Maminka.czMenstruace

Menstruační kalíšky, houby, disky nebo kalhotky… Proč je používá stále více žen? A jsou vhodné pro všechny?

Simona Procházková 4.  5.  2023
Menstruační kalhotky, kalíšky, houby, disky nebo pratelné látkové vložky. Vyzkoušela jste už některou z těchto moderních a ekologických variant menstruačních pomůcek? Zjišťovali jsme, proč jsou stále populárnější a jaké výhody od nich můžete čekat.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Při výběru menstruačních pomůcek je zřejmě pro každou ženu nejdůležitějším kritériem  pohodlí a skutečnost, že se na konkrétní pomůcku může stoprocentně spolehnout. Pro spoustu žen je dalším nezanedbatelným benefitem také „ekologičnost“ moderních menstruačních potřeb.

VIDEO: Historie menstruačních pomůcek

Menstruační houba nebo kalhotky jako pohodlnější alternativa

Ekologické alternativy jednorázových menstruačních pomůcek se poměrně rozšiřují, podle průzkumů alternativní menstruační pomůcky vyzkoušela již téměř polovina mladých Češek. Kromě ochrany přírody je patrné i ekonomické hledisko, při správné péči je možné menstruační kalhotky či jeden kalíšek využívat i několik let.

„Například jednorázové vložky jsou, hlavně v letních měsících, dost nepohodlné, tampony zase u některých žen vyvolávají bolesti při menstruaci nebo přispívají k vracejícím se gynekologickým problémům. Z těchto důvodů ženy hledají další možnosti. A určitě je i mnoho takových, které rády vyzkouší něco nového a porovnávají, která pomůcka jim bude nejvíce vyhovovat,“ říká Ilona Bittnerová, majitelka internetového obchodu pro ženy maluna.cz  a zakladatelka blogu kalisek.cz

Tampon, nebo raději kalíšek? Každá žena má vlastní potřeby

Jsou tyto „módní“ produkty pro opakované použití vhodné skutečně pro každou ženu? Jak je to třeba s těmi, které mají velmi silnou menstruaci nebo trpí na opakované záněty či jiné gynekologické potíže? Neexistuje univerzální menstruační pomůcka pro všechny, a také se mohou lišit potřeby jedné ženy během roku i během menstruačního cyklu. Tedy například jiné pomůcky používá žena v létě, jiné v zimě, jiné na doma, jiné, když jde cvičit do fitka nebo tancovat. "Ženy s velmi silnou menstruací často kombinují dvě pomůcky dohromady, například menstruační kalhotky plus kalíšek. Při gynekologických potížích je to různé. Někdy je vhodné použít jednorázové vložky, jindy zase léčbu podpoří menstruační kalhotky. Ovšem zrovna v tomto případě je důležité vybírat ty z přírodních materiálů, žádný polyester,“ vysvětluje Ilona Bittnerová.

Jak je to s rizikem infekce?

„Pro mladší dívky jsou praktičtější spíše menstruační kalhotky, v případě kalíšku či houby je třeba jistá zkušenost v zavádění. Pomůcky je možné s výhodou i kombinovat. Opět záleží na fyzikálních vlastnostech pomůcek, menstruační kalhotky, látkové vložky ani kalíšek nezvyšují riziko vaginální infekce. Samozřejmě za předpokladu, že ženy dodržují doporučený interval výměny menstruačních pomůcek a aplikují základní pravidla hygieny, pak se nemusejí obávat,“ uklidňuje MUDr. Lenka Vacková, lékařka z Centra gynekologie Iscare.

Při menstruaci je obecně pravděpodobnost infekce vyšší, protože se děložní hrdlo na krátký čas otevírá a vstup infekce je snadnější. Antibakteriální materiály alternativních menstruačních pomůcek mohou ženu v tomto období naopak chránit, je však třeba provádět výměnu a čištění pomůcek podle doporučení výrobce.

Menstruační kalíšek: Geniální nápad, nebo jen módní výstřelek?

Jak to vidí gynekoložka?

„Z pohledu lékaře nemám výhrady k menstruačním kalhotkám, obsahují nanovlákna se stříbrem, které má antimikrobiální efekt. Látkové vložky jsou analogické klasickým jednorázovým menstruačním vložkám. Kalíšek je vyroben ze silikonu používaného v lékařství, má hladký povrch a je nepřilnavý pro bakterie. K menstruační houbě ale tak pozitivní doporučení nemám, chybí provedení aktuálních studií k jejímu riziku vzniku infekce. Vzhledem k dezinfekci až po několikerém užití během jednoho krvácení a v mezidobí jen propláchnutí čistou vodou by mohlo k růstu bakterií dojít, ale data chybí,“ uvádí MUDr. Lenka Vacková.

Jak o tyto menstruační pomůcky správně pečovat, jak často je prát a čistit?

Ilona Bittnerová, majitelka internetového obchodu pro ženy maluna.cz

  • Pokud jde o pomůcky, které se používají opakovaně, je samozřejmě péče důležitá.
  • U kalíšku je to jednoduché, ten je potřeba pravidelně sterilizovat varem nebo lze použít i sterilizační tablety.
  • Kalhotky a látkové vložky je třeba po použití do pár hodin předeprat a pak už je lze normálně vyprat v pračce (samozřejmě dle instrukcí konkrétní značky).
  • K vyčištění menstruační houby se po vymytí používá octový roztok nebo mořská sůl.
  • U všech těchto pomůcek přijde žena do kontaktu s vlastní menstruační  krví. Nejsou tedy vhodné pro ženy, které nesnesou pohled na krev. 
Témata: Zdraví, Zdraví žen, Menstruace, žena, Endometrióza, menstruační kalíšek, houby, Bolesti břicha, menstruační kalhotky, Gynekologie, Pomůcky, Vacková, Kalhotky, Kalíšek, Infekce, Disk, Ilona Bittnerová, Dis, GIFT, Vložka, Menstruační kalhotky na Heureka.cz

Video