[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Brzy nastane očekávaný okamžik, kdy se to v ulicích bude jen hemžit čerty s řinčícími řetězy, důstojnými Mikuláši a anděly se sněhobílými křídly. Raubíři zpytují svědomí a jsou nejspíš od rána nezvykle hodní, všechny děti už určitě s napětím čekají, co najdou ve své punčoše. Nadílka k tomuto dni jednoduše patří.
Ať už si zvete každý rok rohaté pekelníky až k vám domů nebo dáváte dětem punčochy či balíčky s mikulášskou nadílkou za okno nebo třeba jako překvapení do postýlky, máme pro vás bohatou inspiraci, co jim můžete nadělit, aby nebyly zklamané.
Mikulášský balíček může skrývat nejrůznější drobná překvapení a dárečky, nemusíte ho nutně nacpat jen obligátními čokoládovými figurkami. Pokud preferujete zdravější dobroty nebo chcete malé nedočkavce překvapit něčím originálním, čtěte dál.
Tradice, že 5. prosince pobíhají po ulicích a navštěvují naše domovy strašidelní pekelníci v doprovodu Mikulášů a andělů, vychází ze starých legend a historických zvyků. Podle pověstí žil kdysi biskup Mikuláš (později prohlášen za svatého) – dobrý, skromný a štědrý muž, který ochraňoval zejména děti. Dodnes sestupuje právě vpředvečer svého svátku (Mikuláš slaví svátek 6. prosince) z nebes na zem a spolu s čertem a andělem, kteří symbolizují dobro a zlo, obchází světem a spravedlivě odměňuje všechny děti.
Těm hodným přináší dobroty, darebáky pak „obdaruje“ uhlím nebo bramborami, nenapravitelné zlobivce si pak čerti odnášejí s sebou do pekla.
Podle pověstí se kdysi Mikuláš utkal v boji se samotným ďáblem, a ten ho proto dodnes v podobě čerta pokorně doprovází. Anděl je v družině pak zejména z toho důvodu, aby dokázal napravit (nebo se o to alespoň pokusil) zlobivé děti, které si čert chce odnést do pekla.
Mikuláš, čert a anděl pohromadě symbolizují fakt, že dobro a zlo kráčejí vždy ruku v ruce, ukazují, že zlo by mělo být potrestáno, ale zároveň má každý právo na nápravu a druhou šanci. Dobro nad zlem však v této partě převažuje, a tak by tomu mělo být i v životě.