Maminka.czMenstruace

Menstruace: co je normální a kdy vyhledat lékaře?

Vanda Stöckbauerová 28.  5.  2023
Právě dnes, 28. května, se připomíná Mezinárodní den menstruace, který upozorňuje na problematiku, která trápí miliony žen a dívek po celém světě. U každé ženy mohou měsíčky probíhat odlišně, a tak jsou při stanovování normální menstruace poněkud opatrní i odborníci. Kdy určitě zbystřit a obrátit se na lékaře?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

První měsíčky, takzvaná menarche, u většiny dívek nastávají mezi 12. a 14. rokem života. V současnosti se průměrný věk nástupu menstruace pohybuje okolo 12 let a 6 měsíců. Horní věkovou hranici odborníci obvykle stanovují na 15 let a 6 měsíců. Přestože je každé dívčí tělo jedinečné, pokud do tohoto věku dívka menstruaci nedostane, je vhodné navštívit lékaře a zjistit příčinu zpoždění.

Ačkoliv menstruaci známe jako měsíční periodu, v prvních několika letech vůbec nemusí být pravidelná. Ke stabilizaci cyklu obvykle dochází až po dvou až třech letech po menarche. Pokud je však i po této době menstruace dál nepravidelná, opět je velmi doporučováno poradit se s odborníkem,“ říká gynekolog a sexuolog Pavel Turčan.

VIDEO:  Historie menstruačních pomůcek

Průběh menstruace a množství krve

Tak, jako je individuální věk nástupu první menstruace, je individuální i samotný průběh: pravidelnost, délka, intenzita krvácení, doprovodné projevy a tak dále. Přesto však existují určité hranice, podle nichž je posuzována normálnost ženské periody. Menstruace obvykle nastává každých 21 až 35 dní, trvá od dvou do sedmi dnů a průměrně při ní žena ztratí 20 až 80 ml krve. Toto rozpětí je poměrně široké, a tak se při posuzování normálnosti menstruace musí přihlížet především k tomu, co je běžné pro danou ženu, případně je potřeba vše posoudit s ohledem na její situaci – tedy například na to, zda začala, či naopak přestala užívat hormonální antikoncepci nebo zda přešla na její jiný typ nebo jestli nevstupuje do období perimenopauzy, kdy cyklus vlivem hormonálních změn začíná být nepravidelný.

Vynechávání menstruace 

Nepravidelná menstruace je rozšířeným problémem, se kterým se během svých plodných let potýká téměř každá žena. Vynechání menstruace se odborně nazývá amenorea a je rozlišováno mezi amenoreou primární a sekundární. O primární amenoree se hovoří, pokud dívka nezačne do 15. roku života spontánně menstruovat, například kvůli hormonálním potížím či problémům s vaječníky či dělohou. Jako sekundární amenorea se poté označuje tříměsíční a delší výpadek menstruace u ženy, která předtím již víceméně pravidelně menstruovala a zároveň není těhotná ani v menopauze.

„Příčiny sekundární amenorey mohou být různé, obvykle jsou to různé hormonální výkyvy způsobené stresem, náhlým úbytkem či nárůstem váhy, ale třeba také poruchami hypofýzy, štítné žlázy či nadledvinek. A pak jsou to různé nemoci, například syndrom polycystických ovarií či nádor na vaječnících. S vynecháváním menstruace se rovněž často potýkají aktivní sportovkyně, u nichž za amenoreou stojí nadměrná fyzická zátěž,“ vysvětluje Pavel Turčan.

Bolestivá menstruace není normální. Začněte potíže řešit!

Pozor na zesílení krvácení, špinění mimo menstruaci a sraženiny

Pro posouzení, zda s vaší menstruací není něco v nepořádku, je potřeba mít přehled nejen o pravidelnosti cyklu a jeho délce, ale také například o intenzitě krvácení. Lékaři se obvykle shodují, že by při běžné menstruaci žena neměla krvácet déle než sedm dní a neměla by krvácet natolik silně, aby jí vložka či tampon zcela nasákly za méně než tři hodiny.

