Maminka.czMiminko

Milníky prvního roku: Kdy se má otáčet, lézt a kdy si sedne?

4.  10.  2019
Milníky prvního roku: Kdy se má otáčet, lézt a kdy si sedne?
Miminko za první rok svého života projde neuvěřitelným vývojem a osvojí si mnoho pohybových vzorců. Ukážeme si, které fáze musí postupně zvládnout, než se dostaví námi rodiči tolik očekávané první krůčky.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Samozřejmě nemůžeme do „našich milníků“ zahrnout úplně vše, proto se v případě pochybností poraďte s pediatrem a fyzioterapeutem. A to radši zbytečně než něco zmeškat. Právě první milníky jsou dobrou příležitostí pro objednání dítěte k fyzioterapeutovi, aby zkontroloval, že se všechno vyvíjí správně. První rok je obdobím velkých pokroků (základ postavení páteře se dokonce tvoří v prvních třech měsících!). Na druhou stranu, pokud miminko těmito fázemi neprojde tak, jak má, může to představovat určité riziko. „Většina potíží s páteří a s velkými klouby vzniká nesprávným pohybovým vývojem od narození do doby samostatné chůze nebo nesprávným používáním mobilních pomůcek,“ upozorňuje Jana Skalová. Zkusme si spolu s miminkem jednotlivými fázemi stručně projít.

1. Pasení hříbátek

Novorozenci přicházejí na svět s rovnou páteří, její dvojesovité prohnutí se musí teprve vytvořit. Potřebují k tomu jak polohu na rovné podložce na zádech, tak na bříšku. Zvedání hlavičky a opírání se o obě předloktí by měla miminka zvládnout do 3. měsíce. Pomoci můžeme častým pokládáním na bříško. Vždy pod dohledem a zpočátku jen na pár chvil. Do pozice na bříšku můžeme dítě pokládat nejen v postýlce, ale i na sebe nebo na velký nafukovací míč.

NA CO POZOR: Miminko by nemělo mít hlavu do záklonu, ale v prodloužení páteře. Hlava v záklonu bývá důsledkem nedostatečné souhry nejen svalů paží, ale i svalů břišních, zádových… Hlídejte také, zda miminko nemá ruce sevřené v pěst.

Co má zvládnout dítě v 15 měsících? První krůčky i první zlobení

2. Otáčení

Mezi 4. a 5. měsícem začne dítě uchopovat nejen pravou rukou hračku na pravé straně, ale také na levé, čímž se přetáčí na bok. Na bříšku zase přenáší váhu na jednu stranu (na ruku a bok), protilehlá nožička by měla být nakročená a zajišťovat stabilní pozici. Tím volná ruka dosáhne třeba na hračku. Kolem 6. měsíce by se miminko mělo umět přetočit ze zad na bříško, ale bez záklonu hlavičky a prohnutí tělíčka vzad. Od pasení hříbátek neupouští, jen ho zdokonaluje. Nyní se už opírá o skoro natažené ruce a tělo má zvednuté až po třísla. Po pár dnech či týdnech od otočení ze zad na bříško se kojenec začne otáčet opačným směrem a dosahuje tak dalšího milníku ve vývoji.

3. Lezení

Možná namítnete: „A co plazení? Vždyť ten náš se plazí už čtvrtý měsíc, nezapomněli jste na něco?“ Nezapomněli, plazení, stejně jako houpání se na kolínkách, je předstupněm lezení. V optimálním případě však nemá mít fáze plazení dlouhého trvání. Dnešní děti se rády a dlouho plazí, zatímco předchozí generace využívaly plazení pouze krátce a brzy přecházely k lezení. Tento vývoj zapříčinila móda plovoucích podlah, dlažeb a lina, která nepřeje osvojení si pohybového vzorce lezení. Dětem můžeme pomoci, aby se plazící fází příliš nezdržovaly a pokročily dál.

10 stěžejních milníků v životě batolete. Na tohle se pediatr neptá

Tipy pro zvládnutí lezení

  • Pořiďte domů koberec přes celou místnost.
  • Našijte protiskluzové podložky na dupačky a tepláčky v oblasti kolen.
  • V létě nechte děti pohybovat se jen v bodíčku nebo úplně nahé.
  • Pod bodíčko můžete zkusit vsunout plyšáka nebo složený ručník.
  • Zkušený fyzioterapeut vám rád poradí další tipy a ukáže, jak je správně provádět a co hlídat.

