[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Pamatuju si, že jsem se svým synem mluvila hned, jakmile jsem uviděla ty dvě čárky na těhotenském testu. Ještě na mě těhotenství nebylo vidět a už jsem v tramvaji svému břichu oznamovala, aby se nebálo, že teď to drcne a bude zatáčka.
No dobře, asi jsem vypadala jako blázen, ale co naděláte, když to prostě tak cítíte. Bohužel jsem to navíc řekla nahlas, lidé na mě koukali opravdu divně a myslím, že si i trochu odsedali. Jenže já jsem věděla, že mě ta fazolka vnímá. Rostoucí miminko ve vašem břiše totiž dokáže nějakým způsobem už od sedmého týdne vnímat vaše doteky, hlas, stres i strach a vlastně všechno to, co cítíte vy. A tak si zaslouží, abyste si na něj udělala čas, i když ho ještě fyzicky nedržíte v náručí.
„Nenarozené dítě je citlivá, vnímající a vědomá bytost, která kromě matčina rytmického dýchání, tlukotu srdce nebo třeba tleskání rukama, tancování či zpěvu, registruje veškeré emoce. Rozezná ji mezi ostatními jedinci, vnímá její nálady, pohnutky a záměry,“ říká Lucie S. Groverová, autorka knihy Aby porod nebolel, lektorka workshopů vědomého porodu, průkopnice prenatální komunikace prostřednictvím intuitivní kresby v ČR i Evropě a hlavně maminka pěti dětí.
Miminko není v břiše hermeticky uzavřeno a odříznuto od dění v okolním světě. Ba právě naopak. „Žena může komunikovat s dítětem prostřednictvím zpěvu, tance, masírování bříška, intuitivní kresby…
Ale zapojit do utváření prenatálních pout se mohou samozřejmě i muži. Mluvení, hraní si, držení, chránění a pečování, zkrátka veškeré přátelské projevy vytvářejí ideální podmínky. Prenatální děti komunikaci milují a různými způsoby reagují. Pokud se jim naopak rodiče dostatečně nevěnují, upozorňují na sebe v pozdějším období bolestivým kopáním. Ale i různé těhotenské komplikace jsou mnohdy snahou dítěte na sebe upozornit,“ prozrazuje Lucie S. Groverová na co všechno může mít vaše „prenatální povídání“ vliv.
Prostřednictvím komunikace s miminkem se zastavíte a dáváte mu zároveň zprávu, že si na něj děláte čas.
Když se tímto způsobem zastavíte každý den, předáváte mu tuto informaci (informace: vytváříte jeho formu) a ruku v ruce s tím i skutečný prožitek. Ve vašem dítěti doslova vybudujete vědomí toho, že si na něj vždy ve zdravé míře uděláte čas. Vložíte do každé jeho buňky tento model chování.
Vysíláte vzkaz a prožitek toho, že vám stojí za to „zastavení se“ určené jen a jen jemu. „Dáváte základ jeho sebe-vědomí. Pokud mne někdo bere na vědomí, znamená to, že JSEM.
Pokud mám možnost to JSEM prožívat, vím o SOBĚ. To je SEBE-VĚDOMÍ. Možné je to od samého počátku a citlivé ženy vědí, že děti vysílají zpětnou vazbu, i když není verbální nebo viditelná,“ popisuje Lucie S. Groverová.
Video: Podívejte se, jak miminko tleská v děloze
V pozdějším období pak podle ní reagují děti mnohem viditelněji i pro okolí. Žena vytváří svým tělem zázemí dítěti, a aby mohla být dostatečně citlivá a vnímavá, potřebuje zázemí v podobě podpory a ochrany svého partnera.
„Ona ta komunikace s miminkem je vlastně bez vzájemné komunikace partnerské hůře realizovatelná. Rodina je totiž živý organismus,“ doplňuje odbornice. Tak nehleďte na reakce okolí a povídejte si se svým bříškem, vyplatí se to.
HMAT: Nervový systém se vyvíjí od 7. týdne, a to nejdříve v obličeji miminka. V polovině těhotenství se pak rozvíjí na ostatních částech těla a sliznicích. Kolem 18. týdne je miminko schopno cítit váš dotek, jak jej hladíte přes břišní stěnu. Ve 3. měsíci si miminko už dokáže užít to, jak je voda kolem něj příjemně teplá. V tuto dobu si můžete začít každý den hrát „na honěnou“ a dotýkat se břicha na různých místech. Dítě totiž na váš dotek reaguje vlastním pohybem a tím se vytváří mezi vámi citové pouto. CHUŤ: V 7. týdnu těhotenství se dají rozpoznat vznikající chuťové buňky. Ty dozrávají ve 14. týdnu, kdy už malý človíček dokáže rozlišit nasládlou chuť plodové vody, kterou v malých dávkách polyká, a také nepříjemnou nahořklou chuť, když se do plodové vody vyčurá. SLUCH: Sluch se u miminka vyvíjí ve 20. týdnu těhotenství a už od této chvíle bude vaše miminko vnímat nejen hučení krve a tlukot vašeho srdce, ale také váš hlas. Už teď mu tedy můžete vy nebo partner či sourozenci vyprávět, co se děje kolem vás, číst mu pohádky nebo pouštět vaši oblíbenou hudbu. Ale také je zapotřebí jeho sluch chránit. Pokud byste ho totiž vystavila hluku silnějšímu než 90 decibelů, mohlo by se narodit s poškozeným sluchem. ROVNOVÁHA: Ve 22. týdnu už musí být miminko schopno orientovat se v prostoru, kde se nachází. Pohyb, který rozvíjí rovnováhu, také podporuje duševní schopnosti. Proto nabídněte svému tvorečkovi rozličné podněty, choďte na procházku, houpejte se v křesle, hlasitě se smějte a tančete. Dítě si těmito různorodými pohybovými rytmy procvičí rovnováhu a tím si zvýší svoji inteligenci.