Maminka.czZdraví

Mezi dětmi frčí kratom. Jak moc je pro ně nebezpečný? Zeptali jsme se odborníka

Michaela Láchová 13.  12.  2022
Máloco vzbudilo v poslední době tolik vášní jako psychoaktivní látka kratom, která nabývá na popularitě dokonce už i mezi dětmi. Prý na ní zažijete jízdu jako na horské dráze. Jak moc je tento barevný prášek právě pro děti nebezpečný? Zeptali jsme se adiktologa.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Teto, zkusila jsi někdy kratom?“ zeptal se mě nedávno kamarád mého staršího syna. Nebudu říkat, že mi nezatrnulo, přece jen chodí teprve do páté třídy. Kdy tedy na tuhle nenápadnou bylinu přišla u nich ve třídě řeč? Naštěstí jsem se posléze dozvěděla, že v rámci osvěty od paní učitelky. Uf. Faktem totiž je, že zkušenosti s kratomem mají čím dál mladší děti. I proto, že ho bez problémů seženou téměř kdekoli – nabízejí ho mnohé e-shopy v podobě zeleného či žlutého prášku, kapslí nebo pilulek.

VIDEO: Kratom může zabíjet i děti

V malých dávkách se jeho účinky podobají kokainu

Prodejci často kratom – prášek, který se vyrábí z listů stromů rostoucích v jihovýchodní Asii – doporučují na deprese nebo úzkosti, od kterých má pomoct krátkodobým přívalem energie. Odborníci ale před jeho nerozvážným užíváním varují. Psychoaktivní látka má jak výrazné sedativní, tak stimulační účinky závislé na dávce a druhu kratomu. „Pocity změněného stavu se zpravidla dostavují 30–60 minut po konzumaci. V malé dávce, tedy do 5 gramů, má kratom stimulující účinky, které jsou podobné účinkům kokainu. Uživatel zpravidla pociťuje zvýšený nárůst energie a euforie. Účinky nízké dávky trvají hodinu až hodinu a půl,“ vysvětluje adiktolog a psychoterapeut Mgr. Ondřej Čalovka z RIAPS Trutnov.

Nezralost, ztráta sexu, vážná nemoc, drogy... 10 nejupřímnějších důvodů, proč by někteří rodiče raději zůstali bezdětnými

A jak je tomu u vysokých dávek? „Vysoké dávky kratomu mají oproti tomu sedativní účinky a jsou srovnatelné s užitím morfia. Uživatel, který užije dávky mezi 10 a 15 gramy, může pociťovat uvolněný stav a ospalost, při hodně vysokých dávkách hrozí útlum dechového centra. Po užití vysoké dávky kratomu trvají účinky až 5 hodin,“ doplňuje odborník.

A co děti? Co to s nimi udělá?

S kratomem má podle průzkumu společnosti Než zazvoní zkušenost 6 % žáků osmých a devátých tříd na základních školách. Jak ale upozorňují někteří učitelé, zkušenosti mohou mít i mladší děti právě kvůli snadné dostupnosti. „Obecně jsou psychoaktivní látky pro nevyvinutý dětský organismus rizikem a je jedno, jedná-li se o alkohol, kratom nebo nelegální drogy. Rizikem při jednorázovém užití je předávkování, často ve spojitosti s užitím dalších psychoaktivních látek. Při chronickém užívání je, vedle rizika rozvoje závislosti, rizikem i poškození jater, někdy i srdeční soustavy,“ varuje Ondřej Čalovka.

4 a víc důvodů, proč nekouřit (a neužívat jiné drogy)

Pro věk spojený s vyššími ročníky základní školy je podle slov odborníka typické experimentování v mnoha oblastech života a psychoaktivní látky v tomto nejsou výjimkou. „Kratom je mezi mladými trendy již několik let, až nyní se o něm začíná více mluvit,“ doplňuje.

Kombinace s alkoholem může být smrtelná

I na kratomu, podobně jako na jiných psychoaktivních látkách, může snadno vzniknout závislost a s užíváním může být obtížné přestat. „Při dlouhodobém a pravidelném užívání dochází ke zvýšení tolerance. Jedním z projevů závislosti je i bažení, neodolatelná chuť látku užít. Abstinenční příznaky se projevují jako u závislosti na opiátech, tedy horečkou, pocením, průjmem, silnými svalovými křečemi, úzkostmi a nespavostí,“ vypočítává adiktolog.

Jsem závislý na drogách. A zabíjím rodinu...

Při dlouhodobějším užívání se mohou objevit úbytky na váze nebo chronická únava. Po užití kratomu se navíc výrazně nedoporučuje pít alkohol. Byly popsány dokonce případy smrti způsobené kombinací alkoholu a vysoké dávky kratomu. „Další negativní účinky mohou být zácpa, pocity zmatenosti a nadměrné pocení. Dlouhodobé užívání kratomu se může podepsat i na psychice uživatele. Jedinec se může potýkat s celkovým vyčerpáním, depresemi až psychózou,“ dodává Ondřej Čalovka.

Prodejci často prezentují kratom jako sběratelský předmět, který není určen ke konzumaci. Pokud si tedy tuto látku chcete koupit, nikdo neověřuje věk a dá se sehnat už za pár set korun. Podle mnohých odborníků by měl být prodej kratomu v Česku regulován a mohl by se dostat i na seznam zakázaných látek. Kratom už je zakázán například na Slovensku, regulaci a kontrole podléhá ve většině okolních zemí.

Témata: Zdraví, Děti, Péče o dítě a jeho výchova, Rodiče, Alkohol, Závislost, Drogy, léky, Mez, Účinky, Vysoká dávka, Slovensko, Dávky, Česká republika, Prášek, Užívání, Látka, Horská dráha, Jihovýchodní Asie, Zdraví na Heureka.cz