Maminka.czKojenec

Milenec, nebo táta? Vztah se starším mužem ze dvou pohledů

23. 4. 2012
Milenec, nebo táta? Vztah se starším mužem ze dvou pohledů
„V barech na nás divně koukají,“ svěřuje se mi dvaadvacetiletá Zuzana, „jako by zkoušeli odhadnout, jestli je Petr můj přítel, otec, nebo dědeček.“ Jejímu partnerovi táhne na šedesátku, má prošedivělé vlasy, vrásčitou tvář a je zavalitější postavy. Co ji na něm přitahuje? A může takový vztah vůbec klapat?

Zuzana se zdá být ve vztahu šťastná. Pravda, jsou spolu s Petrem teprve rok, ale podle jisker v jejích očích soudím, že byť prvotní zamilovanost už nejspíš opadla, mají se rádi a myslí to spolu vážně. „Hodně mých kamarádek, myslím vrstevnic, mě nechápe. Jsem si jistá, že se nám za zády smějí,“ stěžuje si mladá žena, pak ovšem dodává: „Já se tím ale netrápím. Když se člověk rozhodne žít jakkoli odlišně, musí s negativní reakcí okolí počítat.“

Náhrada za ztraceného otce

Abych řekla pravdu, ani já jsem Zuzaně moc nerozuměla. Původně jsem si ji představovala jako vypočítavou mrchu, která se kvůli pohodlí a finanční jistotě klidně zaprodá, jenže při setkání s ní jsem byla velmi překvapená. V pohodlném křesle pražské kavárny na mě čekala usměvavá, zjevně až po uši zamilovaná dívka, která se nestyděla o svém vztahu vyprávět. Bez jediného zaváhání mi vysvětlila, co ji na muži o skoro čtyřicet let starším přitahuje.

Vypočítávala všechny jeho klady: „Je vyspělý, ví už, co od života chce, a pomáhá mi najít mou cestu. Můžeme si povídat na jakékoli téma, utěší mě, když potřebuju, poradí mi, je šarmantní a zahrnuje mě láskou. Vím, že se na něj můžu stoprocentně spolehnout.“ Jak jejich vztah bude pokračovat do budoucna, Zuzana zatím neřeší. Je ještě mladá na to, aby plánovala děti, a ani pořádně neví, zda je vůbec bude chtít.

V Petrovi našla životní oporu a věří, že spolu všechno, co přijde, zvládnou. „Tatínek mi umřel, když jsem byla malá holka,“ svěřuje se a zamyšleně podotýká: „Tím nechci říct, že by mi ho teď Petr nahradil, ale určitě tu nějaká paralela je.

Navěky věků

Zuzčino vyprávění bylo tak idealistické a plné emocí, že když jsem vyšla z útulné kavárny, byla jsem odhodlaná vylíčit soužití se staršími partnery v samých superlativech. Jenže jak se vytrácela vůně horké kávy a já se v šedých pražských ulicích nad celým „problémem“ zamyslela hlouběji, přišla jsem na spoustu věcí, proč právě takovýhle vztah nikdy nemůže vyjít. Co se stane, až partner odejde do důchodu?

Může pak ještě mladé ženě, právě budující svou vlastní kariéru, imponovat? Co až přijde čas mít děti? Bude je muž ještě vůbec chtít? A i kdyby ano, je zodpovědné stát se v pozdním věku otcem?

Starší partner? Nikdy víc!

Odvrácenou stranu soužití se starším partnerem poznala na vlastní kůži Karla... Každý svého štěstí strůjcem, říká se. A také se říká, že chybami se člověk učí a každý musí udělat ty své, aby se z nich poučil. „Přesně tak to bylo se mnou,“ přiznává pětatřicetiletá Karla, jejíž minulý partner byl o dvacet let starší. „Ze začátku bylo všechno v pořádku, jenže pak se najednou tak změnil! Připadalo mi, že bydlím s někým úplně jiným, než do koho jsem se zamilovala. Z úspěšného podnikatele se po pár letech stal nudný, zatrpklý, pedantský děda.“

Důvodů, proč jsou vztahy se starším mužem často odsouzeny k záhubě, je zřejmě víc. Na druhou stranu vám ale také nikdo nezaručí, že vztah věkově vyrovnaných lidí bude korunován úspěchem.

Maminka Den matek
Témata: Těhotenství, Děti, Porod, Láska a vztahy, Novorozenec, Batole, Kojenec, Předškolák, Školák, Chování a vztahy, Celý problém, Vztah, Prvotní zamilovanost, Táta, Pohled, Muž, Milenec

Mohlo by vás zajímat
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
Některé hračky by se dětem mohly dávat za trest. Tohle je výběr těch nejšílenějších!
Čtvrté dítě? Princ William už další nechce, prozradila vévodkyně Kate. Proč?
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
To s námi bude už napořád?! Ne, tyhle děti ze svého sourozence vážně radost nemají!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
Milujete tvaroh? Upečte si "prošívanou deku" podle Patricie Pagáčové
Sedmé dítě jen tak do počtu? Ekonomka Markéta Šichtařová trhá rekordy!

Horoskopy

Býk Víkendové radovánky si nenecháte narušit. Jarní měsíce prostě milujete a nabíráte v nich nový dech.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ctibor

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné