Maminka.czOčkování

Meningokok je hrozbou! Stát chce hradit očkování malým dětem

25. 7. 2019
Meningokok je hrozbou! Stát chce hradit očkování malým dětem
Pokud chcete nechat v současné době očkovat své děti proti meningokoku, očkování si musíte hradit sami. A vakcína vás vyjde na několik tisíc korun. To by se ale mělo změnit. Od příštího roku by očkování mohly hradit pojišťovny. Tedy alespoň dětem.

Ministerstvo zdravotnictví se rozhodlo proplácet očkování proti meningokoku z veřejného pojištění. Návrh ještě musí odsouhlasit parlament, projednávat by ho měl v následujících týdnech. Původně bylo ve hře také očkování proti klíšťové encefalitidě, ale podle odborníků je meningokok závažnější. 

Meningokokové onemocnění je nebezpečné hlavně pro nejmenší děti. Ty by také měly mít nárok na hrazené očkování. Proplacené by měly být podle ministerstva tři dávky vakcín proti meningokoku typu B  (postupně rozložené ve věku tři, pět a dvanáct měsíců). Hrazená by měla být i dávka čtyřvakcíny proti meningokokovým infekcím typu A, C, W, Y pro děti ve třinácti měsících věku. 

Meningokok: Jak ho včas poznat a zachránit život? 

Očkování proti meningokoku vyjde v současné době rodiče na několik tisíc korun. Jedna dávka vakcíny proti meningokoku typu B vyjde zhruba na tři tisíce korun, očkování je však potřeba opakovat. Vakcína proti meningokokům typu A,C,W,Y, která poskytuje ochranu na šest let, stojí zhruba 1750 korun.

Některé pojišťovny už dnes rodičům na očkování přispívají, nově by však měly vakcínu hradit plně, tedy určitým věkovým kategoriím. Pokud návrh projde, ročně půjde o náklady ve výši několik set milionů korun z veřejného pojištění. 

Osm otázek k očkování proti meningokokovi

Závažné a prudce invazivní infekční onemocnění probíhá buď ve formě meningitidy (zánětu mozkových blan), nebo jako celkové horečnaté onemocnění. V krajním případě může skončit celkovým krvácením s akutním selháním nadledvin, sepsí (otravou krve) a toxickým šokem.

Původcem nemoci je mikroorganismus Neisseria meningitidis. Meningokoková bakterie se šíří výhradně mezi lidmi, a to vzdušnou cestou, obvykle při úzkém kontaktu – kašlem, kýcháním a podobně.

Vakcinolog Rastislav Maďar varuje před riziky meningokokové infekce, která může být smrtelná

Nemoc nejčastěji postihuje kojence do jednoho roku, dále děti do 4 let věku a dospívající mezi 15 a 19 lety. Může ale onemocnět kdokoliv, v jakémkoliv věku.

Ideálním prostředím pro množení bakterií je nosohltan, odkud se šíří do ostatních tkání a orgánů. U nejmenších dětí je nejčastějším zdrojem nákazy rodinný příslušník – bezpříznakový nosič bakterie. Často se může jednat i o jednoho z rodičů, prarodičů nebo staršího sourozence.

Nákupy - Maminka CZ
Témata: Očkování, Nemoc, Děti a nemoci, Meningokok, Dávky, Dávka vakcín, Parlament, Věk, Původce, Onemocnění, ÓČKO, Děti, Mikroorganismus, Veřejné pojištění, Bakterie, Nejmenší dítě, Vakcína, Rastislav Maďar

Mohlo by vás zajímat
Kristýna Leichtová rodila doma! Mezi herečkami nebyla první
100 věcí, které by mělo zažít každé dítě dřív, než půjde do školy. Má vaše aspoň půlku?
Zase špatně! Nejhorší mýty o dětských botách, kterým rodiče věří
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Koronavirus u dětí? Nikoliv jen kašel, ale i průjem či zvracení, tvrdí vědci
Tohle nejím! 40 vážně podivných důvodů, kvůli nimž děti odmítají jídlo
Holčička s rozštěpem má po operaci. Teď je z ní krásná slečna. Jak vypadá?
Dítě s horečkou nevyšetřím! Pozor, Covid mění pravidla návštěv u pediatrů
Kolik slov skutečně mají umět dvouleté děti. Hlavně na ně nikdy nešišlejte!

Horoskopy

Kozoroh S příchodem podzimu jste aktivnější a pouštíte se do celkové regenerace organismu. Ještě před pár dny…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Jaromír, Jaromíra, Mercedes

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné