Maminka.czPediatrie (poradna)

Meningokoková meningitida: Zákeřná infekce je rychlá a smrtící

Simona Procházková 30.  3.  2021
Meningokoková meningitida: Zákeřná infekce je rychlá a smrtící
Proč je meningokoková infekce tolik nebezpečná, v jakém věku jsou děti nejohroženější a dá se proti ní nějak bránit? Odpovídá MUDr. Alena Šebková, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Invazivní meningokokové infekce patří mezi nejrychleji probíhající onemocnění infekčního původu. Způsobuje je bakterie Neisseria meningitidis, která se přenáší kapénkami stejně tak jako rýma nebo chřipka. Nejčastějšími projevy této nákazy jsou zánět mozkových blan (meningitida), otrava krve (sepse) nebo kombinace obou. Důsledky bývají tragické, až 30 % nákaz končí závažnými trvalými následky, jako jsou ztráta sluchu, amputace končetin, zjizvení kůže, deprese, epilepsie atd., zhruba10 % pak úmrtím.

Klepněte pro větší obrázek

Mezi nejohroženější skupiny patří male děti a dospívající. Vyšší výskyt nemoci u mladých lidí vědci přikládají náročnosti životního stylu: Mladí často přetěžují organismus sportem, ponocováním nebo nedostatečným odpočinkem. Mladí lidé navíc představují riziko i pro ostatní skupiny, protože mezi nimi bývá velký počet takzvaně bezpříznakových nosičů, kteří mají bakterii několik měsíců v sobě, ale nemoc u nich nepropukne. Zda se člověk stane nosičem, nebo onemocní, lze jen těžko predikovat. Onemocnět může kdokoli, i když je zcela zdravý.

Zákeřný meningokok: Jak nemoc včas poznat a co dělat, abyste děti před nákazou ochránili?

Nedá se říct: „Onemocnění je málo pravděpodobné, tak co…” Pokud k němu dojde, jeho závažnost je vysoká. A na to musíme myslet v rámci prevence. Všichni by si měli být vědomi zodpovědnosti za vlastní zdraví a rizikových situací, do nichž se například pohybem v místech, kde je vysoká koncentrace lidí, kde nemusí jít jen o večerní kluby, vrhají. Není totiž vyloučené, že zrovna na jednoho konkrétního jedince tato nemoc padne. Ani v aktuálním období pandemie meningokok nezmizel.

Účinnou prevencí meningokokového onemocnění je očkování, které Česká vakcinologická společnost doporučuje především malým dětem do čtyř let věku a dospívajícím a mladým dospělým – přibližně od 13 do 25 let. V současnosti jsou na trhu vakcíny pokrývající nejčastěji se vyskytující séroskupiny meningokoka. Pro co nejširší ochranu proti nákaze doporučujeme kombinaci obou typů vakcín.

TIP NA VIDEO: Co to znamená, když dítě trpí štěkavým kašlem?

K čemu je CRP test a co všechno umí odhalit? Rychle ukáže, zda dítě potřebuje antibiotika!
Víte, jak ochránit dítě před nákazou pneumokokem?
Pozor na rotaviry! Jedinou spolehlivou prevencí je očkování
Témata: Zdraví, Děti, Pediatrie (poradna), Děti a nemoci, Nemoci, Nemoc, Smrt, Meningokok, Meningitida, Rychlá, Infekce, Nákaza, Lékař, Bakterie, Nosič, Onemocnění, ČLS JEP, Mladí lidé, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Jak rychle utišit plačící dítě? Trik zkušeného pediatra, který zabere hned!
Kojenec
Zpěvačka Katy Perry: 20 kilo navíc, odhalená prsa a neoholené nohy neřeším. Pro naši Daisy obětujeme s Orlandem všechno na světě!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Bára Poláková a Pavel Liška mají dcery v neobvyklé střídavé péči. „Pro děti je to lepší varianta,” míní psycholog
Víchová Tereza
Slavní rodiče
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
redakce
Porod
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství
První vteřiny po porodu: 30 fotek neopakovatelného zážitku zrození
Víchová Tereza
Galerie
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky