Maminka.czNovorozenec

Miminek je nejméně od dob Marie Terezie. Loni se narodilo jen 84,3 tisíce dětí

Dominika Bártová 10.  4.  2025
V roce 2024 se v České republice narodilo pouze 84 311 dětí, což je nejméně v moderní historii. Tato čísla zveřejnil dnes Český statistický úřad. Porodnost klesá už třetím rokem po sobě – a odborníci varují, že to bude mít zásadní dopad nejen na rodiny, ale i na celou společnost.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Podle zprávy Českého statistického úřadu roční úhrn živě narozených 84,3 tisíce byl meziročně nižší o 6,8 tisíce, resp. o 8 %. 

„Počet živě narozených dětí se v roce 2024 výrazně snížil již potřetí v řadě. Roční úhrn 84 311 představuje nové historické minimum, které překonalo dosavadní číslo 89 471 z roku 1999,“ říká Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ. Meziročně nižší byl jak počet prvorozených dětí (o 9 %), tak dětí druhorozených (o 7 %) a také dětí narozených ve třetím či vyšším pořadí (o 5 %). Podle předběžných údajů připadlo na jednu ženu 1,37 dítěte a úhrnná plodnost byla o 0,1 nižší než v roce 2023. Mimo manželství se narodilo 47,0 % dětí, o 0,1 p. b. méně než o rok dříve.

VIDEO:  České porodnictví

Proč se rodí méně dětí?

Důvodů je víc. Do plodného věku teď vstupují slabší ročníky z 90. let, kdy se i tehdy rodilo méně dětí. Mnoho žen dnes zároveň otěhotnění odkládá – ať už kvůli tomu, že nemají partnera, nebo kvůli kariéře, či z obav o budoucnost. Svou roli hrají i vysoké životní náklady, dostupnost bydlení nebo nejistota kolem války na Ukrajině.

„I když inflace ustupuje, náklady na život zůstávají vysoké. Vede to k odkládání rodičovství – a z výzkumů víme, že odložené dítě se často nestane realitou,“ upozorňuje socioložka Dana Hamplová z Akademie věd ČR.

Rostoucí zájem o IVF

Přestože porodnost klesá, zájem o asistovanou reprodukci roste. Podle nejnovějších údajů pochází v některých krajích až každé desáté dítě z IVF. Hlavním důvodem je stále se zvyšující věk rodiček, který jde ruku v ruce se zhoršováním reprodukčního zdraví.

„Stále více žen k nám přichází s tím, že se jim nedaří otěhotnět přirozenou cestou. Dnes už je běžné, že ženy rodí po třicítce nebo i po čtyřicítce. Ale s věkem klesá kvalita vajíček a šance na přirozené početí. Proto roste role asistované reprodukce,“ říká MUDr. Nicole Mardešićová, MHA, vedoucí lékařka reprodukčních klinik Pronatal. 

Nízká porodnost doléhá i na porodnice. Zdravotní pojišťovny zvažují zavření až 27 zařízení, především v menších městech, kde se ročně narodí méně než 600 dětí. Nejhůře je na tom Karlovarský kraj, kde by kvůli nízké porodnosti museli lidé žít v průměru 182 let, aby se udržela současná velikost populace. Naproti tomu Praha a její okolí zůstávají stabilní, protože sem přicházejí mladí lidé za studiem a prací. I přesto ale i v hlavním městě porodnost meziročně klesla – i když méně než jinde.

Milující rodiče Michaela a Petr Říbalovi: Nepodceňujte vyšetření plodnosti. Každý měsíc jsme prožívali naději a pak zklamání

Co to znamená pro budoucí rodiče?

Menší počet dětí může paradoxně znamenat i lepší dostupnost školek a škol v některých oblastech, kde dříve chyběla místa. Ale z dlouhodobého hlediska se očekává nedostatek pracovní síly, větší tlak na důchodový systém a změny na trhu s nemovitostmi – starší generace bude postupně uvolňovat byty a domy, což může ovlivnit i ceny.

Podle lékařů a demografů je potřeba, aby stát více podpořil mladé rodiny – například zlepšil dostupnost bydlení a školek nebo flexibilitu práce pro rodiče.

„Reprodukční zdraví žen se zhoršuje a věk rodičovství se posouvá. Proto je důležité otevřeně mluvit o možnostech asistované reprodukce a také o prevenci. Čím dřív ženy přijdou, tím větší mají šanci otěhotnět – ať už přirozeně, nebo s naší pomocí,“ uzavírá MUDr. Mardešićová. 

Témata: Rodina, Novorozenec, Miminko, Dítě je na světě, praha, Historie, Akademie věd ČR, Asistovaná reprodukce, Porodnost, Karlovarský kraj, Český statistický úřad, České porodnictví, Nicole Mardešićová, PRONATAL, Tisíc dětí, Česká republika, Marie Terezie, Děti