Maminka.czJen pro maminku

Menstruace Zn.: EKOlogicky!

, Časopis Maminka
17. 6. 2011
Menstruace Zn.: EKOlogicky!
Každý měsíc řešíte: vložky, nebo tampony? Napadlo by vás ale, že i v tomto lze myslet ekologicky? Stačí zapomenout na jednorázové hygienické potřeby a dát šanci těm, které můžete užívat opakovaně!

Co si budeme namlouvat, jednorázové hygienické potřeby nám šetří čas i práci a považujeme je také za „nejčistší“ řešení. Jen s mírným odporem sem tam vyslechneme povídání babiček a maminek, které byly za svého mládí nucené používat vložky látkové. Nebo několik centimetrů silné buničinové. To nepohodlí!

Člověk na to ani nemyslí a je rád, že mu moderní technika umožňuje jít do drogerie, a tam si mezi desítkami ultratenkých, ultrasavých a „okřídlených“ vybrat své favoritky z řad menstruačních vložek.

Jedny máme na noc, druhé na den, ty, kterým říkáme „intimky“, nosíme ve dnech mimo menstruaci, dokonce vybíráme pro černé prádlo, tanga či normální kalhotky… A ani mezi tampony není nabídka o nic menší. S aplikátorem či bez, mini, normal nebo super, s přidanými laktobacily pro lepší poševní mikroflóru…

I tady si všechny vybereme. Jenže má to svá pro i proti. A jednoznačným PROTI je u všeho, co je jednorázové, neekologičnost. Vždyť jedna menstruační vložka se v přírodě rozkládá dlouhé roky a my jich za svůj život spotřebujeme tisíce!

Menstruační kalíšek

Před pár lety způsobil doslova poprask. Všude se o něm psalo a živě diskutovalo, ale pak jako by upadl v zapomnění. K naší vlastní škodě, shodují se jeho uživatelky. Prý je to jedno z nejgeniálnějších řešení pro „naše dny“. Vypadá jako trychtýřek, který se zavádí do pochvy. Protože je z naprosto přizpůsobivého silikonu, přimkne se ke stěnám pochvy a začne se plnit menstruační krví.

Neprosakuje, nevykluzuje, netlačí. Zaručuje maximální pohodlí. Ačkoli když to s ním poprvé zkusíte, asi se nevyhnete nejistotě při zavádění a pojistíte se aspoň „intimkou“. Co kdyby něco?

Poněkud komplikovaněji už to ale vypadá s jeho vyjmutím. Což o to - doma to ještě bude v pohodě. Vyjmete ho, vymyjete, znovu aplikujete. Ale co v práci? V restauraci? Na romantickém víkendu? V přírodě? To už na pohodlí příliš nevypadá. Ani na praktičnost. Přesto jeho zastánkyně tvrdí, že všechno jde, když se chce.

Navíc - tento kalíšek si oblíbily hlavně ty ženy, které měly během menstruace nebo v období těsně po ní potíže s nejrůznějšími záněty. Ať už je způsobovaly chemické látky, jimiž jsou napouštěné tampony a jednorázové vložky, nebo bakterie, které se začnou množit, jakmile neměníte hygienické potřeby dostatečně často.

Menstruační kalíšky jsou pro počáteční investici také poněkud drahé. Ceny se pohybují kolem 600-700 Kč, nicméně je třeba na druhou stranu poznamenat, že si vystačíte s jedním a že tolik investujete do hygienických potřeb jednorázového charakteru zhruba za půl roku!

Takže to vypadá také dobře, nakonec s nimi ušetříte. A protože jsme každá jiná, můžeme si vybírat i z několika velikostí. V závislosti na tom, zda jste už rodila, nebo nikoli, zda jste podstoupila císařský řez, podle věku a podobně (tabulku velikostí i e-shop najdete např. na www.ekozena.cz, dále můžete nakupovat na www.kalisek.cz, www.prozdravi.cz). Po skončení periody jej jednoduše dezinfikujete s pomocí přiložených tablet, uložíte do sáčku, v němž jej dostanete, a je po starostech.

Tampony z mořské houby

Výrobci ekologických menstruačních potřeb myslí i na ty ženy, které rády tampony a chtějí u nich zůstat. I v tomto případě se dá nakoupit ekologicky. Na trhu jsou totiž k mání tampony vyráběné z mořské houby! Jsou pratelné, naprosto přírodní, takže opět prospívají těm ženám, jejichž pokožka se nesnese s chemií jednorázových tamponů či vložek. Houby, z nichž jsou vyráběny, žijí na dně teplých moří a oceánů a kupodivu to nejsou rostliny, ale živočichové.

K péči o tělo i při menstruaci se používaly už dávno, dokonce prý za starého Říma. A vy si je každopádně můžete také vyzkoušet. Prodávají se buď po dvou kusech (za zhruba 300 Kč) - jejichž životnost se pohybuje okolo šesti měsíců -, anebo máte možnost koupit si velký kus mořské houby a odstřihovat si z ní tampony takové velikosti, jaká vám vyhovuje. Jak opět potvrzují ženy trpící na nejrůznější infekce a záněty, s tampony z mořské houby se jich zbavíte.

Mají totiž prokazatelné antiseptické a dezinfekční účinky. Jen je v tomto případě doslova potřeba kombinovat je alespoň s „intimkou“. Zvláště, pokud máte silnější menstruaci. Jinak se na ně můžete celkem spolehnout. Tampon se zavádí mírně navlhčený, aby se přimknul ke stěnám pochvy a také aby vás jeho aplikace nebolela, nedřela. Při vyjmutí jej musíte jen důkladně proprat, vyždímat, a opět je připravený k používání.

Po periodě jej pak stejně jako menstruační kalíšky podrobíte pořádné dezinfekci, a je vystaráno. Na nabídku se podívejte na www.zemezena.cz, www.biomamma.cz, www.prirozenekrasna.cz Látkové vložky Možná to zní neskutečně, ale látkové vložky opravdu slaví comeback. Lákají hravým a barevným designem, vybírat můžete s křidélky (jež se zapínají patentkami), bez křidélek a dostanou se i „intimky“. Jsou tenké, dokonale prodyšné, takže vás nebudou trápit žádné „opruzeniny“, které jsou rizikem u jednorázových, chemicky ošetřených, neprodyšných vložek.

Na druhou stranu -právě jejich prodyšnost, jinými slovy průsakovost, by mohla být problém. Je tedy třeba si dávat obzvlášť pozor, jak dlouho je máte, a včas je vyměnit. Nebo se rovnou zaměřte na vložky, jež jsou ve své základní podobě vhodné jako slipové neboli „intimky“ a pro období menstruace umožňují vkládání několika absorpčních vrstev navíc. Nicméně v tomto případě hovoří některé uživatelky o riziku toho, že se vám vložené vrstvy nevhodně posunou a vy opět prosáknete. Oproti tomu si na internetu můžete přečíst, že právě možnost posouvání je výhodou - například na noc, kdy si jednu vrstvu posunete mírně vpřed, druhou mírně vzad a vložku prodloužíte, čímž zmírníte riziko „nehody“. Takže babo raď?

Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Časopis Maminka, Jen pro maminku, Menstruace, Maximální pohodlí, Kalíšek, Moderní technika, Menstruační kalíšek

Mohlo by vás zajímat
Opustil mě den po porodu. Vracela jsem se do prázdného bytu
Bez andělů nejsou Vánoce. Vyrobte si je ze šišek, špuntů nebo kolíčků
Jakub dceru rozmazluje, tak jsem to zakázala, říká Agáta Prachařová
Tak dlouho jsem omlouvala manželovy nevěry, až jsem se zhroutila
11 symptomů, které prozradí, že jste těhotná
Mateřská je někdy vojna. A Mates není žádná uťáplina, říká Nikol Štíbrová
Syndrom náhlého úmrtí kojenců má zřejmě i biologickou příčinu
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Doma beránci, ve školce vlci. A mohla jsem za to já, perfektní matka!

Horoskopy

Střelec Ovládne vás pocit, že děláte jinou práci, než pro kterou jste stvořeni. Bohužel sami nebudete schopní…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Miloslava, Grace, Fiona

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu