[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Invazivní meningokokové infekce patří mezi nejrychleji probíhající onemocnění infekčního původu. Způsobuje je bakterie Neisseria meningitidis, která se přenáší kapénkami stejně tak jako rýma nebo chřipka. Nejčastějšími projevy této nákazy jsou zánět mozkových blan (meningitida), otrava krve (sepse) nebo kombinace obou. Důsledky bývají tragické, až 30 % nákaz končí závažnými trvalými následky, jako jsou ztráta sluchu, amputace končetin, zjizvení kůže, deprese, epilepsie atd., zhruba10 % pak úmrtím.
Mezi nejohroženější skupiny patří male děti a dospívající. Vyšší výskyt nemoci u mladých lidí vědci přikládají náročnosti životního stylu: Mladí často přetěžují organismus sportem, ponocováním nebo nedostatečným odpočinkem. Mladí lidé navíc představují riziko i pro ostatní skupiny, protože mezi nimi bývá velký počet takzvaně bezpříznakových nosičů, kteří mají bakterii několik měsíců v sobě, ale nemoc u nich nepropukne. Zda se člověk stane nosičem, nebo onemocní, lze jen těžko predikovat. Onemocnět může kdokoli, i když je zcela zdravý.
Nedá se říct: „Onemocnění je málo pravděpodobné, tak co…” Pokud k němu dojde, jeho závažnost je vysoká. A na to musíme myslet v rámci prevence. Všichni by si měli být vědomi zodpovědnosti za vlastní zdraví a rizikových situací, do nichž se například pohybem v místech, kde je vysoká koncentrace lidí, kde nemusí jít jen o večerní kluby, vrhají. Není totiž vyloučené, že zrovna na jednoho konkrétního jedince tato nemoc padne. Ani v aktuálním období pandemie meningokok nezmizel.
Účinnou prevencí meningokokového onemocnění je očkování, které Česká vakcinologická společnost doporučuje především malým dětem do čtyř let věku a dospívajícím a mladým dospělým – přibližně od 13 do 25 let. V současnosti jsou na trhu vakcíny pokrývající nejčastěji se vyskytující séroskupiny meningokoka. Pro co nejširší ochranu proti nákaze doporučujeme kombinaci obou typů vakcín.
TIP NA VIDEO: Co to znamená, když dítě trpí štěkavým kašlem?