Maminka.czPředškolák

Menstruace: co jste o ní (možná) ještě nevěděla!

Bětka Niebauerová 18.  3.  2012
Menstruace: co jste o ní (možná) ještě nevěděla!
Pravidelné měsíční krvácení vás sice provází už od puberty, ale možná stále neznáte odpověď na některé důležité otázky. Víte, k čemu je dobrý menstruační kalendář? Tušíte, jakým způsobem a na jak dlouho si můžete posunout své dny? A je pohlavní styk během menstruace vhodný? Na tyto a spoustu dalších dotazů jsme si posvítili společně s gynekoložkou MUDr. Martinou Hourovou.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Je dobré si vést menstruační kalendář? K čemu všemu je vlastně dobrý?

Tento kalendář by měl být nezbytností každé ženy. Záznamy mají význam jak pro vás, tak pro vašeho lékaře. Vždy snadno dohledáte datum poslední menstruace. Zapisovat by se měla i délka a intenzita krvácení. Při všech poruchách menstruačního cyklu budou směřovat otázky každého gynekologa právě k těmto údajům. Z praxe je známo, že z paměti se tyto údaje dost špatně vybavují. Podle menstruačního kalendáře si můžete také vypočítávat plodné a neplodné dny.

Tip: Pokud byste chtěla mít přehledný menstruační kalendář přímo ve svém počítači, stáhnout si ho můžete zdarma zde.

BUDE SE VÁM HODIT: Poševní výtok - kdy je ještě normální a kdy je čas vyhledat lékaře?

Mohu si posunout datum menstruace?

Oddálit menstruaci není v dnešní době problém. Nejjednodušší je to s hormonální antikoncepcí s takzvanými jednofázovými druhy, u kterých mají všechny tablety stejnou barvu a složení. Jednoduše začnete užívat bez týdenní pauzy další platíčko. Podle toho, kolik dní navíc budete tabletu užívat, se posune i datum vašeho krvácení. Posouvat datum menstruace lze i u vícefázových druhů antikoncepce, ovšem proces je složitější. Nejlépe uděláte, pokud se v takovém případě poradíte se svým gynekologem.

Lze posunout menstruaci i bez hormonální antikoncepce?

Pokud hormonální antikoncepci nepoužíváte, může vám váš gynekolog na požádání předepsat hormonální tablety určené speciálně pro oddálení menstruace. Tyto tablety jsou dostupné pouze na lékařský předpis a je nutné je začít brát 5-7 dní před očekávanou menstruací. Pokud je přestanete užívat, menstruace by se měla dostavit během 3 dnů.

Jak dlouho mohu užívat hormonální antikoncepci bez menstruace? Nejsou dlouhá období bez menstruace pro tělo škodlivá?

Nejsou. Hormonální antikoncepcí si menzes můžete posunout třeba o celé léto. Dlouhé cykly neškodí, spíše záleží, jak je tolerujete vy sama. Někdy se při nepřetržitém užívání objeví krvácení či špinění, které se může táhnout i měsíc. V tom případě je lepší dělat pauzy na ‚menstruaci‘. Každopádně většina gynekologů doporučuje maximálně 3 dlouhé cykly a pak provést pauzu.

Je pravda, že krvácení po hormonálních tabletkách vlastně není pravou menstruací?

Ano, možná vás to překvapí, ale ve skutečnosti menstruaci nemáte. Krvácení, které se u vás po vysazení pilulek dostaví, je pouze takzvaná pseudomenstruace neboli krvácení ze spádu. To vzniká prudkým snížením hladiny hormonů v sedmidenním období, po které žena hormonální antikoncepci většinou neužívá. Při užívání hormonální antikoncepce totiž k procesu dozrávání vajíčka a ovulace vůbec nedochází. Pseudomenstruace, kterou máte při užívání hormonální antikoncepce, nemá pro tělo žádný očistný význam. Vzhledem k tomu nemohou být ani dlouhá období bez ní pro tělo nijak škodlivá. Přítomnost pseudomenstruace má spíš psychologické účinky jako jakýsi "atribut ženství", než že by měla skutečný fyziologický význam.

