Maminka.czMeningokok

Zákeřný meningokok: Jak nemoc poznat a předejít tragickým následkům

Simona Procházková 21.  10.  2020
Zákeřný meningokok: Jak nemoc poznat a předejít tragickým následkům
Invazivní meningokoková infekce je velmi záludná a během několika málo hodin se nákaza může proměnit v boj o život. Nakazit se člověk může kapénkami, takže zejména v dětských a školních kolektivech se ukrývá nemalé nebezpečí. Jak poznáte, že se něco děje, kdy a proč okamžitě volat lékaře a jaká je prevence? A víte, kdy hradí očkování pojišťovna?

V souvislosti s aktuální situací kolem šíření koronaviru a onemocnění Covid-19 občas poněkud zapomínáme, že nás ohrožují rovněž jiné závažné infekce, které bychom neměli podceňovat.

Ty meningokokové patří mezi nejrychleji smrtící infekční choroby na světě a rodiče malých dětí podle lékařů bohužel často spoléhají na to, že nemoc v invazivní formě propuká jen u velmi malé části populace (u nás je potvrzeno několik desítek případů ročně).

Naučte děti dobře si mýt ruce: Je lepší mýdlo, nebo dezinfekce?

Závažné zdravotní komplikace způsobuje zpravidla meningokok skupiny B, který je v Česku z dlouhodobého hlediska nejrozšířenějším. „Výjimkou byl jen loňský rok, kdy jsme po 15 letech zachytili víc onemocnění způsobených meningokoky skupiny C. Bylo jich 24, což je ale pouze o jeden případ více než onemocnění způsobených meningokoky skupiny B,“ uvádí MUDr. Pavla Křížová, CSc. z Národní referenční laboratoře pro meningokokové nákazy Státního zdravotního ústavu.

Klíšťová encefalitida a meningokok: Dáte na doporučení lékaře?

Zánět mozkových blan i otrava krve

Invazivní meningokové infekce patří mezi nejrychleji probíhající onemocnění infekčního původu. Způsobuje je bakterie Neisseria meningitidis, která se přenáší kapénkami, stejně jako chřipka, rýma nebo tolik obávaný Covid. Zatímco u některých lidí se bakterie „jen“ usadí v horních cestách dýchacích, stimuluje imunitní systém, což ve výsledku zvýší odolnost organismu proti těmto nemocem, u jiných naopak bakterie způsobí vážné stavy. Jaká reakce nastane, se bohužel nedá předvídat. Proč bakterie u někoho jen přebývá a u jiného vyvolá život ohrožující onemocnění, na to zatím medicína nezná odpověď.

Nejčastějším projevem této nákazy je zánět mozkových blan (meningitida) nebo otrava krve (sepse). Důsledky bývají tragické, až 30 % případů končí smrtí nebo závažnými trvalými následky, jako jsou ztráta sluchu, amputace končetin, zjizvení kůže, epilepsie a tak dále. Víte, že i když se na nákazu přijde včas a okamžitě se zahájí léčba, přesto může tato nemoc skončit smrtí, a to během 24 až 48 hodin od propuknutí prvních příznaků?

Bakterie se šíří kapénkami

Jak se lze nakazit? Bakterie se přenášejí kapénkovou cestou, tedy například kýcháním, kašlem nebo líbáním, u nejmenších dětí bývá nejčastějším zdrojem nákazy rodinný příslušník, bezpříznakový nosič bakterie. Často se může jednat i o jednoho z rodičů, prarodičů nebo staršího sourozence. A pozor, možnost nákazy zvyšuje také aktivní i pasivní kouření. U dětí do 15 let věku toto riziko stoupá trojnásobně, pokud kouří jeden z rodičů, a osminásobně, pokud kouří oba rodiče. Vyšší riziko nákazy je v chladnějších ročních obdobích, kdy lidé tráví víc času v uzavřených prostorách. Kdo je nejohroženější skupinou? Nejvyšší výskyt invazivních meningokokových infekcí je dlouhodobě zaznamenáván v kategorii dětí od narození do 11 měsíců, dále mezi dětmi ve věku 1 až 4 roky a mezi adolescenty ve věku 15 až 19 let.

Meningokok: riziková místa nákazy

Jaké jsou příznaky infekce?

Jednoznačná počáteční lékařská diagnóza bývá obtížná. Nemoc propuká extrémně rychle a zdrojem nákazy mohou být jedinci bez viditelných příznaků onemocnění. Mezi nejčastější varovné příznaky patří zvýšená teplota nebo dokonce vysoká horečka, únava, bolesti svalů a kloubů, průjem, extrémní citlivost na světlo či strnutí šíje. V podstatě veškeré příznaky však u dětí velmi připomínají „obyčejnou“ virózu či chřipku, u nejmenších ratolestí můžete zase potíže připisovat například prořezávání zoubků a nic netušíc situaci podcenit.

Domácí test

Spolehlivým „domácím“ ukazatelem vážné diagnózy je takzvaný skleničkový test. Ten je možné využít ve chvíli, kdy se na těle pacienta začne objevovat vyrážka v podobě nachově či krvavě zbarvených skvrn. Pokud po zatlačení sklenicí či jiným průhledným předmětem nevymizí, je nutné okamžitě přivolat rychlou lékařskou pomoc. Podezření na meningitidu se dá v domácím prostředí potvrdit i testem typického strnutí šíje. Nemocný se položí na rovnou podložku s protaženými dolními končetinami. Ohnutím hlavy vpřed mu zatlačíme bradu směrem k hrudníku, a pokud zareaguje bolestivě a ohne nohy v kolenou, je to další z důkazů nebezpečné nákazy.