„Silné krvácení může značit narušení hormonální rovnováhy, ale také problémy s dělohou, jako jsou například polypy či fibroidy, endometriózu, adenomyózu či ještě hůře rakovinu dělohy. Proto by zejména ženy nad 35 let věku či ty s rizikovými faktory měly zbystřit, pokud začnou při menstruaci krvácet výrazně více než obvykle, a bez odkladu by se měly nechat vyšetřit,“ varuje gynekolog.

Stejně tak by se při běžné menstruaci neměly v menstruační krvi tvořit větší krevní sraženiny. Obvyklé pak není ani to, aby žena krvácela či takzvaně špinila mimo menstruační dny. Pokud k tomu dochází, může to značit řadu potíží od poranění vaginy přes polypy, fibroidy či pohlavní choroby jako chlamydie nebo kapavka až po rakovinu děložního hrdla, dělohy nebo vaječníků.

Bolestivost 

Menstruační křeče patří mezi nejběžnější projevy menstruace. Způsobují je obvykle kontrakce dělohy, která se tak snaží vypudit odlupující se děložní výstelku. Většinou se dostavují den až dva dny před začátkem menstruačního krvácení a trvají dva až čtyři dny. Některé ženy pociťují křeče jen mírné, jiné kvůli nim doslova trpí. Zvýší-li se u vás náhle bolestivost jindy mírných křečí, opět to může ukazovat na to, že vaše menstruace neprobíhá normálně. Bolestivé křeče mohou indikovat děložní fibroidy, endometriózu, adenomyózu, pánevní zánětlivou nemoc či některé pohlavní nemoci. Častou příčinou ovšem bývá i zvýšený stres.

Jak dostat hormony do rovnováhy?

Jak již bylo řečeno, menstruace je velmi individuální záležitostí, u níž není zcela jednoduché nastavit měřítka toho, co je normální a co již vybočuje. Ženy by tudíž měly její projevy pozorně sledovat a především si vést záznamy o pravidelnosti svého cyklu. Pokud na své menstruaci posléze zpozorují výraznější změny, neměly by se stydět navštívit odborníka. Velmi často mohou být na vině jejich hormony, které se nějakým způsobem dostaly z rovnováhy. Lékař jim tak buď může předepsat hormonální léčbu, nebo jim doporučit změny v životním stylu, které rozbouřené hormony uklidní. Právě to, jak žijeme, totiž naše hormony často silně ovlivňuje. Začít by se přitom mělo hlavně odbouráním stresu a úpravou stravy. Ta by měla obsahovat hojně čerstvého ovoce bohatého na flavonoidy, hodí se i zvýšit přísun hořčíku. Dodat tělu potřebné prvky mohou i kvalitní doplňky stravy s obsahem minerálů, vitaminů a fytoestrogenů, které díky své podobnosti s hormony estrogeny pomáhají harmonizovat ženskou hormonální soustavu, příznivě působí při křečích a napomáhají srovnávat měsíční krvácení.

Menstruační kalíšky, houby, disky nebo kalhotky… Proč je používá stále více žen? A jsou vhodné pro všechny?

Eko menstruace

Ženy během svého života zažijí zhruba 500 menstruačních cyklů, při kterých
spotřebují více než 10 tisíc kusů menstruačních hygienických pomůcek. Přestože
k těm nejpoužívanějším stále patří jednorázové vložky a tampony, stále více žen volí znovupoužitelné ekologické menstruační potřeby. Tento trend potvrzují i tuzemští prodejci, dle kterých vzrůstá prodej menstruačních kalíšků, kalhotek i soft tamponů. Zájem o ekologické menstruační pomůcky vzrůstá. Podle loňského průzkumu společnosti Dm Drogerie Markt s nimi má zkušenosti 54 % mladých Češek do 23 let, v kategorii nad 30 let je to pak 37 % žen.

Témata: Zdraví žen, Menstruace, Bolesti břicha, měsíček, menstruační kalhotky, menstruační kalíšek, Amenorea, Křeč, Lékař, Pavel Turčan, Děloha, Hormon, Krvácení, Menstruační kalhotky na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat