–24. měsíc | Batole, 19.–21. měsíc | Batole, 16.–18. měsíc | Batole, 13.–15. měsíc | Rodina
Odvážná slova: „Nechceme děti,“ svěřili se tito muži i ženy. A upřímně řekli proč
Dita Mrázková
Heidi Janků | zpěvačka | Anketa | Psychika | Deprese | Rodiče | Děti | Rodina a vztahy | Kariéra | Neplodnost a IVF | Chování a vztahy
GALERIE: Angelina Jolie a jejích šest dětí v proměnách času. Vůbec se nezměnila?!
Dita Mrázková
Vivienne | Knox | Shiloh Jolie-Pitt | Pax | Madox | Zahara | Brand | Brad Pitt | Angelina Jolie | Jolie-Pitt | Herec | Alkohol | herečka | Životy slavných | Instagram | Slavné maminky | Galerie | Děti | Slavní tatínci | Rozvody | Rodina a vztahy | Dvojčata | Láska a vztahy | Školák | Porod | Školák: 12 až 15 let | Školák: 6 až 12 let | Den porodu | Slavní rodiče
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Tereza Víchová
Herec | herečka | Sociální sítě | Slavné maminky | Miminko | Porod | Den porodu
Z roztomilé holčičky je slečna: Podívejte se, jak se od dětství změnila Charlotte Gottová
Tereza Víchová
slavné děti | Dětství | Teenager | Instagram | Galerie
Marika Šoposká: První porod byl trauma. Druhý zase dokonalý a nádherný zážitek
Michaela Láchová
Marika Šoposká | Slavné maminky | Rozhovor | Časopis Maminka | Porod