Když zaútočí meningokok, může jít o život!

Léčba antibiotiky

Onemocnění meningokokem, jakkoli je závažné, je léčitelné širokým spektrem antibiotik. Léčba ale musí být zahájena nejpozději v řádu hodin a je velmi náročná. Nezřídka je nutné použít i umělou plicní ventilaci a připojit pacienta na dialýzu, protože nemocným často selhávají plíce, ledviny i další orgány. Infekci se často nepodaří vyléčit úplně bez následků, nemocní pak mohou mít celoživotně poškozené srdce, mozek (hrozí mimo jiné epilepsie), zrak nebo sluch, mnohdy přijdou o prsty nebo i větší části končetin.

Prevencí je jedině očkování

„Invazivní meningokoková onemocnění ohrožují pacienty svým rychlým průběhem a závažnými komplikacemi. Pokládám proto za důležité připomenout, že je možné se nechat proti této nemoci očkovat,“ zdůrazňuje pediatrička a místopředsedkyně České vakcinologické společnosti MUDr. Hana Cabrnochová. V rámci průzkumu agentury STEM/MARK byly dotazovány matky dětí do 5 let věku na to, jakými nepovinnými vakcínami své potomky nejčastěji chrání. Vakcinace proti meningokokům se umístila až na čtvrté pozici za očkováním proti pneumokokům, rotavirům a planým neštovicím. Přitom očkování je nejúčinnější prevencí proti této zákeřné infekci.

Klíšťová encefalitida: Kde ji můžete chytit a jak onemocnění probíhá?

Neodkládejte návštěvu lékaře kvůli pandemii!

 Česká vakcinologická společnost doporučuje rodičům očkovat děti již ve věku od dvou měsíců. Aplikace první dávky se upřednostňuje v průběhu prvního půlroku života, kdy je možné očkování proti meningokoku bez problémů zařadit do očkovacího kalendáře.

„Očkování samo o sobě zaměstná jen nepatrnou část imunitního systému. Vytváří se určitá paměť, tak, aby se dítě příště dokázalo ochránit před infekcí, jestliže se s ní setká. Zátěž je pak neporovnatelná s klasickým onemocněním, kdy dochází k zánětlivé reakci celého organismu. Neočkují se tedy jen děti a lidé v karanténě nebo ti, kteří mají například zvýšenou teplotu. V takovém případě se doporučuje očkování odložit. Očkování probíhá aktivně i v době epidemie. Naopak považujeme za veliký hazard s očkováním skončit nebo jej dočasně omezit. Neočkovat znamená riskovat,“ vysvětluje MUDr. Hana Cabrnochová.

Kdy zaplatí vakcínu pojišťovna?

Od 1. května letošního roku vstoupila v platnost změna zákona o veřejném zdravotním pojištění. Nově je z veřejného zdravotního pojištění hrazeno očkování proti meningokokům, které se tak vedle očkování proti pneumokokům a proti papilomavirům stává dalším dobrovolným, ale plně hrazeným očkováním v dětském věku.

Dosud měli rodiče možnost očkovat proti meningokokům za vlastní úhradu, což představovalo nemalou finanční zátěž (která byla částečně kompenzována možností využít příspěvku z programu preventivní péče zdravotních pojišťoven). Nově je tedy očkování proti meningokokům plně hrazeno zdravotními pojišťovnami, a to v těchto případech:

*u kojenců, pokud je očkování zahájeno do 6 měsíců věku – očkování proti meningokoku typu B – očkovací látka Bexsero, schéma 2+1 dávka pro očkování dětí od 2. měsíce věku včetně nedonošených dětí, očkování se doporučuje zahájit co nejdříve, neboť nejvyšší výskyt této infekce je právě u kojenců do 5. měsíce věku a dostatečná ochranná hladina protilátek nastupuje po 2. dávce očkování.

*u dětí mezi 1. a 2. rokem věku – očkování proti meningokoku typu ACYW, očkovací látka Nimenrix, první dávka očkování musí být podaná nejpozději do 2. narozenin, přeočkování se doporučuje po 5 letech.

Půl roku žádné návštěvy, nejste očkovaní, vzkázala tahle máma rodině
Neodkládejte povinné očkování dětí kvůli koronaviru, radí rodičům lékaři
Témata: Zdraví, Děti, Nemoc, Očkování, Děti a nemoci, Meningokok, Pojištění, Výtěr, Pavla Křížová, Nákaza, Hana Cabrnochová, STEM / MARK, Laboratoř, Lékař, Pruh, Bakterie, Kapénka, Onemocnění, Laťka, Nemo, Infekce, Státní zdravotní ústav, Česká republika
Mohlo by vás zajímat
Stockholmský syndrom: Zajímavý paradox lidského chování
Černá Kateřina
Chování a vztahy
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
redakce
Porod
Otěhotněla, aniž by kdy měla sex. Syna s Downovým syndromem miluje
Blesk pro ženy
Vaše příběhy
Jak rychle utišit plačící dítě? Trik zkušeného pediatra, který zabere hned!
Kojenec
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Prachařová Kateřina
Vaše příběhy
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Procházková Simona
Rodina
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Procházková Simona
Maminka roku 2020
Od početí k porodu. Fascinující snímky zrození, jak ho viděl známý fotograf
Od těhotenství k porodu