Maminka.czMenstruace

Co čekat od menstruace po porodu? Tohle vás možná překvapí

1. 4. 2019
 Co čekat od menstruace po porodu? Tohle vás možná překvapí
Nic už nebude jako dřív. Ani váš měsíční cyklus. Než se tělo vyrovná s hormonální bouří způsobenou porodem a kojením a začne zase normálně fungovat, nějakou dobu to potrvá. A pozor! Rčení, že „když kojím, nemestruuji, tudíž nemůžu otěhotnět,“ opravdu neplatí!

„Jsem už sedm měsíců po porodu a ještě stále jsem nedostala menstruaci. Před otěhotněním jsem žádné problémy neměla, měsíčky mi chodily s železnou pravidelností. Dceru stále kojím, do půl roku byla kojena plně, nyní již měsíc zkoušíme příkrmy. Už začínám pomalu pochybovat, jestli je to normální a je se mnou všechno v pořádku. Uvažuji, zda není na místě navštívit gynekologa, nerada bych něco zanedbala,“ říká pětatřicetiletá maminka Pavlína.

Lékaři ale uklidňují, že obavy v tomto případě nejsou na místě. Tedy za předpokladu, že jinak je žena zcela zdráva a nepociťuje žádné potíže, jako jsou bolesti nebo křeče v podbřišku, špinění a podobně.

Menstruace po porodu při kojení

Těhotenství a období po porodu jsou pro ženu sice přirozené, ale v hormonální oblasti znamenají převratné změny. Dosud probíhající cyklický proces více či méně pravidelného měsíčního krvácení se mění na dobu 280 dnů v těhotenskou hormonální bouři (proto je zcela na místě termín „jiný stav“), kdy je absolutně vše v těle nastávající maminky podřízené jedinému zájmu – donosit a porodit zdravé dítě.

Těsně po porodu se pak spouští další obrovská změna ve „výrobě“ hormonů – nastává laktace. Po celou dobu laktace hormon jménem prolaktin (vzniká při kojení, když miminko stimuluje a dráždí svým usilovným sáním bradavky) blokuje funkci vaječníků a tím nástup menstruace.

Takže laicky řečeno, dokud kojíte, nedochází zpravidla k návratu k pravidelnému krvácení. „Jsou ale i ženy, které kojí a přitom buď pravidelně, nebo nepravidelně krvácejí. Obecně lze říci, že po porodu se může průběh i délka menstruačního cyklu poměrně výrazně změnit. Například ženy, které dříve trpěly na bolestivou a dlouhou menstruaci, mají po porodu cyklus krátký a bezproblémový a platí to i naopak. Většinou je ale průběh menstruace po porodu „příjemnější“ než před těhotenstvím,“ vysvětluje MUDr. Petr Pícha, primář kliniky GynCentrum.

Menstruace po porodu, když nekojíte

Návrat pravidelného menstruačního cyklu po porodu je velice individuální záležitost. Ve velké míře závisí na tom, zda maminka kojí, nebo ne, nejde na to ovšem spoléhat.

VIDEO: Podívejte se, co se s námi děje během periody. Radost a sebevědomí střídá deprese

Pokud žena nekojí, může měsíčky očekávat přibližně po skončení šestinedělí, kojící matky nemusí krvácet několik měsíců, a někdy, i když výjimečně, i let. Možná jste už někde slyšela, že pokud budete kojit častěji než pětkrát denně, nedojde k ovulaci, tedy uvolnění vajíčka z vaječníku, a je tedy nemožné otěhotnět.

Otěhotnění při kojení

Pozor, na velmi rozšířený mýtus, že kojení je účinná antikoncepce, rozhodně nespoléhejte. Počítejte s tím, že v prvních měsících po porodu bývají měsíčky hodně nepravidelné a nevyzpytatelné, a to i v případě, že jste před otěhotněním byla zvyklá na něco zcela jiného.