4. Sed

To už je majstrštyk! Komplexní záležitost s několika předstupni.
Celá dovednost začíná nízkým šikmým sedem už zhruba kolem 6. měsíce. Jde o polohu vleže na boku, kdy je dítě opřené o předloktí spodní ruky. Vysoký šikmý sed se může objevit ještě před lezením nebo zároveň s ním. A až tento styl sedu společně s bravurně zvládnutým lezením je předpokladem ke správnému rovnému sedu. Když se dítě naučí samo sedět a vy ho budete posazovat např. na krmení, hlídejte čas a ze začátku děťátko neposazujte nadlouho. Sice by se mu to líbilo, ale pro jeho záda to není nejlepší. A dohlédněte, kdykoli bude dítě sedět s nohama dolů, aby si je mohlo opřít o opěrku. Sed bez opory chodidel přetěžuje zádové svaly.

NA CO POZOR: Někdy se maminky radují, že se jim děťátko už ve zhruba 4 měsících vleže na zádech zvedá, přitahuje hlavu k hrudníku, a proto ho v dobré víře posazují. Miminko si ale přeje vidět, nikoli sedět. Zvedání hlavy je projevem zvědavosti, ale zrovna tento pohyb není dobré úplně podporovat a například zvednout dítěti nohy nad podložku, aby se hlava zase položila.

Co by měli všichni milující rodiče naučit své děti? Nejen mýt ruce a čistit zuby!

5. Stoj

Přípravnou fází je vzpřímený klek (tedy ideálně, když je dítě lezec mazák), ze kterého si dítě nakročí a pomocí přidržení oběma rukama nábytku, špruslí postýlky apod. se přitáhne do stoje. Časově tedy můžeme stoupnutí čekat ideálně kolem 9. měsíce. Dítě by mělo došlápnout na plné chodidlo a důležité je nakročení jedné nohy. Pokud si dítě stoupá jen přitažením za ruce, zvedalo by se přes ohnuté špičky, což není dobré pro další vývoj chůze.

NA CO POZOR: Dítě ve vertikální poloze se nám zdá jaksi dospělejší a někdy nás přepadnou myšlenky, že by se mu určitě hodila chodítka, nosítka, hopsátka a různá jiná udělátka, před kterými fyzioterapeutka Jana Skalová varuje: „Všechny pomůcky, které chceme dát svému dítěti, bychom si napřed měli vyzkoušet sami nebo si v nich sebe alespoň představit.“

Babička upřednostňuje jedno vnouče. Podle vědců za to mohou i geny

Žádný učený z nebe nespadl

Není potřeba panikařit, když dítě okamžitě nevystřihne ukázkový sed se zády jako pravítko, což platí i pro další pohybové vzorce. Všechny uvedené dovednosti vyžadují souhru mnoha svalů a jsou náročné na koordinaci, takže i dítě má právo je zkoušet a „ladit“ podle svého. Pokud ani po dvou třech týdnech (individuálně) novou dovednost nevypilovalo nebo stále preferuje jen jednu stranu, je dobré předejít zafixování špatné varianty a navštívit dětského fyzioterapeuta.


6. První kroky

Dítě obchází nábytek. Zprvu se drží oběma rukama, pak jednou, nakonec to začne zkoušet bez držení a přijdou samostatné krůčky. Zpočátku vrávoravé a zeširoka, ale měly by být po plných chodidlech. Výběru botiček bychom mohli věnovat celý článek, pro jednoduchost určitě neuděláte chybu, když necháte prcka naboso nejen doma, ale všude tam, kde to bude bezpečné. A nebojte se vyjít i mimo chodníčky. Chůze po nerovném povrchu krásně masíruje dětskou nožičku a vyrovnáváním se dítě učí stabilitě a posiluje plno svalových skupin.

Kdy by mělo batole umět skákat snožmo a kdy chodit pozadu?
Témata: Kojenec, Miminko, Batole, Péče o dítě a jeho výchova, Naše tipy, Otáčení, Bříško, Na co pozor, Jana Skalová, Milník, Lezení, Panika, Fyzioterapeut, Ota, Sed, Páteř, Plazení, Vzorec
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Které známé mámy schraňují svým dětem vzpomínky? Život v kufříku pomáhá těm opuštěným
Mrázková Dita
Slavné maminky
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Tohle je 5 podivných věcí, které dělají těhotné ženy za zavřenými dveřmi! Poznáváte se v nich?
Formánková Simona
Těhotenství
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie
5 důvodů, proč miminka doopravdy potřebují zavinovačku
Procházková Simona
Novorozenec
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie