Maminka.czAdvent

Mikulášská nadílka. Máme super tipy, co dát dětem do punčochy. A nemusí to být jen sladkosti

Simona Procházková 5.  12.  2022
Kompletujete na poslední chvíli mikulášské balíčky pro děti a přemýšlíte, co by jim udělalo radost? Překvapte je. Pokud vaše ratolesti celý rok zlobily a čert jim donese pytel s uhlím a bramborami, máte vystaráno. Pro ty hodnější pak přinášíme spoustu nápadů, čím je v punčoše překvapit a potěšit. Prozradíme též, kde se vlastně vzala tradice, že si domů zveme čerta s Mikulášem a andělem.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Právě dnes nastane ten dlouho očekávaný okamžik, kdy se to v ulicích bude jen hemžit čerty s řinčícími řetězy, důstojnými Mikuláši a anděly se sněhobílými křídly. Raubíři zpytují svědomí a jsou nejspíš od rána nezvykle hodní, všechny děti už určitě s napětím čekají, co najdou ve své punčoše. Nadílka k tomuto dni jednoduše patří.

VIDEO: Kam na nejhezčí vánoční trhy v Česku?

Ať už si zvete každý rok rohaté pekelníky až k vám domů nebo dáváte dětem punčochy či balíčky s mikulášskou nadílkou za okno nebo třeba jako překvapení do postýlky, máme pro vás bohatou inspiraci, co jim můžete nadělit, aby nebyly zklamané.

Mikulášský balíček může skrývat nejrůznější drobná překvapení a dárečky, nemusíte ho nutně nacpat jen obligátními čokoládovými figurkami. Pokud preferujete zdravější dobroty nebo chcete malé nedočkavce překvapit něčím originálním, čtěte dál.

Mikulášská nadílka. Čím uděláte dětem radost?

 • Klasika v podobě kvalitní čokolády, lízátek, oblíbených karamel nebo želé bonbonů samozřejmě téměř nikdy nezklame.
 • Adventní kalendář, který odhalí každý den v okénku jedno malé překvapení. Vedle čokoládových seženete také varianty například se sušeným ovocem, želé, perníčky, lego figurkami, modelínou, autíčky nebo třeba s puzzle.
 • Čerstvé nebo sušené ovoce.
 • Zdravé mlsání v podobě mixu oříšků.
 • Sáček voňavých zdobených perníčků.
 • Doma napečené sušenky nebo ovocné müsli tyčinky.
 • Vlastnoručně vyrobená čokoláda nebo čokoládové lanýže.
 • Oblíbená domácí sladká lízátka na špejli (super recept najdete ZDE).
 • Jedlé kaštany.
 • Doma vyrobené karamelizované ořechy nebo mandle.
 • Přidat můžete malý dáreček: leporelo, pastelky, pexeso, autíčko pro kluky nebo sponečky pro holky…
Mikuláš za rohem: Strašit, nebo nestrašit čertem? Děti často zažívají muka, varuje dětská psycholožka

Proč chodí s čertem Mikuláš a anděl?

Tradice, že 5. prosince pobíhají po ulicích a navštěvují naše domovy strašidelní pekelníci v doprovodu Mikulášů a andělů, vychází ze starých legend a historických zvyků. Podle pověstí žil kdysi biskup Mikuláš (později prohlášen za svatého) – dobrý, skromný a štědrý muž, který ochraňoval zejména děti. Dodnes sestupuje právě vpředvečer svého svátku (Mikuláš slaví svátek 6. prosince) z nebes na zem a spolu s čertem a andělem, kteří symbolizují dobro a zlo, obchází světem a spravedlivě odměňuje všechny děti.

Těm hodným přináší dobroty, darebáky pak „obdaruje“ uhlím nebo bramborami, nenapravitelné zlobivce si pak čerti odnášejí s sebou do pekla.

Podle pověstí se kdysi Mikuláš utkal v boji se samotným ďáblem, a ten ho proto dodnes v podobě čerta pokorně doprovází. Anděl je v družině pak zejména z toho důvodu, aby dokázal napravit (nebo se o to alespoň pokusil) zlobivé děti, které si čert chce odnést do pekla.

Mikuláš, čert a anděl pohromadě symbolizují fakt, že dobro a zlo kráčejí vždy ruku v ruce, ukazují, že zlo by mělo být potrestáno, ale zároveň má každý právo na nápravu a druhou šanci. Dobro nad zlem však v této partě převažuje, a tak by tomu mělo být i v životě.

Témata: Děti, Tradice, Advent, Vánoce 2022, inspirace, čert, Dárek, Mikuláš, zvyky, nadílka, Sladkosti, Mikulášská nadílka, Lego, Pohroma, Cena Anděl, Punčocha, Anděl, Brambory, Uhlí, Česká republika, Tipy na dárky na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Neuvěřitelné – tahle holčička se narodila přeložená napůl!
len
Kuriozita
Pobuřující a zvrhlé? Nikoli, takhle se vychovávalo za dob našich prababiček. Neuvěřitelné fotografie jsou důkazem!
Mrázková Dita
Retro
Ve dvou letech platila za nejkrásnější batole na světě. Jak vypadá a žije „živá panenka“ Aira Marie Brown dnes?
len
Životní příběh
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Když v 66 letech porodila první dítě, stala se nejstarší matkou na světě. Jak Adriana Iliescu (84 let) žije dnes a proč je na dceru hrdá?
Stöckbauerová Vanda
Zajímavosti
Lékaři můj stav zlehčovali. Nejhorší to bylo po porodu a smrti tatínka, vzpomíná Martina, která trpí ulcerózní kolitidou
Procházková Simona
Zdraví
Máma dvojčat a trojčat: Jsem unavená, chybí mi randění s mým mužem. S pěti dětmi je to sakra těžké, ale my se nedáme!
Mrázková Dita
Kuriozita
Seriál Kukačky láme rekordy. Může matka vůbec poznat, že dítě není její? Ptáme se Lilie Khousnoutdinovy
Brožová Lenka
Seriál
Porod v detailu a bez příkras. Podívejte se na 102 snímků, které vás ohromí svou krásou i syrovostí
Stöckbauerová Vanda
Galerie