Maminka.czZdraví žen

Menstruační cyklus z pohledu ženských archetypů: Panna, Matka, Kouzelnice a Vědma

Barbora Vajsejtlová 31.  10.  2023
Jak je možné, že někdy máte energie na rozdávání, a jindy veškerou sílu spotřebováváte na to, abyste zvládla vůbec dýchat? A stejné je to i s vaší náladou, sexualitou či vnímáním? Na svůj menstruační cyklus můžete pohlížet i z pohledu ženských archetypů. V rámci jednoho cyklu se totiž stáváte Pannou, Matkou, Kouzelnicí i Vědmou. Víte, co od které fáze čekat?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Je jedno, jestli jste ezotericky založená nebo jste pragmatičkou z přesvědčení, měsíční cyklus, kterým prochází pravidelně vaše tělo, je naprosto nezpochybnitelnou skutečností. Některé z jeho fází jsou pro vás příjemnější, jiné náročnější, ale všechny jsou vaší součástí. Můžete ztrácet energii tím, že s nimi budete bojovat a snažit se je přeprat. Nebo se s nimi můžete seznámit, naučit se vnímat přirozený cyklus svého těla, spolupracovat s ním a brát ho jako svého spojence. Ať už se na svůj cyklus rozhodnete nahlížet například z pohledu archetypů, které charakterizují jeho jednotlivé fáze, nebo přísně biologicky z hlediska toho, jak vaše tělo a váš život ovlivňují různé hladiny hormonů, pořád jsou fáze vašeho cyklu něco, co je s vámi pevně spjato. A to se zcela jistě vyplatí poznat, protože spolu s tím poznáte lépe i sama sebe.

VIDEO: Historie menstruačních pomůcek

PANNA

Fáze Panny odpovídá periovulačnímu období a charakterizuje ji dynamická energie. Ženy se v této fázi zaměřují více na sebe. Jsou sebejisté, společenské, odhodlané a vitální. Oceníte nové úkoly a klidně se vrhnete do plnění hned několika najednou. Bude se vám skvěle sportovat, protože jste fyzicky výkonnější, plná energie a nepotřebujete tolik spánku a odpočinku. Jste plná radosti, otevřená novým podnětům (ostatně fáze Panny odpovídá také jaru, které je charakteristické novými začátky) a nadšená pro všechno, co se vám děje. Často se uvádí, že ve fázi Panny se myšlení žen nejvíc přibližuje mužskému uvažování. Dejte prostor novým nápadům, protože ty v období Panny vždy stojí za to. Pro toto období je typická společenskost, komunikativnost, zábava, ale i flirtování a koketování s muži. Také proto ve fázi Panny budete mít největší tendenci dojít si na kosmetiku, koupit si odvážné šaty, zkrátka experimentovat a krášlit se.

MATKA

Fáze Matky odpovídá ovulaci a z ročních období se nejvíc podobá létu. Je charakterizována také energií, ale na rozdíl od Panny se tato energie nezaměřuje na samotnou ženu, ale míří směrem k ostatním. To znamená, že vám nedělá problém obětovat se a jste plná empatie. Ostatní z vás toto rozpoložení cítí, a proto vás v tomto období také budou mnohem víc žádat o radu nebo pomoc. V tomto období budete mít nejvíc trpělivosti na své děti. Odpustíte jim i věci, které by vás normálně rozčilovaly. Objímáte, vysvětlujete, jste k nim vstřícné. Ve fázi Matky je pro ženy mimořádně důležitý soulad, něha, sdílení a pocit hluboké lásky. Proto také opečováváme své partnery a nedělá nám problém přizpůsobit se jejich požadavkům. Zároveň jde o období, kdy ženy prožívají největší sebedůvěru, spokojenost samy se sebou a s tím související emoční stabilitu.

V pokračování pro předplatitele také najdete

Fáze Kouzelnice, fáze Vědmy

Menstruace, folikulární fáze, ovulace, luteální fáze

Rozhovor s odbornicí

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací
Témata: Matka, Zdraví žen, Menstruace, Plodnost, Ovulace, Panna, PMS, Cyklus, Menstruační cyklus, Archetyp, Výzkum, Fáze, Kouzelnice, Vzrůst, Energie, Vědma, Austin, Baby, Plnění, Menstruační kalhotky na Heureka.cz