[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Ve svém okolí znám nejméně pět žen, které kalíšek používají a jsou s ním nadmíru spokojené.
„Kalíšek jsem začala používat po porodu druhého syna. Natrefila jsem na něj náhodou. I když jsem byla zprvu skeptická, tak musím říct, že k vložkám bych se již nevrátila,“ říká pětatřicetiletá Lucie.
„Na prvním místě je to určitě pohodlí. Pokud má žena správně vybranou velikost, kalíšek necítí. Někdy se stává, že díky kalíšku dokonce žena zapomene, že vlastně menstruuje. Jeho použití je snadné, chce to jen získat ten správný cvik. Díky většímu objemu, oproti klasickým jednorázovým pomůckám, nemusíte kalíšek vylévat tak často.
Další jeho výhodou je jeho cena, kalíšek používáte opakovaně (jeho životnost se pohybuje v řádech let), a prvotní investice se tak brzy vrátí. A v neposlední řadě se díky používání menstruačního kalíšku šetří příroda: Žena totiž neprodukuje zbytečná kvanta odpadu,“ říká Veronika Lančaričová z eshopu Kalíšek.cz.
Jak říká Veronika Lančaričová, kalíšek není opravdu pro každého a každé ženě nemusí vyhovovat. Možná vás stejně jako mě napadne, jak je to s vyplachováním kalíšku, když jste třeba v práci...
„Menstruační kalíšek má docela velký objem, proto mnohým ženám stačí kalíšek zavést doma a vylévat až po návratu z práce. Samozřejmě ženy s hodně silnou menstruací budou muset kalíšek vylévat i během dne, ale i to se dá v práci vyřešit.
Nejlepší jsou záchody, ve kterých je také umyvadlo, tam se kalíšek vyplachuje nejsnadněji. Pokud ovšem takové umyvadlo součástí záchodu není, naberete si vodu v umyvadle do skládacího kelímku, který se dá zakoupit společně s kalíškem, či prázdné lahve a v kabince jej vypláchnete. Případně můžete kalíšek vylít a utřít vlhčeným ubrouskem k tomu určeným,“ vysvětluje Veronika Lančaričová.
Obecně se kalíšky rozdělují na malé a velké. Kdyby se to mělo zobecnit, tak malé jsou vhodnější pro ženy před porodem a velké po porodu. Jak ale upozorňuje odbornice na menstruační kalíšky Veronika, při výběru vhodné velikosti je třeba zohlednit také věk, sílu menstruace a postavu. Roli hraje také to, zda žena sportuje, posiluje svaly pánevního dna nebo zda rodila přirozeně, či císařským řezem.
Pokud cítíte, že kalíšek není pro vás, ale chtěla byste vyzkoušet nějakou jinou alternativu k vložkám nebo tampónům, můžete zkusit menstruační houbičku.
Malou mořskou houbu lze zavést do pochvy podobně jako tampón. Houba se výborně snáší s pokožkou. Oproti tampónům pochvu nevysušuje ani nepoškozuje sliznici. Po namočení je totiž měkká a hebká. Zavedení je snadné a houba nikde netlačí – zcela se přizpůsobuje tělu konkrétní ženy.
„Mořské houby se sbírají v oblastech teplých moří – Floridy, Kalifornie, Mexického zálivu a Karibiku. Díky přírodnímu původu jsou zcela bez syntetických vláken, bělidel, syntetických barviv a škodlivých dioxinů. Houby nejsou nijak chemicky upravovány a jejich používání nezatěžuje přírodu. Obsahují množství minerálních, tělu prospěšných sloučenin, např. anorganické soli sodíku, jódu, brómu a křemíku,“ upřesňuje Veronika Lančaričová.
Ta na závěr dodává, že mořské houby jsou velmi vhodné, pokud se chcete milovat během menstruace. Houba zachycuje menstruační krev, ale ani jednoho z partnerů netlačí.
Máte zkušenost s používáním menstruačního kalíšku nebo mořské houby? Napište nám.
Video: První polibky novorozence s maminkou