Maminka.czOčkování

Meningokok je hrozbou! Stát chce hradit očkování malým dětem

25. 7. 2019
Meningokok je hrozbou! Stát chce hradit očkování malým dětem
Pokud chcete nechat v současné době očkovat své děti proti meningokoku, očkování si musíte hradit sami. A vakcína vás vyjde na několik tisíc korun. To by se ale mělo změnit. Od příštího roku by očkování mohly hradit pojišťovny. Tedy alespoň dětem.

Ministerstvo zdravotnictví se rozhodlo proplácet očkování proti meningokoku z veřejného pojištění. Návrh ještě musí odsouhlasit parlament, projednávat by ho měl v následujících týdnech. Původně bylo ve hře také očkování proti klíšťové encefalitidě, ale podle odborníků je meningokok závažnější. 

Meningokokové onemocnění je nebezpečné hlavně pro nejmenší děti. Ty by také měly mít nárok na hrazené očkování. Proplacené by měly být podle ministerstva tři dávky vakcín proti meningokoku typu B  (postupně rozložené ve věku tři, pět a dvanáct měsíců). Hrazená by měla být i dávka čtyřvakcíny proti meningokokovým infekcím typu A, C, W, Y pro děti ve třinácti měsících věku. 

Meningokok: Jak ho včas poznat a zachránit život? 

Očkování proti meningokoku vyjde v současné době rodiče na několik tisíc korun. Jedna dávka vakcíny proti meningokoku typu B vyjde zhruba na tři tisíce korun, očkování je však potřeba opakovat. Vakcína proti meningokokům typu A,C,W,Y, která poskytuje ochranu na šest let, stojí zhruba 1750 korun.

Některé pojišťovny už dnes rodičům na očkování přispívají, nově by však měly vakcínu hradit plně, tedy určitým věkovým kategoriím. Pokud návrh projde, ročně půjde o náklady ve výši několik set milionů korun z veřejného pojištění. 

Osm otázek k očkování proti meningokokovi

Závažné a prudce invazivní infekční onemocnění probíhá buď ve formě meningitidy (zánětu mozkových blan), nebo jako celkové horečnaté onemocnění. V krajním případě může skončit celkovým krvácením s akutním selháním nadledvin, sepsí (otravou krve) a toxickým šokem.

Původcem nemoci je mikroorganismus Neisseria meningitidis. Meningokoková bakterie se šíří výhradně mezi lidmi, a to vzdušnou cestou, obvykle při úzkém kontaktu – kašlem, kýcháním a podobně.

Vakcinolog Rastislav Maďar varuje před riziky meningokokové infekce, která může být smrtelná

Nemoc nejčastěji postihuje kojence do jednoho roku, dále děti do 4 let věku a dospívající mezi 15 a 19 lety. Může ale onemocnět kdokoliv, v jakémkoliv věku.

Ideálním prostředím pro množení bakterií je nosohltan, odkud se šíří do ostatních tkání a orgánů. U nejmenších dětí je nejčastějším zdrojem nákazy rodinný příslušník – bezpříznakový nosič bakterie. Často se může jednat i o jednoho z rodičů, prarodičů nebo staršího sourozence.

Speciál časopisu Maminka Back to school
Témata: Očkování, Nemoc, Meningokok, Děti a nemoci, Vakcína, Věk, Rastislav Maďar, Bakterie, Veřejné pojištění, Parlament, Děti, Onemocnění, Dávky, Dávka vakcín, Nejmenší dítě

Mohlo by vás zajímat
Své děti miluju, ale cizí mi vadí o to víc. Jsem divná?
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Babička plašička: Po návratu od tchyně se dcera bojí všeho!
S bývalým mužem mě usmířila jeho nová žena. Díky ní začal fungovat i jako táta
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle nás nenapadlo!
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Kdyby chlapi chodili k porodům, nebyly by války, říká zpěvák Roman Tomeš
Mají to těžší ženy, nebo muži? Marie Doležalová má jasno!

Horoskopy

Lev Ani úterý nepřeje velkým konfliktům a hádkám, proto se připravte na vcelku pohodový den. Na pracovišti…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Bernard, Anabela, Dino

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu