Maminka.czKojenec

Milenec, nebo táta? Vztah se starším mužem ze dvou pohledů

23. 4. 2012
Milenec, nebo táta? Vztah se starším mužem ze dvou pohledů
„V barech na nás divně koukají,“ svěřuje se mi dvaadvacetiletá Zuzana, „jako by zkoušeli odhadnout, jestli je Petr můj přítel, otec, nebo dědeček.“ Jejímu partnerovi táhne na šedesátku, má prošedivělé vlasy, vrásčitou tvář a je zavalitější postavy. Co ji na něm přitahuje? A může takový vztah vůbec klapat?

Zuzana se zdá být ve vztahu šťastná. Pravda, jsou spolu s Petrem teprve rok, ale podle jisker v jejích očích soudím, že byť prvotní zamilovanost už nejspíš opadla, mají se rádi a myslí to spolu vážně. „Hodně mých kamarádek, myslím vrstevnic, mě nechápe. Jsem si jistá, že se nám za zády smějí,“ stěžuje si mladá žena, pak ovšem dodává: „Já se tím ale netrápím. Když se člověk rozhodne žít jakkoli odlišně, musí s negativní reakcí okolí počítat.“

Náhrada za ztraceného otce

Abych řekla pravdu, ani já jsem Zuzaně moc nerozuměla. Původně jsem si ji představovala jako vypočítavou mrchu, která se kvůli pohodlí a finanční jistotě klidně zaprodá, jenže při setkání s ní jsem byla velmi překvapená. V pohodlném křesle pražské kavárny na mě čekala usměvavá, zjevně až po uši zamilovaná dívka, která se nestyděla o svém vztahu vyprávět. Bez jediného zaváhání mi vysvětlila, co ji na muži o skoro čtyřicet let starším přitahuje.

Vypočítávala všechny jeho klady: „Je vyspělý, ví už, co od života chce, a pomáhá mi najít mou cestu. Můžeme si povídat na jakékoli téma, utěší mě, když potřebuju, poradí mi, je šarmantní a zahrnuje mě láskou. Vím, že se na něj můžu stoprocentně spolehnout.“ Jak jejich vztah bude pokračovat do budoucna, Zuzana zatím neřeší. Je ještě mladá na to, aby plánovala děti, a ani pořádně neví, zda je vůbec bude chtít.

V Petrovi našla životní oporu a věří, že spolu všechno, co přijde, zvládnou. „Tatínek mi umřel, když jsem byla malá holka,“ svěřuje se a zamyšleně podotýká: „Tím nechci říct, že by mi ho teď Petr nahradil, ale určitě tu nějaká paralela je.

Navěky věků

Zuzčino vyprávění bylo tak idealistické a plné emocí, že když jsem vyšla z útulné kavárny, byla jsem odhodlaná vylíčit soužití se staršími partnery v samých superlativech. Jenže jak se vytrácela vůně horké kávy a já se v šedých pražských ulicích nad celým „problémem“ zamyslela hlouběji, přišla jsem na spoustu věcí, proč právě takovýhle vztah nikdy nemůže vyjít. Co se stane, až partner odejde do důchodu?

Může pak ještě mladé ženě, právě budující svou vlastní kariéru, imponovat? Co až přijde čas mít děti? Bude je muž ještě vůbec chtít? A i kdyby ano, je zodpovědné stát se v pozdním věku otcem?

Starší partner? Nikdy víc!

Odvrácenou stranu soužití se starším partnerem poznala na vlastní kůži Karla... Každý svého štěstí strůjcem, říká se. A také se říká, že chybami se člověk učí a každý musí udělat ty své, aby se z nich poučil. „Přesně tak to bylo se mnou,“ přiznává pětatřicetiletá Karla, jejíž minulý partner byl o dvacet let starší. „Ze začátku bylo všechno v pořádku, jenže pak se najednou tak změnil! Připadalo mi, že bydlím s někým úplně jiným, než do koho jsem se zamilovala. Z úspěšného podnikatele se po pár letech stal nudný, zatrpklý, pedantský děda.“

Důvodů, proč jsou vztahy se starším mužem často odsouzeny k záhubě, je zřejmě víc. Na druhou stranu vám ale také nikdo nezaručí, že vztah věkově vyrovnaných lidí bude korunován úspěchem.

Témata: Láska a vztahy, Děti, Těhotenství, Porod, Novorozenec, Batole, Kojenec, Předškolák, Školák, Chování a vztahy, Vztah, Táta, Milenec, Muž, Celý problém

Mohlo by vás zajímat
Chlapi nepláčou. Když ale otcové vdávají dcery, slzy neudrží
Narození miminka může být šok! Jak vztah mezi vámi nastartovat?
Kojenci, kteří dostávají co nejdříve pevnou stravu, lépe spí, ukázal průzkum
Nastavte dítěti rytmus. Ale jak na to? Tady je našich 6 rad

Horoskopy

Štír Bude dobré, když budete mít po celý den nějakou časovou rezervu. Zdá se, že byste mohli mít problém ze…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Drahomíra, Drahomír, ArnoldRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu