Maminka.czDěti a nemoci

Miminko pořád slzí? Nejspíš má ucpané slzné kanálky! Co s tím?

8. 9. 2019
Miminko pořád slzí? Nejspíš má ucpané slzné kanálky! Co s tím?
Neprůchodnost slzných kanálků je vrozená anomálie, která se objeví zhruba u 6 % novorozenců, a pokud se včas neřeší, může vést ke vzniku oční infekce. Co v takovém případě dělat, poradí oční lékařka.

Vyděsilo vás, když jste si všimla, že vašemu sotva několikatýdennímu miminku neustále slzí očička, má je podrážděná nebo zarudlá? Hlavně žádnou paniku, nejde o žádnou závažnou komplikaci, je ale důležité vyhledat co nejdříve lékaře a zahájit léčbu.

 MUDr. Darina Hiscsáková, lékařka oční kliniky Gemini České Budějovice

Vrozená neprůchodnost slzných kanálků je onemocnění novorozenců a kojenců. Existuje ovšem i získaná neprůchodnost, která se objevuje u starších dětí a dospělých a příčinou bývají opakované záněty a úrazy slzných cest. Ucpané kanálky se projeví déle trvajícím slzením, zarudnutím oka, hnisavým výtokem z očí, světloplachostí a častými infekcemi a záněty slzného vaku. Zánět bývá někdy doprovázen horečkou a celkovou schváceností.

Vrozená neprůchodnost slzovodu je jednou z nejčastějších vývojových anomálií slzných cest a vzniká v důsledku přetrvávání překážky v oblasti tzv. Hasnerovy chlopně. 

Mezi nejčastější oční vady u dětí patří také tupozrakost nebo šilhání

Léčbu volíme nejdříve konzervativní, která zahrnuje tlakové masáže slzného vaku, výplachy spojivkového vaku dezinfekčními kapkami (např. Omisan Baby s extraktem heřmánku a světlíku lékařského bez konzervačních látek na přírodní bázi) nebo pomocí antibiotických kapek, když je přítomna sekundární infekce v slzných cestách. 

Při nezlepšení stavu, pokud konzervativní léčba selže, se přistupuje k průplachu a šetrné sondáži slzovodu, který se provádí v lokální anestezii. Obavy maminek z tohoto nepopulárního zákroku jsou zbytečné. Názory na to, kdy průplach realizovat, se liší v jednotlivých zemích, někde se čeká až do jednoho roku věku dítěte, v Česku se přistupuje k průplachu dříve, mezi druhým až čtvrtým měsícem věku. Teprve ve chvíli, kdy nepomohou výše uvedené metody, je zpravidla nezbytná léčba chirurgická. Spočívá v odstranění překážky v slzovodu se zavedením silikonové kanyly do slzných cest nebo ve vytvoření nového spojení mezi slzným vakem a dutinou nosní. Tento výkon se nazývá dakryocystorinostomie (DCR) a nejčastěji se dělá ze strany nosu a v celkové anestezii.

Témata: Zdraví, Děti, Novorozenec, Kojenec, Miminko, Děti a nemoci, Kanálek, Léčba, Průchodnost, Česká republika, Lékařka, Infekce, Anomálie

Mohlo by vás zajímat
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Nekupujte zbytečnosti. Máma čtyř dětí radí, co opravdu s dětmi využijete
Lékařka mi řekla, že dcera je autistka. Ona ale špatně slyšela!
Kojení strašně bolí! Proč mě nikdo nevaroval, diví se Nikol Moravcová
Proč pořád tak zlobí? Možná za to můžete vy! Ovládejte se
Nemá šanci přežít, řekli těhotné ženě. Plánovala synovi pohřeb, teď slaví rok
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Nejtěžší je rozdělit čas a pozornost pro každé dítě, říká devítinásobná maminka
Pozor! Dítě se topí tiše! Nekřičí, necáká a lidé si ho často nevšimnou

Horoskopy

Blíženci Po delší době se na sebe můžete spolehnout. Hvězdy vám přejí štěstí v pracovní sféře, ale především v…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ludmila, Lidmila, Kornelie

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu