Maminka.czPříběhy

Miminko mělo méně než 1% šanci na přežití, jeho máma to ale nevzdala. Díky tomu dcerka jako zázrakem přežila

Dita Mrázková 12.  11.  2023
Odhodlání, víra a naděje na jedné straně, houževnatost a touha žít na té druhé. Koktejl života, který si namíchala tahle maminka spolu se svou dcerkou, mluví za vše...

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Přesně před třemi lety šla Američanka Andi Mahoney na jedno běžné těhotenské vyšetření a rozhodně by ji nenapadlo, jak krutou realitu ohledně svého nenarozeného miminka se dozví. Vyšetření totiž odhalilo, že její nenarozené dítě má oboustrannou agenezi ledvin – tedy to, že se jeho ledviny spolu s močovým měchýřem nevyvíjejí, jak mají.

VIDEO: HROZÍ VÁM PŘEDČASNÝ POROD?

Statistiky v USA ukazují, že víc než 40 % dětí s tímto onemocněním se narodí mrtvých a ty, které porod zvládnou, obvykle přežijí jen několik málo hodin. Bez funkčních ledvin totiž není dítě schopno vylučovat ani přijímat tekutiny. Když navíc dojde k dysfunkci obou ledvin, přestanou se vyvíjet i plíce plodu.

Andi se s krutou realitou nehodlala smířit. Hned po zjištění diagnózy se spojila se specialistou a absolvovala šestihodinovou cestu na kliniku, kde působil. Tam jí ale bylo sděleno, že se podaří zachránit pouze 0,013 % dětí s touto vadou a že šance na to, aby její dítě přežilo, jsou minimální.

Klepněte pro větší obrázek

Andi však ani na okamžik nepřestala věřit ve šťastný konec a rozhodla se udělat maximum toho, co mohla. Jako první musela dostávat po dobu deseti týdnů speciální infuze tekutin, aby se mohly dovyvinout plíce její dcerky. Právě tyto infuze miminko udržovaly po zbytek těhotenství při životě.

Ve 34. týdnu Andi praskla plodová voda. Předčasný porod byl tak navíc ohrožen bakteriální infekcí, která holčičce hrozila. Během něj už ale byli lékaři připraveni dítěti okamžitě podat kyslík a provést několik chirurgických zákroků. Andi tak první chvíle po porodu prožila ve velkém stresu a obavách, zda svou dceru uvidí ještě živou.

Klepněte pro větší obrázek

Jenže malá Emmie je důkazem, že zázraky se skutečně dějí. Těžký příchod na svět přežila, i když si s maminkou v nemocnici pobyla dlouhých šest měsíců od porodu. Prvních dva a půl roku života navíc musela podstupovat pravidelnou domácí dialýzu, ale i tak se měla čile k světu. 

Co bylo pro holčičku nezbytné, byla transplantace ledviny. A právě její maminka byla vhodnou dárkyní. K transplantaci došlo letos v červenci a úleva a radost obou byly neutuchající. Emmie, která v březnu příštího roku oslaví své 4. narozeniny, je tak důkazem, že naděje umírá jako poslední...

Dvojčata, která se narodila ve 22. týdnu, přežila krvácení do mozku a měla jen 10% šanci na přežití, slaví 1. narozeniny!
Témata: Děti, Porod, Příběhy, Mateřství, Miminko, Rodičovství, Děti a nemoci, Dcera, Nemoc, Životní příběh, mateřská láska, Odvaha, Emoce, Inspirativní ženy, matka a dcera, Vývojové vady, osud, USA, operace, Potrat, zázrak, Máma, TĚHOTENSKÉ VYŠETŘENÍ, Maminka, Přežití