Některé ženy můžou zaskočit extrémně intenzivní krvácení a silné křeče, jiné zase několik měsíců jen lehce špiní. Není třeba hned panikařit, cyklus se většinou upraví sám během pěti až šesti měsíců a měl by se ustálit na obvyklých 28 až 32 dnech.

K lékaři se vydejte v případě, že silnější krvácení trvá déle než týden (hrozí velká ztráta železa a vznik anémie – chudokrevnosti) nebo vám bolesti a potíže s ním spojené komplikují každodenní život.

Antikoncepce pro maminky

Běháte celé dny kolem miminka a rozhodně nemáte momentálně v plánu stát se v nejbližší době znovu maminkou? Kojíte a tápete, které metody antikoncepce jsou pro vás vhodné? Odmítáte hormonální pilulky a hledáte jiné způsoby, jak se chránit před nechtěným početím?

Myslete na to, že otěhotnět je možné v podstatě okamžitě po proběhnutí první poporodní menstruace. Zhruba dva týdny po ní totiž nastává ovulace, takže k oplození vajíčka a neplánovanému otěhotnění může lehce dojít.

Pro kojící matky se hodí pouze jednosložková antikoncepce, která neobsahuje hormon estrogen. Z nehormonálních metod se pak nabízejí antikoncepční krémy, spermicidní čípky, vaginální globule (např. Pharmatex) nebo nitroděložní tělísko (existují hormonální i nehormonální varianty, nejoblíbenější je asi Mirena).

Další volbou je trvalá antikoncepce – sterilizace, která řeší nemožnost otěhotnění trvale a nevratně. Ta ovšem není určena pro každou ženu, zde jsou jasně daná pravidla. Po skončení šestinedělí se poraďte s gynekologem a společně s ním vyberte tu, která bude právě vám nejvíce vyhovovat.

Odpovídá MUDr. Petr Pícha, primář kliniky GynCentrum

Z jakých důvodů bývá menstruace po porodu obvykle méně bolestivá a celkově lépe „snesitelná“?

Průběh a intenzita menstruačního cyklu se u většiny žen po porodu výrazně změní. Lehčí průběh je dán pravděpodobně tím, že porodem dojde k uvolnění jinak úzkého hrdla děložního a děloha nemusí překonávat mechanické překážky při odtoku krve.

Jak řešit, pokud žena naopak krvácí extrémně silně a trpí bolestmi?

Tyto případy většinou souvisí s nedokonalým opětovným nastartováním pravidelného krvácení po porodu. Řízení menstruačního cyklu je poměrně složitý proces produkce několika hormonů, které se mění v čase i četnosti. Výrazně pomoci může hormonální antikoncepce, která nedokonalosti většinou odstraní.

Kojení a menstruace: Má, nebo nemá vliv na chuť a kvalitu mléka?
Po porodu: Není krvácení jako krvácení
Témata: Porod, Kojení, Po porodu, Jen pro maminku, Menstruace, Antikoncepce, Krvácení, Menstruační cyklus, Sterilizace, Odtok, Maminka, Mirena, Mýtus, Nitroděložní tělísko, Složitý proces, Obrovská změna, Špinění, Individuální záležitost, Otěhotnění, Každodenní život, Petr Pícha, Silné krvácení, Tělísko, Pavlína, Rozšířený mýtus

Mohlo by vás zajímat
Těhotenství jim navždy změnilo tělo. Není se za co stydět, vzkazují tyhle matky!
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
Přiznání: Nenávidím mateřství. Dceru miluji, ale být matkou mě štve!
Něžné, dojemné i smutné. Prarodiče se poprvé vidí s vnoučaty
Nemá šanci přežít, řekli těhotné ženě. Plánovala synovi pohřeb, teď slaví rok
Matky jsou jak elitní vojáci ve výcviku, píše Marie Doležalová
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Řeč těla při spánku: Na zádech spí králové, schoulení jsou mamánci
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?

Horoskopy

Panna Mít dobré zaměstnání je pro vás naprosto pochopitelné a snažíte se najít ideální pracovní pozici. Ještě…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Benedikt, Astrid, Beno

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu