[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Zamilovanost po nějaké době pomine a přichází každodenní soužití a s ním spousta situací, na které máme jiný názor nebo se zachováme zcela protichůdně. Proto je normální, že nám na partnerovi něco vadí. Jak mu to ale sdělit?
„Můžeme si stěžovat na určité partnerovo chování, vyjádřit své pocity a potřeby, ale neměli bychom útočit na jeho osobnost či charakter. Místo ,Jsi normální?' řekněme spíš ,Je mi nepříjemné (rozzlobilo mě apod.), že (jsi něco udělal/neudělal), a chci tě poprosit, abys…',“ popisuje pár možností psycholožka Šárka Miková, autorka teorie osobnosti nazvané Teorie typů. „Můžeme také uvést důvod, proč je to pro nás problém, nebo jaké důsledky pro nás partnerovo chování mělo. Určitě bychom se měli vyhnout větám začínajícím frázemi ,ty vždycky' nebo ,ty nikdy'.“
Chování, které nám na partnerovi či partnerce vadí, může mít důvod v jeho odlišném typu osobnosti. A přestože všichni podepíšeme, že každý je jedinečný, ve skutečnosti očekáváme, že to, co vyhovuje nám, bude vyhovovat i ostatním. Jenže jsme se narodili s různými vrozenými potřebami, a proto jsme různé osobnosti.
„16 typů osobnosti dle Teorie typů – vychází z osobnostní typologie C. G. Junga – spojujeme do 4 skupin, tzv. typů temperamentu. Definujeme je vrozenými potřebami, které ukazují, k čemu přirozeně tíhneme, co nás motivuje,“ říká psycholožka.
Když chcete dát někomu zpětnou vazbu na jeho chování, zohledněte typ jeho temperamentu. Jak na to?
Vrozené potřeby: AKCE TEĎ A TADY, SVOBODA, OKAMŽITÝ DOPAD
Vrozené potřeby: STABILITA, PŘEDVÍDATELNOST, SPOLEHLIVOST
Vrozené potřeby: HLUBŠÍ SMYSL, JEDINEČNOST, HARMONIE
Vrozené potřeby: ROZUMĚT A PROVĚŘOVAT, KOMPETENTNOST, ZDOKONALOVÁNÍ
„Buďte na příjmu a snažte se nesklouznout do obranného postoje, tzn. navenek, ale ani vnitřně se vůči tomu, co vám druzí říkají, nevymezujte. Jen dobře poslouchejte a snažte se co nejlépe porozumět. Poté poděkujte a přestaňte mluvit. Především nevysvětlujte své chování a nesnažte se korigovat jeho ,dezinterpretace'. Myslete na to, že to, jak vaše chování lidé vnímají, není objektivní hodnocení vaší osoby, ale to, jak na určitého člověka působíte,“ doporučuje Šárka Miková, autorka knihy Milovat nestačí, a dodává. „Nakonec se zeptejte, co byste měli dělat jinak, co by lépe fungovalo. Přemýšlejte nad tím, co se dozvíte. Pokuste se pak hledat způsoby, co byste mohli příště udělat lépe. No a příště to zkuste.“