[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Jak často by mělo miminko kakat? Toť otázka… Protože i když to zní divně – to, že dítě nekaká, ještě neznamená, že má zácpu. Každé dítě je totiž jiné a platí to i pro frekvence jeho stolice.
Obecně se dá říct, že čím menší dítě, tím častěji kaká. Méně často trpí zácpou kojené děti, protože mateřské mléko je snadno stravitelné. Plně kojené děti se často přestávají vyprazdňovat na denní bázi někdy kolem 3–6 týdnů věku. I když vás může znepokojit, že vaše miminko několik dní nakakalo, neznamená to, že má zácpu – pokud se za pár dní bez problémů vyprázdní. Některé děti mají stolici jednou za 3 až 4 dny, ale třeba i jednou za týden.
Zácpa spojená s kolikou bývá častěji popisována u chlapců. Což ovšem neznamená, že když máte doma holčičku, nemůže ji to potkat. A jak zácpu poznáte? Dítě má malé, suché bobky a vytlačit je ho stojí obrovské úsilí. A protože stolice neodchází z těla, bolí ho pořádně bříško. A tak brečí a brečí.
Jak jsme si řekli, plně kojené děti trpívají zácpou jen zřídka. Ovšem v okamžiku, kdy si „vypomůžete“ umělým mlékem, může vzniknout problém. Umělé mléko osidluje trávicí trakt jiným způsobem a jiným typem bakterií a systém dítěte si na to musí zvyknout. K něčemu podobnému může dojít i při změně typu umělého mléka. Pokud je tedy vaše dítě na nějaký typ umělé výživy zvyklé a hezky na ní prospívá, raději ji neměňte – pokud to samozřejmě není nutné. Zácpu také můžou způsobit dehydratace nebo nějaké ty virózy. Objevuje se i v období, kdy si dítě zvyká na příkrmy.
Pokud se obáváte, že vaše děťátko má zácpu, chcete mu samozřejmě pomoct. Existují metody, kterými dítěti ulevíte, a jsou v pořádku. Třeba přikládání teplých obkladů na bříško. Nebo masáž bříška, kdy krouživým pohybem dlaně (u novorozenců jen prsty) masírujete miminko dětským olejíčkem kolem pupíku po směru hodinových ručiček. Zajímavou variantou je tejpování bříška, ale to by vám měl opravdu ukázat odborník. Existují i hypoalergenní tejpy pro úplně malá miminka.
Ke stimulaci střev může pomoct i handling. Klasika je tygřík, kdy si dítě položíte bříškem na předloktí tak, že se částí zad opírá o vaše břicho a hlavičkou o loket. Nebo klubíčko, kdy si opřete dítě o hrudník zády k sobě a pokrčujete mu pomalu a jemně nožičky směrem k bříšku. Některé děti mají potíž vyprázdnit se do plenky. Ale když ji sundáte, s nahým zadečkem se jim to právě v poloze klubíčka podaří. Jen buďte na tu nadílku připraveni třeba nad kyblíkem.
Asi už jste slyšela, že „dítě má prdíky“. Tak jemný výraz pro několik neprospaných nocí plných křiku a pláče… Takzvaná tříměsíční kolika dokáže dítě i rodiče pořádně potrápit. Jak poznáte, že jde o prdíky? Poznáte, to nám věřte. „Miminko je napjaté, až křečovité. Stahuje nohy k bříšku, může se i prohýbat do luku. Má rudé tvářičky, zavřené oči, zatíná pěstičky a zplna hrdla křičí. S odchodem plynů nebo stolice je na něm viditelná úleva,“ popisuje Petra Pomajbíková, lektorka psychomotorického vývoje dětí od narození do jednoho roku věku. Tady nám ukázala 5 osvědčených cviků, které uleví vašemu miminku od bolesti bříška, a doporučila k nim i říkanky, kterými je doprovázet.
No a pak existují metody, které sice také dokážou krátkodobě pomoct, a mezi maminkami na ně kolují „zaručené“ návody. Lékaři ale upozorňují, že když už, tak by se měly použít jednorázově, někdy ale raději vůbec. Jsou totiž klasickým příkladem půjčky za oplátku. Které to jsou a jak moc opatrně s nimi?
Rektální rourku vám občas v dobré víře navrhne i pediatr. Tuto měkkou gumovou hadičku seženete v lékárně za pár korun. Tedy v té základní podobě, jsou k dostání i různě vybarvené a s ozdobami, a ty jsou dražší. Rektální rourku namažete třeba bepanthenem nebo lékařskou vazelínou a zavedete ji dítěti do konečníku, případně s ní jemně pootočíte, aby plyny vyšly (často i se stolicí). Podobnou službu udělá i teploměr. A ano, funguje to, protože řitní otvor se při tomto „lechtání“ uvolní a otevře. Ale dlouhodobě je to kontraproduktivní. Jednak může docházet k podráždění konečníku, jednak si na to děti mohou zvyknout a bez této procedury pak mají potíže se vůbec vyprázdnit. A kolečko zácpy se uzavírá a točí a točí... Takže rektální rourka jen v krajních případech a velmi zřídka.
Příležitostně se u dítěte trpícího skutečnou zácpou doporučuje zavést glycerinový čípek. Jeho účinek je založen na fyzikálním jevu, a tedy je bezpečný – pokud dítěti nedráždí sliznici. Ovšem předpokládá se, že to uděláte maximálně jednou denně. A že i na čípky může vzniknout návyk. Nedoporučují se déle než týden v kuse. Než se rozhodnete čípek použít, poraďte se s pediatrem. Možná vám řekne, ať ještě vydržíte. Extrémnějším opatřením pak jsou laxativa čili projímadla. Těm se opravdu snažte (nejen) u dětí vyhnout – jsou sice efektivní, ale značně návyková.
Přece se to všude píše, že když navýšíte vlákninu v stravě, budete lépe chodit na záchod. Jenže to ani u dospělých tak úplně nefunguje! Aby to fungovalo, musíte souběžně (a to docela dost) navýšit i příjem tekutin, jinak se doslova „zabetonujete“. Kolikrát i dospělý má potíž do sebe tolik tekutin dostat a miminko, ale ani batole to prostě neupijí. Spíš se pokuste navýšit primárně ty tekutiny, případně přidejte probiotika – o těch vhodných se poraďte s lékárníkem.