[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Školní docházku má Mia povinnou, právo na vzdělání dané ústavou. Přesto školu nemá. Je na vozíku a všechny základní školy v okolí mají schody.
„Spádová škola, kam bychom dceru rádi umístili, je naštěstí velmi vstřícná. Rádi by měli školu bezbariérovou, ale chybí finanční prostředky. Proto jsme se spolu se zřizovatelem domluvili, že zkusíme peníze sehnat sami a oni nechají výtah nainstalovat,“ popisuje maminka Jindra Landová. Jiné řešení než sehnat 3 miliony korun stejně nenašli. „Zkusila jsem oslovit všechna ministerstva, městskou část i hlavní město Prahu. V současné době ale neexistuje grant, který by pokryl 100 % nákladů,“ popisuje. Proto rodina zřídila veřejnou sbírku a prosí o pomoc veřejnost.
Bezbariérové školy nepotřebuje jen malá Mia, ale i velké množství dalších dětí a pedagogů. „Nejsou známé přesné statistiky, ale některé zdroje uvádí, že více než 60 % škol v ČR je stále bariérových. I tuto statistiku je třeba brát s rezervou, jelikož některé školy, o kterých zřizovatelé prohlašují, že jsou bezbariérové, ve skutečnosti jen disponují například plošinami, které leží někde v koutě zaprášené, bez patřičných revizí a neslouží tak svému účelu,“ popisuje Jindra Landová, která proti své vůli během posledních let problematiku bezbariérovosti řeší doslova na každém kroku. „Když měla Mia nastoupit do první třídy, byl velký problém najít školu, která by dívku s postupně ochabujícími svaly přijala. Nakonec jsme se museli přestěhovat na druhý konec Prahy. Bohužel současná škola má jen první stupeň."
Česká republika má závazky, vyplývající například z Úmluvy OSN o právech osob se zdravotním postižením, ale v rámci dostupnosti škol jim absolutně nedostává. Úmluva je založena na principu rovnoprávnosti, zaručuje osobám se zdravotním postižením plné uplatnění všech lidských práv a podporuje jejich aktivní zapojení do života společnosti. Čl. 9 Přístupnost, přímo ustanovuje povinnost státu odstraňovat stávající architektonické bariéry a překážky, které brání přístupnosti budov, dopravní sítě a dopravy.
"Možná vás to překvapí, ale věřte, že pro děti na vozíku je velmi náročné, někdy až takřka nemožné, najít bezbariérovou školu. Jsou to děti, které jsou velmi často chytré, empatické, ohleduplné, ale vypadávají ze školského systému, kam bezesporu patří jako kterékoliv jiné dítě," popisuje maminka.
A nejsou to jen žáci, ale také ostatní děti či učitelé po úrazech nebo s jakýmkoliv pohybovým omezením, návštěvníci školy, rodiče...
Odkaz na sbírku: https://www.znesnaze21.cz/sbirka/vytah-do-skoly-pro-miu
Jindra Landová, která na sítích vystupuje jako Obyčejná máma, získala cenu Pečující roku 2023. Aktivně se zasazuje za práva lidí s postižením a neformálních pečujících. Zviditelněním tématu nebojuje jen za svoje dítě, ale za všechny lidi s omezenou pohyblivostí. Nikdo nikdy nevíme, kdy to budeme potřebovat…