Maminka.czPediatrie (poradna)

Meningokoková meningitida: Zákeřná infekce je rychlá a smrtící

Simona Procházková 30.  3.  2021
Proč je meningokoková infekce tolik nebezpečná, v jakém věku jsou děti nejohroženější a dá se proti ní nějak bránit? Odpovídá MUDr. Alena Šebková, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Invazivní meningokokové infekce patří mezi nejrychleji probíhající onemocnění infekčního původu. Způsobuje je bakterie Neisseria meningitidis, která se přenáší kapénkami stejně tak jako rýma nebo chřipka. Nejčastějšími projevy této nákazy jsou zánět mozkových blan (meningitida), otrava krve (sepse) nebo kombinace obou. Důsledky bývají tragické, až 30 % nákaz končí závažnými trvalými následky, jako jsou ztráta sluchu, amputace končetin, zjizvení kůže, deprese, epilepsie atd., zhruba10 % pak úmrtím.

Klepněte pro větší obrázek

Mezi nejohroženější skupiny patří male děti a dospívající. Vyšší výskyt nemoci u mladých lidí vědci přikládají náročnosti životního stylu: Mladí často přetěžují organismus sportem, ponocováním nebo nedostatečným odpočinkem. Mladí lidé navíc představují riziko i pro ostatní skupiny, protože mezi nimi bývá velký počet takzvaně bezpříznakových nosičů, kteří mají bakterii několik měsíců v sobě, ale nemoc u nich nepropukne. Zda se člověk stane nosičem, nebo onemocní, lze jen těžko predikovat. Onemocnět může kdokoli, i když je zcela zdravý.

Zákeřný meningokok: Jak nemoc včas poznat a co dělat, abyste děti před nákazou ochránili?

Nedá se říct: „Onemocnění je málo pravděpodobné, tak co…” Pokud k němu dojde, jeho závažnost je vysoká. A na to musíme myslet v rámci prevence. Všichni by si měli být vědomi zodpovědnosti za vlastní zdraví a rizikových situací, do nichž se například pohybem v místech, kde je vysoká koncentrace lidí, kde nemusí jít jen o večerní kluby, vrhají. Není totiž vyloučené, že zrovna na jednoho konkrétního jedince tato nemoc padne. Ani v aktuálním období pandemie meningokok nezmizel.

Účinnou prevencí meningokokového onemocnění je očkování, které Česká vakcinologická společnost doporučuje především malým dětem do čtyř let věku a dospívajícím a mladým dospělým – přibližně od 13 do 25 let. V současnosti jsou na trhu vakcíny pokrývající nejčastěji se vyskytující séroskupiny meningokoka. Pro co nejširší ochranu proti nákaze doporučujeme kombinaci obou typů vakcín.

TIP NA VIDEO: Co to znamená, když dítě trpí štěkavým kašlem?

K čemu je CRP test a co všechno umí odhalit? Rychle ukáže, zda dítě potřebuje antibiotika!
Víte, jak ochránit dítě před nákazou pneumokokem?
Pozor na rotaviry! Jedinou spolehlivou prevencí je očkování
Témata: Zdraví, Děti, Nemoci, Děti a nemoci, Pediatrie (poradna), Nemoc, Smrt, Meningokok, Rychlá, Šebková, Lékař, ČLS JEP, Meningitida, Mladí lidé, Bakterie, Nosič, Onemocnění, Infekce, Nákaza, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Chlapec žil pouhých 10 dní. Společně strávený čas pro nás byl požehnáním, tvrdí rodina. Jejich dojemný příběh obletěl celý svět
Formánková Simona
Příběhy
Upečte si dokonale vláčný perník. S nastrouhanými jablky bude nepřekonatelný
redakce
Recepty
Moderátorka Eva Hecko Perkausová se stala maminkou. Jaké netradiční jméno dala svému synovi?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Intimněji už to nejde: Tyhle fotky zachycují první vteřiny dítěte na světě. Podívejte se na dechberoucí detaily
Víchová Tereza
Porod