Maminka.czMeningokok

Meningokok útočí rychle. „Ani ve snu by mě nenapadlo, že uvidím syna bojovat o život,“ vzpomíná Zuzana

Simona Procházková 24.  1.  2023
Se svou zkušeností s tímto zákeřným onemocněním se nám svěřila Zuzana (45), maminka čtrnáctiletého Matěje. „Můj syn studuje sportovní gymnázium, proto jsem se rozhodla poslat ho na tábor. Měla jsem radost, že si užije prázdniny. To jsem ale ještě nevěděla, co se na nás chystá..."

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

"Když jsem si jela syna po týdnu vyzvednout na letní tábor, okamžitě se mi něco nezdálo a začaly mě trápit nepříjemné obavy. Matěj byl úplně bez nálady, nemluvil, byl jako tělo bez duše. Stěžoval si, že ho od rána bolí hlava a je strašně unavený," začíná své vyprávění Zuzana.

VIDEO: Podcast Maminka: Antibiotika a děti

Volej 155, zavelela babička

Říkala jsem si, že nejspíš od dětí chytil nějakou virózu. Cestou domů jsem ho neustále pozorovala ve zpětném zrcátku a všimla jsem si, že asi třikrát usnul. Doma jsem ho uložila do postele, udělala mu čaj, na jídlo neměl vůbec chuť. Navíc jsem zjistila, že má horečku

Za nějakou chvíli k nám dorazila babička, která si všimla nachových skvrn, které měl na rukou. Znervózněla a po chvíli přemýšlení najednou prudce vstala a šla do kuchyně pro sklenici. Vysvětlila mi, že má neblahé tušení a že zkusíme „skleničkový test“. Sklenici přitlačila Matějovi na ruce poseté skvrnami. Když nezmizely, znervózněla ještě víc. Matěj byl navíc celý ztuhlý, bolela ho šíje. „Bojím se, že to může být meningokok. Zrovna nedávno jsem o tom četla,“ řekla babička. „Volej hned záchranku!“ nekompromisně zavelela.

Nejhorší chvíle mého života

Byla jsem v šoku. Záchranka u nás naštěstí byla za pár minut. Jela jsem s Matějem do nemocnice, rovnou nás poslali na jednotku intenzivní péče. Lékař mi následně potvrdil, že se můj syn skutečně nakazil zákeřným meningokokem a že jsme dorazili doslova za minutu dvanáct. Naštěstí synovi dokázali pomoct. Nasadili mu antibiotika, i já a maminka jsme je preventivně dostaly.

Několik týdnů po propuštění z nemocnice byl syn sice ještě slabý a musel dodržovat klidový režim, nemoc ale naštěstí nezanechala žádné závažné následky. Jsem šťastná, že je v pořádku, a oba se těšíme, až zase začne naplno sportovat. Každý den děkuji lékařům, že mi ho zachránili.

Zákeřný meningokok: Jak nemoc včas poznat a co dělat, abyste děti před nákazou ochránili?

Meningokok: zákeřná bakterie ohrožuje hlavně děti

Invazivní meningokokové onemocnění způsobuje bakterie Neisseria meningitidis, která se přenáší kapénkami. Nejvíce ohroženou skupinou jsou malé děti do 4 let a také dospívající od 15 do 19 let, kteří jsou rovněž nejčastějšími bezpříznakovými nosiči této bakterie.

Příčinou je především aktivní způsob společenského života dospívajících, jako jsou například návštěva diskoték nebo bydlení na ubytovnách či kolejích. Riziko zvyšuje i líbání a kouření. Riskantní jsou i sportovní hromadné akce spojené s nadměrnou fyzickou aktivitou a únavou, přičemž nemocnost je vyšší v zimních měsících. Onemocnění ale může propuknout v jakémkoli věku.

Varovné signály: horečka, bolest hlavy, ztuhlá šíje, vyrážka

Nemoc začíná z plného zdraví a má velmi rychlý průběh. Často hrozí trvalé následky nebo smrt. V okamžiku, kdy se bakterie dostane do krevního oběhu, dojde k systémovým infekcím, jako jsou zánět mozkových blan, otrava krve nebo obojí současně. K proniknutí bakterie do krevního oběhu a k rozvoji invazivního onemocnění dochází obvykle v průběhu sedmi dnů od nákazy. Důvody, proč se tak stane, nejsou dosud zcela jasně známy. Některé kmeny meningokoků jsou navíc invazivnější a mají větší tendenci překonávat slizniční bariéru a množit se v krvi.

Mezi příznaky meningitidy patří bolest hlavy, ztuhlost šíje, horečka, únava, zvracení, světloplachost a ospalost. Příznakem sepse (otravy krve) je pak typická vyrážka – tzv. petechie, která nebledne ani po zmáčknutí kůže a objevuje se v 50 až 80 % případů.

Projevy nákazy meningokokem mohou být lehce zaměnitelné s běžnou virózou. Již několik hodin po nástupu prvních příznaků ale může dojít v těle k nezvratnému poškození a ani včasně zahájená léčba mnohdy nedokáže nemocného ochránit před smrtí či trvalými následky,“ říká MUDr. Silvia Bajová, praktická lékařka pro děti a dorost z pražské Nemocnice Na Homolce.

Spálová angína postihuje zejména předškoláky. Jak ji poznáte a proč jsou potřeba antibiotika?

Spolehlivě ochrání jen očkování

Meningokokovému onemocnění podlehne až 20 % pacientů, přičemž až polovina úmrtí nastává v prvních 24 hodinách od začátku potíží. Pětině přeživších pak zůstávají celoživotní následky, jako jsou amputované končetiny, obrna, hluchota, slepota nebo mentální retardace. Jediný způsob, jak se před meningokokem účinně chránit, je očkování.

Existuje 13 různých séroskupin bakterie Neisseria meningitidis, z nichž invazivní formu onemocnění způsobují téměř výhradně skupiny A, B, C, W, X a Y. Jediným rezervoárem této bakterie je člověk. Neisseria meningitidis však nezpůsobuje invazivní onemocnění vždy. Často pouze kolonizuje sliznici horních dýchacích cest, a to bez jakýchkoli příznaků. Člověk se pak stává jen bezpříznakovým přenašečem.

Více než polovinu invazivních meningokokových onemocnění způsobují meningokoky skupiny B, dále pak séroskupiny C, W a Y. Proti všem těmto séroskupinám existují účinné vakcíny, které významně snižují riziko onemocnění.

V České republice není očkování proti meningokoku povinné. Vzhledem k riziku se však doporučuje zejména dětem od 2 měsíců do 2 let, dospívajícím a mladým dospělým do 25 let.

Od loňského roku zdravotní pojišťovny nově hradí očkovací látku proti meningokokovým infekcím vyvolaným meningokokem skupiny B i dospívajícím od 14 do 15 let.

Pojišťovny toto očkování dále hradí všem dětem se započatým očkováním nejpozději do dovršení 1. roku věku. Vakcíny proti séroskupinám A, C, W a Y jsou pak hrazeny dětem, které dostaly jednu dávku ve věku od jednoho do dvou let, nebo dětem od 14 do 15 let věku.

Ostatní si musí vakcínu hradit sami, mohou na ni ale získat finanční příspěvek z preventivních fondů většiny zdravotních pojišťoven.

Témata: Zdraví, Děti, Příběhy, Děti a nemoci, Imunita, Syn, Nemoc, Nemoci, Očkování, onemocnění, Dětské nemoci, Meningokok, Dorost, Zuzana, Příznaky, Neisseria meningitidis, Bakterie, Nemocnice na Homolce, Silvio Bajová, Ozark, Maminka, Česká republika, Zdraví na Heureka.cz

Video