Co je zdravější – používat vložky, nebo tampony?

Na základě odborných studií a také zkušeností mnoha pacientek, gynekologové dospěli k názoru, že používání vložek a tamponů je zdravotně rovnocenné. Záleží jen na vás, zda je pro vás pohodlnější nosit tampon, nebo vložku. Každému vyhovuje něco jiného. Není potřeba se například obávat používání tamponů každý den nebo přes noc. Je však třeba dbát hygienických zásad a pravidelně je vyměňovat. (Třeba i každé tři hodiny- dle síly krvácení.) Tampon by v těle neměl být déle než osm hodin.

Slyšela jsem o tzv. menstruačním kalíšku, prý má spoustu výhod, je to pravda?

Menstruační kalíšky jsou moderní dámskou pomůckou a alternativou k vložkám a tamponům. Jedná se o malý pohárek vyrobený nejčastěji z lékařského silikonu. Používá se podobně jako tampon, kalíšek se zavede do pochvy, kde krev sbírá. Pak se kalíšek vyndá, krev vylije, kalíšek se opláchne nebo otře a může se znovu použít. Používání kalíšků je zcela bezpečné.

Většina žen si tenhle „intimní vynález“ pochvaluje. Se svou zkušeností se nám svěřila i Martina: „Když mi jedna kamarádka o téhle novince básnila, rozhodla jsem se, že ho taky vyzkouším. Ze začátku jsem z toho ale byla dost nesvá - zkrátka byla jsem dlouho zvyklá na něco jiného. A chvíli trvalo, než jsem si zvykla jej správně používat. Ale teď už ho mam 4 roky a nedám na něj dopustit. A jaké vidím největší výhody? Náklady - pořízení kalíšku vyšlo asi na 600 Kč a vydržet by měl až cca 10 let. Spočítala jsem si, že bych za tu dobu utratila na hygienických potřebách zhruba 12 000 Kč. Pohodlné užívání – většinu dne o něm nevím, vylévám 2x denně, ráno a večer. Dobře těsní a tak není se potřeba bát protečení. Neomezuje to ani mé aktivity, např. sport i plavání.

Při odjezdu kamkoliv nemusím řešit, jestli má s sebou dostatečnou zásobu hygienických potřeb. Mám jen jeden malý pytlík s menstruačním kalíškem. Nemusím řešit ani likvidaci třeba na návštěvě, na výletě v přírodě… A velké plus také vidím v hygieně: Použité menstruační vložky, ať se snažíte sebevíce, zapáchají, protože se v nich množí bakterie, to se u kalíšku nestane. No a v neposlední řadě ekologie – nezbývá po něm žádný odpad s rozpadem někdy za milion let.“

Jak je to se sexuálním stykem během menstruace? Nemůže uškodit?

Na tuto otázku existují dost rozdílné názory a v mnoha domácnostech je i dnes stále tabu. Lékaři pohlavní styk během období menstruace většinou nedoporučují proto, že pohlavní orgány ženy jsou mnohem citlivější a také samotná pochva je zranitelnější a náchylnější k infekcím. Menstruace působí i na psychiku ženy. A tak většinou na milování chuť nemá.

Ale z ryze biologického hlediska není pohlavní styk mezi zdravými partnery a za dodržení hygienických podmínek škodlivý. A tak se najde spousta párů, které provozují sex i během menstruace. Některé ženy cítí v období menstruace navíc intenzivní sexuální touhu díky zvýšené citlivosti pohlavních orgánů. Milování během menstruace může i odstranit bolestivé menstruační křeče. Jen pozor! Řada lidí je totiž mylně přesvědčená, že při menstruaci k otěhotnění dojít nemůže. Opak je pravdou! Spermie totiž dokáží ve vagíně přežít až tři dny a některé ženy ovulují (mají plodné dny) těsně po menstruaci.

Témata: Mateřídouška, Batole, Děti, Kojenec, Předškolák, Školák, Jen pro maminku, Menstruace, Ekologie, Zdravý partner, Menstruační křeč, Pohárek, Lékařský předpis, Menstruační kalendář, Kalíšek, Menstruační kalhotky na Heureka.cz