Maminka.czMeningokok

Zákeřný meningokok: Jak nemoc poznat a předejít tragickým následkům

21. 10. 2020
Zákeřný meningokok: Jak nemoc poznat a předejít tragickým následkům
Invazivní meningokoková infekce je velmi záludná a během několika málo hodin se nákaza může proměnit v boj o život. Nakazit se člověk může kapénkami, takže zejména v dětských a školních kolektivech se ukrývá nemalé nebezpečí. Jak poznáte, že se něco děje, kdy a proč okamžitě volat lékaře a jaká je prevence? A víte, kdy hradí očkování pojišťovna?

V souvislosti s aktuální situací kolem šíření koronaviru a onemocnění Covid-19 občas poněkud zapomínáme, že nás ohrožují rovněž jiné závažné infekce, které bychom neměli podceňovat.

Ty meningokokové patří mezi nejrychleji smrtící infekční choroby na světě a rodiče malých dětí podle lékařů bohužel často spoléhají na to, že nemoc v invazivní formě propuká jen u velmi malé části populace (u nás je potvrzeno několik desítek případů ročně).

Naučte děti dobře si mýt ruce: Je lepší mýdlo, nebo dezinfekce?

Závažné zdravotní komplikace způsobuje zpravidla meningokok skupiny B, který je v Česku z dlouhodobého hlediska nejrozšířenějším. „Výjimkou byl jen loňský rok, kdy jsme po 15 letech zachytili víc onemocnění způsobených meningokoky skupiny C. Bylo jich 24, což je ale pouze o jeden případ více než onemocnění způsobených meningokoky skupiny B,“ uvádí MUDr. Pavla Křížová, CSc. z Národní referenční laboratoře pro meningokokové nákazy Státního zdravotního ústavu.

Klíšťová encefalitida a meningokok: Dáte na doporučení lékaře?

Zánět mozkových blan i otrava krve

Invazivní meningokové infekce patří mezi nejrychleji probíhající onemocnění infekčního původu. Způsobuje je bakterie Neisseria meningitidis, která se přenáší kapénkami, stejně jako chřipka, rýma nebo tolik obávaný Covid. Zatímco u některých lidí se bakterie „jen“ usadí v horních cestách dýchacích, stimuluje imunitní systém, což ve výsledku zvýší odolnost organismu proti těmto nemocem, u jiných naopak bakterie způsobí vážné stavy. Jaká reakce nastane, se bohužel nedá předvídat. Proč bakterie u někoho jen přebývá a u jiného vyvolá život ohrožující onemocnění, na to zatím medicína nezná odpověď.

Nejčastějším projevem této nákazy je zánět mozkových blan (meningitida) nebo otrava krve (sepse). Důsledky bývají tragické, až 30 % případů končí smrtí nebo závažnými trvalými následky, jako jsou ztráta sluchu, amputace končetin, zjizvení kůže, epilepsie a tak dále. Víte, že i když se na nákazu přijde včas a okamžitě se zahájí léčba, přesto může tato nemoc skončit smrtí, a to během 24 až 48 hodin od propuknutí prvních příznaků?

Bakterie se šíří kapénkami

Jak se lze nakazit? Bakterie se přenášejí kapénkovou cestou, tedy například kýcháním, kašlem nebo líbáním, u nejmenších dětí bývá nejčastějším zdrojem nákazy rodinný příslušník, bezpříznakový nosič bakterie. Často se může jednat i o jednoho z rodičů, prarodičů nebo staršího sourozence. A pozor, možnost nákazy zvyšuje také aktivní i pasivní kouření. U dětí do 15 let věku toto riziko stoupá trojnásobně, pokud kouří jeden z rodičů, a osminásobně, pokud kouří oba rodiče. Vyšší riziko nákazy je v chladnějších ročních obdobích, kdy lidé tráví víc času v uzavřených prostorách. Kdo je nejohroženější skupinou? Nejvyšší výskyt invazivních meningokokových infekcí je dlouhodobě zaznamenáván v kategorii dětí od narození do 11 měsíců, dále mezi dětmi ve věku 1 až 4 roky a mezi adolescenty ve věku 15 až 19 let.

Meningokok: riziková místa nákazy

Jaké jsou příznaky infekce?

Jednoznačná počáteční lékařská diagnóza bývá obtížná. Nemoc propuká extrémně rychle a zdrojem nákazy mohou být jedinci bez viditelných příznaků onemocnění. Mezi nejčastější varovné příznaky patří zvýšená teplota nebo dokonce vysoká horečka, únava, bolesti svalů a kloubů, průjem, extrémní citlivost na světlo či strnutí šíje. V podstatě veškeré příznaky však u dětí velmi připomínají „obyčejnou“ virózu či chřipku, u nejmenších ratolestí můžete zase potíže připisovat například prořezávání zoubků a nic netušíc situaci podcenit.

Domácí test

Spolehlivým „domácím“ ukazatelem vážné diagnózy je takzvaný skleničkový test. Ten je možné využít ve chvíli, kdy se na těle pacienta začne objevovat vyrážka v podobě nachově či krvavě zbarvených skvrn. Pokud po zatlačení sklenicí či jiným průhledným předmětem nevymizí, je nutné okamžitě přivolat rychlou lékařskou pomoc. Podezření na meningitidu se dá v domácím prostředí potvrdit i testem typického strnutí šíje. Nemocný se položí na rovnou podložku s protaženými dolními končetinami. Ohnutím hlavy vpřed mu zatlačíme bradu směrem k hrudníku, a pokud zareaguje bolestivě a ohne nohy v kolenou, je to další z důkazů nebezpečné nákazy.

Když zaútočí meningokok, může jít o život!

Léčba antibiotiky

Onemocnění meningokokem, jakkoli je závažné, je léčitelné širokým spektrem antibiotik. Léčba ale musí být zahájena nejpozději v řádu hodin a je velmi náročná. Nezřídka je nutné použít i umělou plicní ventilaci a připojit pacienta na dialýzu, protože nemocným často selhávají plíce, ledviny i další orgány. Infekci se často nepodaří vyléčit úplně bez následků, nemocní pak mohou mít celoživotně poškozené srdce, mozek (hrozí mimo jiné epilepsie), zrak nebo sluch, mnohdy přijdou o prsty nebo i větší části končetin.

Prevencí je jedině očkování

„Invazivní meningokoková onemocnění ohrožují pacienty svým rychlým průběhem a závažnými komplikacemi. Pokládám proto za důležité připomenout, že je možné se nechat proti této nemoci očkovat,“ zdůrazňuje pediatrička a místopředsedkyně České vakcinologické společnosti MUDr. Hana Cabrnochová. V rámci průzkumu agentury STEM/MARK byly dotazovány matky dětí do 5 let věku na to, jakými nepovinnými vakcínami své potomky nejčastěji chrání. Vakcinace proti meningokokům se umístila až na čtvrté pozici za očkováním proti pneumokokům, rotavirům a planým neštovicím. Přitom očkování je nejúčinnější prevencí proti této zákeřné infekci.

Klíšťová encefalitida: Kde ji můžete chytit a jak onemocnění probíhá?

Neodkládejte návštěvu lékaře kvůli pandemii!

 Česká vakcinologická společnost doporučuje rodičům očkovat děti již ve věku od dvou měsíců. Aplikace první dávky se upřednostňuje v průběhu prvního půlroku života, kdy je možné očkování proti meningokoku bez problémů zařadit do očkovacího kalendáře.

„Očkování samo o sobě zaměstná jen nepatrnou část imunitního systému. Vytváří se určitá paměť, tak, aby se dítě příště dokázalo ochránit před infekcí, jestliže se s ní setká. Zátěž je pak neporovnatelná s klasickým onemocněním, kdy dochází k zánětlivé reakci celého organismu. Neočkují se tedy jen děti a lidé v karanténě nebo ti, kteří mají například zvýšenou teplotu. V takovém případě se doporučuje očkování odložit. Očkování probíhá aktivně i v době epidemie. Naopak považujeme za veliký hazard s očkováním skončit nebo jej dočasně omezit. Neočkovat znamená riskovat,“ vysvětluje MUDr. Hana Cabrnochová.

Kdy zaplatí vakcínu pojišťovna?

Od 1. května letošního roku vstoupila v platnost změna zákona o veřejném zdravotním pojištění. Nově je z veřejného zdravotního pojištění hrazeno očkování proti meningokokům, které se tak vedle očkování proti pneumokokům a proti papilomavirům stává dalším dobrovolným, ale plně hrazeným očkováním v dětském věku.

Dosud měli rodiče možnost očkovat proti meningokokům za vlastní úhradu, což představovalo nemalou finanční zátěž (která byla částečně kompenzována možností využít příspěvku z programu preventivní péče zdravotních pojišťoven). Nově je tedy očkování proti meningokokům plně hrazeno zdravotními pojišťovnami, a to v těchto případech:

*u kojenců, pokud je očkování zahájeno do 6 měsíců věku – očkování proti meningokoku typu B – očkovací látka Bexsero, schéma 2+1 dávka pro očkování dětí od 2. měsíce věku včetně nedonošených dětí, očkování se doporučuje zahájit co nejdříve, neboť nejvyšší výskyt této infekce je právě u kojenců do 5. měsíce věku a dostatečná ochranná hladina protilátek nastupuje po 2. dávce očkování.

*u dětí mezi 1. a 2. rokem věku – očkování proti meningokoku typu ACYW, očkovací látka Nimenrix, první dávka očkování musí být podaná nejpozději do 2. narozenin, přeočkování se doporučuje po 5 letech.

Půl roku žádné návštěvy, nejste očkovaní, vzkázala tahle máma rodině
Neodkládejte povinné očkování dětí kvůli koronaviru, radí rodičům lékaři
Maminka Den matek
Témata: Zdraví, Očkování, Nemoc, Děti, Pojištění, Děti a nemoci, Meningokok, Bakterie, Onemocnění, Lékař, STEM / MARK, Pruh, Infekce, Laťka, Kapénka, Výtěr, Pavla Křížová, Státní zdravotní ústav, Laboratoř, Hana Cabrnochová, Česká republika, Nákaza, Nemo

Mohlo by vás zajímat
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Čtvrté dítě? Princ William už další nechce, prozradila vévodkyně Kate. Proč?
Autismus u dětí: Pozor na první příznaky již u kojenců a batolat
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
Sedmé dítě jen tak do počtu? Ekonomka Markéta Šichtařová trhá rekordy!
Cítí se být mužem, ale porodil dítě. Transgender pár ukázal odvážné porodní fotky!
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů

Horoskopy

Panna Nevstávejte moc brzy a přispěte si. Během týdne jste si moc neodpočinuli a nemáte to v plánu ani o…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek:

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné