Maminka.czZdraví

Menstruační kalíšek - geniální nápad, nebo hloupý výmysl?

Upřímně, kdo z vás má alespoň základní představu, jak takový menstruační kalíšek vypadá nebo jak vlastně funguje? Vsadím se, že vás nebude mnoho. A přitom jde o "vynález", který má rozhodně svá plus. Jen se o něm bohužel moc neví.
24. 11. 2013
Menstruační kalíšek - geniální nápad, nebo hloupý výmysl?

Prosím, seznamte se

Je to průhledný, anatomicky tvarovaný, silikonový kalíšek s pružným okrajem. Ten se před zavedením přeloží (jak přesně se můžete podívat na jednom z mnoha instruktážních videí na internetu) a takto zmenšený se zavede do vagíny. Nemusíte ho přitom zasouvat zdaleka tak hluboko jako tampon. Povolením se okraj narovná do svého původního tvaru a díky vzniklému podtlaku těsně přilne na stěny vagíny. Následně můžete jednoduše zkontrolovat, zda je kalíšek zavedený správně. Lehce zatáhnete za jeho spodek, a pokud sedí na místě, úkol je splněn.

Nepřeteče

Kalíšek se vyrábí ve dvou velikostech a je schopen pojmout až 30 ml tekutiny, což se rovná zhruba třetině celkového množství krve, kterou během jedné menstruace ztratíte. Nemusíte se tedy bát, že by vám třeba během noci přetekl. Výrobci uvádí, že ho můžete měnit stejně často jako tampon, ale klidně i trochu méně často.

Jak vypadá výměna?

Uchopíte kalíšek za dno, malinko stisknete jeho strany a viklavým pohybem vytáhnete. Vypláchnete ho vodou a zavedete zpátky. Hotovo. Pokud ho nebudete nikde pokládat, nemusíte ho před novým zavedením podrobovat žádnému speciálnímu čištění. Jestli si ho vyměňujete na toaletách v restauraci či v práci, jednoduše si s sebou vezměte láhev s čistou vodou. Je asi samozřejmé, že stejně jako třeba před výměnou tamponu si před vyndaváním a zaváděním kalíšku důkladně umyjete ruce.

Netlačí

Jako všechno, i tohle chce cvik; tampon jste si napoprvé taky určitě nezavedla bez problémů. Zrovna tak u zavedení kalíšku to může trvat pár pokusů, než se z vás stane profík. A podobně jako u tamponů i o existenci kalíšku byste za pár minut neměla vědět.

Výhody jsou zřejmé

Jeden kalíšek vydrží na 5 až 10 let a i při vyšší pořizovací cenně (300 až 700 Kč) se vyplatí víc než nákupy vložek či tampónů každý měsíc. Rovněž pokud se chystáte do bazénu či na přírodní koupaliště, můžete si kalíšek zavést i když nemenstruujete a použít ho jako ochranu proti případné infekci z vody.

Co vy na to?

Moje kamarádka Hana je například z existence menstruačních kalíšků nadšená. "Po tom, co jsem se ho naučila pořádně zavádět (a stačily mi asi jen 2 pokusy), jsem teprve ocenila genialitu tohohle nápadu. Je to hygienické, praktické, ekonomické i ekologické. A oproti vložkám či tamponu se mi ještě nestalo, že bych protekla," říká Hanka. "Lituju jen, že jsem to neobjevila dřív." Jiná naše společná známá, ale po prvním pokusu přešla zpátky k tamponům. "Nevím, možná že jsem zvolila špatnou velikost, ale nemohla jsem se zbavit dojmu, že 'tam' dole něco mám."

A já… po přečteních několika diskuzí na internetu a nalezení téměř stoprocentně kladných reakcí musím přiznat, že menstruační kalíšek vzbudil mou zvědavost. Příští měsíc ho taky vyzkouším.

Témata: Zdraví, Původní tvar, Nápad, Menstruační kalíšek, Geniální nápad, Toaleta, Kalíšek, Podtlak


Mohlo by vás zajímat
Syndrom hnízdění: Neodbytná touha uklízet před porodem
Natočila srdceryvný vzkaz novorozenému synovi. Pak chlapečka dala k adopci
Manželské etudy po 35 letech. Co za tu dobu potkalo Mirku a Antonína?
Afektivní křeč: Dítě křičí, modrá, omdlévá. Víte, jak reagovat?

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu