[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Ministerstvo zdravotnictví se rozhodlo proplácet očkování proti meningokoku z veřejného pojištění. Návrh ještě musí odsouhlasit parlament, projednávat by ho měl v následujících týdnech. Původně bylo ve hře také očkování proti klíšťové encefalitidě, ale podle odborníků je meningokok závažnější.
Meningokokové onemocnění je nebezpečné hlavně pro nejmenší děti. Ty by také měly mít nárok na hrazené očkování. Proplacené by měly být podle ministerstva tři dávky vakcín proti meningokoku typu B (postupně rozložené ve věku tři, pět a dvanáct měsíců). Hrazená by měla být i dávka čtyřvakcíny proti meningokokovým infekcím typu A, C, W, Y pro děti ve třinácti měsících věku.
Očkování proti meningokoku vyjde v současné době rodiče na několik tisíc korun. Jedna dávka vakcíny proti meningokoku typu B vyjde zhruba na tři tisíce korun, očkování je však potřeba opakovat. Vakcína proti meningokokům typu A,C,W,Y, která poskytuje ochranu na šest let, stojí zhruba 1750 korun.
Některé pojišťovny už dnes rodičům na očkování přispívají, nově by však měly vakcínu hradit plně, tedy určitým věkovým kategoriím. Pokud návrh projde, ročně půjde o náklady ve výši několik set milionů korun z veřejného pojištění.
Závažné a prudce invazivní infekční onemocnění probíhá buď ve formě meningitidy (zánětu mozkových blan), nebo jako celkové horečnaté onemocnění. V krajním případě může skončit celkovým krvácením s akutním selháním nadledvin, sepsí (otravou krve) a toxickým šokem.
Původcem nemoci je mikroorganismus Neisseria meningitidis. Meningokoková bakterie se šíří výhradně mezi lidmi, a to vzdušnou cestou, obvykle při úzkém kontaktu – kašlem, kýcháním a podobně.
Vakcinolog Rastislav Maďar varuje před riziky meningokokové infekce, která může být smrtelná
Nemoc nejčastěji postihuje kojence do jednoho roku, dále děti do 4 let věku a dospívající mezi 15 a 19 lety. Může ale onemocnět kdokoliv, v jakémkoliv věku.
Ideálním prostředím pro množení bakterií je nosohltan, odkud se šíří do ostatních tkání a orgánů. U nejmenších dětí je nejčastějším zdrojem nákazy rodinný příslušník – bezpříznakový nosič bakterie. Často se může jednat i o jednoho z rodičů, prarodičů nebo staršího sourozence.