[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Rok a půl po prvním porodu jsem znovu otěhotněla. Plánovaně a rychle. Na rozdíl od prvního těhotenství jsem neletěla k doktorovi hned, když se na testu objevily dvě čárky. Připadala jsem si jako zkušená matka, kterou už nemůže nic překvapit, takže jsem s prvním vyšetřením spořádaně čekala téměř dva týdny. Bylo mi dobře a užívala jsem si to. O to větší šok přišel, když mi gynekolog oznámil, že těhotenství je mimoděložní.
To nejhorší ale přišlo po operaci. Nedokázala jsem si představit, že bych měla ještě někdy otěhotnět, a zároveň jsem se děsila toho, že už nikdy neotěhotním. Lezli mi na nervy známí, kteří se vyptávali, jak mi je, a ty, kteří se na nic nezeptali, jsem podezírala z falešného soucitu. Bylo to zoufalé období, ale zároveň také praktická ukázka toho, že na konci každé (byť sebetemnější) noci vyjde slunce.
O mimoděložním těhotenství se mluví tehdy, když oplodněné vajíčko nedoputuje do dělohy, ale uhnízdí se někde jinde. Ve většině případů ve vejcovodu, ale může to být i vaječník, dutina břišní nebo například takzvaný roh děložní (to je místo, kde přechází vejcovod do dělohy). V žádném z těchto míst se nemůže oplodněné vajíčko normálně vyvíjet a růst. Jenže jako kdyby to nestačilo, oplodněné vajíčko se navíc chová značně agresivně. Snaží se zajistit si krevní zásobení, takže rozrušuje cévy ve svém okolí a spolu s tím, jak roste, ztenčuje se stěna vejcovodu. Pokud není mimoděložní těhotenství včas odhaleno, dochází k protržení vejcovodu a vnitřnímu krvácení (k vnitřnímu krvácení ale dochází i v případě, že se oplodněné vajíčko usídlí například v břišní dutině, protože tam naruší hustou síť cév).
Zrada je ale v tom, že mimoděložní těhotenství se nemusí projevovat žádnými varovnými příznaky. Vynechá vám menstruace, na těhotenském testu se objeví vytoužené dvě čárky, máte klasické těhotenské příznaky (nateklé prsy, nevolnosti…) a nemusíte pociťovat žádné bolesti ani nemusíte krvácet (ale samozřejmě také můžete). Bolesti v podbřišku či bolesti vystřelující do stehna nebo ramene se typicky objevují až po několika týdnech od vynechání menstruace.
Ačkoli mimoděložní těhotenství může postihnout kohokoli, více jsou ohroženy ženy, které jsou těhotné poprvé, nebo třeba ty, které otěhotněly při umělém oplodnění.
To všechno jsou rizikové faktory, které můžete ovlivnit sama (nebo o nich alespoň víte), jenže pak je tu ještě velká řada dalších, o kterých nemusíte mít ani tušení. „Jednou z nejčastějších příčin mimoděložního těhotenství je pánevní zánět způsobený bakterií Chlamydia trachomatis. Tento zánět způsobuje poškození nebo až zánik řasinek ve vejcovodu. Pokud jsou tyto řasinky poškozené, oplodněné vajíčko nedoputuje do dělohy a k uhnízdění dojde například ve vejcovodu,“ vysvětluje Andrea Pašková.
Pouze lékař může odhalit, zda náhodou nemáte srůsty ve vejcovodu. Ty jsou často způsobeny prodělanou infekcí nebo se objevují po chirurgickém zásahu: „Vejcovod je zúžený či zjizvený a je zhoršena jeho funkce. Dochází proto ke zpomalenému průchodu oplozeného vajíčka. Mezi další rizikové faktory patří vrozené vývojové vady a nádory malé pánve uzavírající vejcovody. V neposlední řadě se na mimoděložním těhotenství může podílet endometrióza, která zapříčiní tvorbu jizev, srůstů a cystických tumorů, jež mohou vést ke vzniku mimoděložního těhotenství,“ doplňuje gynekoložka.
Když lékař zjistí, že máte mimoděložní těhotenství, neexistuje bohužel způsob, jak by se plod mohl vyvíjet dál. V naprosté většině případů následuje laparoskopická operace, po které vám zbude několik drobných jizviček na břiše. Ačkoli to neplatí ve všech případech, obvykle lékaři odeberou i postižený vejcovod. A co je povzbudivé? Otěhotnět můžete relativně bez problémů i s jedním vejcovodem, protože při ovulaci se vaječníky, a tedy i vejcovody střídají.
Od početí k těhotenství. Jak vypadá vývoj dítěte? Podívejte se na video
I když se vám to v aktuálním rozpoložení nejspíš zdá nemožné, pomůže vám také čas, protože k vaší bolesti se přidávají i hormony, které jsou po mimoděložním těhotenství rozbouřené. Hlavním pilířem by ale měl být především váš vztah s partnerem. Mluvte spolu o tom, co se stalo, jak se cítíte a co bude dál. Ačkoli hlavní díl bolesti nesete vy, uvědomte si, že i on se trápí, cítí se smutně a potýká se s pocity nejistoty. Tak jako s vámi prožíval vaše krátké těhotenství, prožívá s vámi i vaše zklamání. Neodhánějte ho od sebe. Společně toto těžké období zvládnete mnohem lépe a brzo se budete moci radovat z nového těhotenství. Podle lékařských statistik se podaří šedesáti procentům žen po mimoděložním těhotenství do roka normálně otěhotnět.
Hlavní problém není tělo, ale duše. Jako kdyby nestačilo, že jste přišla o dítě (i když z lékařského hlediska se oplodněné vajíčko za dítě zdaleka nepovažuje), navíc vás trápí pochyby, kdy a zda vůbec se vám podaří znovu otěhotnět. Spousta žen také těžce nese skutečnost, že po operaci nejsou jejich reprodukční orgány kompletní. Normální jsou pocity smutku, úzkosti, strachu, deprese i vztek. Jestli se vám chce brečet nebo křičet, udělejte to. Stejně tak máte právo s nikým o svých pocitech nemluvit. Můžete se cítit unavená a chtít jen spát, nebo naopak trpět nespavostí. Je naprosto normální, že žárlíte i na kamarádky, které jsou těhotné nebo mají malé děti. Nevyčítejte si to. Neznamená to, že byste je neměla ráda – jde o zcela přirozenou reakci na obrovské zklamání, které jste zažila. Dejte průchod svým pocitům, bude to mít očistný efekt.