Maminka.czMenstruace

Co čekat od menstruace po porodu? Tohle vás možná překvapí!

Simona Procházková 9.  2.  2021
 Co čekat od menstruace po porodu? Tohle vás možná překvapí!
Nic už nebude jako dřív. Ani váš měsíční cyklus. Než se tělo vyrovná s hormonální bouří způsobenou porodem a kojením a začne zase normálně fungovat, nějakou dobu to potrvá. A pozor! Rčení, že „když kojím, nemestruuji, tudíž nemůžu otěhotnět,“ opravdu neplatí!

„Jsem už sedm měsíců po porodu a ještě stále jsem nedostala menstruaci. Před otěhotněním jsem žádné problémy neměla, měsíčky mi chodily s železnou pravidelností. Dceru stále kojím, do půl roku byla kojena plně, nyní již měsíc zkoušíme příkrmy. Už začínám pomalu pochybovat, jestli je to normální a je se mnou všechno v pořádku. Uvažuji, zda není na místě navštívit gynekologa, nerada bych něco zanedbala,“ říká pětatřicetiletá maminka Pavlína.

Lékaři ale uklidňují, že obavy v tomto případě nejsou na místě. Tedy za předpokladu, že jinak je žena zcela zdráva a nepociťuje žádné potíže, jako jsou bolesti nebo křeče v podbřišku, špinění a podobně.

Menstruace po porodu při kojení

Těhotenství a období po porodu jsou pro ženu sice přirozené, ale v hormonální oblasti znamenají převratné změny. Dosud probíhající cyklický proces více či méně pravidelného měsíčního krvácení se mění na dobu 280 dnů v těhotenskou hormonální bouři (proto je zcela na místě termín „jiný stav“), kdy je absolutně vše v těle nastávající maminky podřízené jedinému zájmu – donosit a porodit zdravé dítě.

Těsně po porodu se pak spouští další obrovská změna ve „výrobě“ hormonů – nastává laktace. Po celou dobu laktace hormon jménem prolaktin (vzniká při kojení, když miminko stimuluje a dráždí svým usilovným sáním bradavky) blokuje funkci vaječníků a tím nástup menstruace.

Takže laicky řečeno, dokud kojíte, nedochází zpravidla k návratu k pravidelnému krvácení. „Jsou ale i ženy, které kojí a přitom buď pravidelně, nebo nepravidelně krvácejí. Obecně lze říci, že po porodu se může průběh i délka menstruačního cyklu poměrně výrazně změnit. Například ženy, které dříve trpěly na bolestivou a dlouhou menstruaci, mají po porodu cyklus krátký a bezproblémový a platí to i naopak. Většinou je ale průběh menstruace po porodu „příjemnější“ než před těhotenstvím,“ vysvětluje MUDr. Petr Pícha, gynekolog z kliniky GynCentrum.

Menstruace po porodu, když nekojíte

Návrat pravidelného menstruačního cyklu po porodu je velice individuální záležitost. Ve velké míře závisí na tom, zda maminka kojí, nebo ne, nejde na to ovšem spoléhat.

VIDEO: Podívejte se, co se s námi děje během periody. Radost a sebevědomí střídá deprese

Pokud žena nekojí, může měsíčky očekávat přibližně po skončení šestinedělí, kojící matky nemusí krvácet několik měsíců, a někdy, i když výjimečně, i let. Možná jste už někde slyšela, že pokud budete kojit častěji než pětkrát denně, nedojde k ovulaci, tedy uvolnění vajíčka z vaječníku, a je tedy nemožné otěhotnět.

Otěhotnění při kojení

Pozor, na velmi rozšířený mýtus, že kojení je účinná antikoncepce, rozhodně nespoléhejte. Počítejte s tím, že v prvních měsících po porodu bývají měsíčky hodně nepravidelné a nevyzpytatelné, a to i v případě, že jste před otěhotněním byla zvyklá na něco zcela jiného.

Některé ženy můžou zaskočit extrémně intenzivní krvácení a silné křeče, jiné zase několik měsíců jen lehce špiní. Není třeba hned panikařit, menstruační cyklus se většinou upraví sám během pěti až šesti měsíců a měl by se ustálit na obvyklých 28 až 32 dnech.

K lékaři se vydejte v případě, že silnější krvácení trvá déle než týden (hrozí velká ztráta železa a vznik anémie – chudokrevnosti) nebo vám bolesti a potíže s ním spojené komplikují každodenní život.

Menstruační kalíšek nebo houba nejsou pro každého, ale stojí za vyzkoušení

Antikoncepce pro maminky

Běháte celé dny kolem miminka a rozhodně nemáte momentálně v plánu stát se v nejbližší době znovu maminkou? Kojíte a tápete, které metody antikoncepce jsou pro vás vhodné? Odmítáte hormonální pilulky a hledáte jiné způsoby, jak se chránit před nechtěným početím?

Myslete na to, že otěhotnět je možné v podstatě okamžitě po proběhnutí první poporodní menstruace. Zhruba dva týdny po ní totiž nastává ovulace, takže k oplození vajíčka a neplánovanému otěhotnění může lehce dojít.

Pro kojící matky se hodí pouze jednosložková antikoncepce, která neobsahuje hormon estrogen. Z nehormonálních metod se pak nabízejí antikoncepční krémy, spermicidní čípky, vaginální globule (např. Pharmatex) nebo nitroděložní tělísko (existují hormonální i nehormonální varianty, nejoblíbenější je asi Mirena).

Další volbou je trvalá antikoncepce – sterilizace, která řeší nemožnost otěhotnění trvale a nevratně. Ta ovšem není určena pro každou ženu, zde jsou jasně daná pravidla. Po skončení šestinedělí se poraďte s gynekologem a společně s ním vyberte tu, která bude právě vám nejvíce vyhovovat.

Odpovídá MUDr. Petr Pícha, gynekolog z kliniky GynCentrum

Z jakých důvodů bývá menstruace po porodu obvykle méně bolestivá a celkově lépe „snesitelná“?

Průběh a intenzita menstruace se u většiny žen po porodu výrazně změní. Lehčí průběh je dán pravděpodobně tím, že porodem dojde k uvolnění jinak úzkého hrdla děložního a děloha nemusí překonávat mechanické překážky při odtoku krve.

Jak řešit, pokud žena naopak krvácí extrémně silně a trpí bolestmi?

Tyto případy většinou souvisí s nedokonalým opětovným nastartováním pravidelného krvácení po porodu. Řízení menstruačního cyklu je poměrně složitý proces produkce několika hormonů, které se mění v čase i četnosti. Výrazně pomoci může hormonální antikoncepce, která nedokonalosti většinou odstraní.

VIDEO: Jaké byliny pomohou při menstruačních bolestech?

Kojení a menstruace: Má, nebo nemá vliv na chuť a kvalitu mléka?
Bolestivá menstruace není normální! Začněte potíže řešit!
Po porodu: Není krvácení jako krvácení
Témata: Porod, Kojení, Jen pro maminku, Zdraví žen, Po porodu, Menstruace, Antikoncepce, Délka, Vaš, Složitý proces, Primář kliniky, Tělísko, Špinění, Sterilizace, MĚSÍČEK, Otěhotnění, Mirena, Odtok, Pavlína, Individuální záležitost, Anémie, Hormon, Pór, Mýtus, Rozšířený mýtus
Mohlo by vás zajímat
Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!
Víchová Tereza
Slavné maminky
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
redakce
Porod
Pět holek na krku! Jak se žije rodině s paterčaty?
Formánková Simona
Instagram
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
Kolinová Gabriela
Těhotenství
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova
Za tři dny bez plenek! Snadná a rychlá metoda, která stojí za vyzkoušení
Batole