Maminka.czKoronavirus

Ministr školství vůbec nevysvětluje rodičům, proč školy musí zůstat zavřené

wall 5.  2.  2021
Přibývá rodičů, kteří dávají najevo svou nespokojenost s tím, že školy – s výjimkou prvních a druhých tříd – budou ještě nejméně několik týdnů zavřené. Podepisují petici, volají po tom, aby se školy otevřely co nejdříve. Vyčerpání rodičů naprosto chápeme, jsme na tom stejně.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Bohužel, odborníci mají víceméně jasno – otevírat teď školy by bylo nebezpečné, protože nemoc se mezi dětmi šíří. Statistiky dokládají, že dvojí otevření škol v září a pak v prosinci nebylo dobrým nápadem. I když dětí neonemocnělo mnoho, nemoc přinesly do rodin. 

"Kdybychom začátkem prosince školy neotevřeli, nejenže by se epidemie v prosinci jen málo šířila, ale především dnes bychom na tom byli nesrovnatelně líp," je například přesvědčen zakladatel Scio škol Ondřej Šteffl, který si na svém blogu dal práci a našel k tomu spoustu číselných dokladů. 

Kdy se vrátí děti do škol? Většina až po Velikonocích. A s testy!

Proti momentálnímu otevření škol hovoří i šíření britské mutace koronaviru, která je ve srovnání s původní verzí nakažlivější a navíc i u dětí, jak ukazují například čísla z Izraele, častěji probíhá s typickými příznaky. Právě britská mutace budí mezi odborníky velké obavy, odhadují, že v březnu už se bude nekontrolovatelně šířit. 

Většina dětí se do zdejších škol podle slov ministra školství vrátí až začátkem dubna, poslední ročníky základních a středních škol na konci února. 

Bohužel, ministr školství Robert Plaga, stejně jako ministr zdravotnictví Jan Blatný či kdokoli další z vlády vůbec nevysvětlují rodičům či dětem, proč školy zůstávají na tak dlouhou dobu zavřené. Řekli sice, že situace je vážná, ale nic konkrétního, pokud jde o školáky. 

Nepadají žádná čísla, vysvětlení, nemluví o souvislostech. Nemluví se ani o tom, jak pomoci rodinám, které z různých důvodů distanční výuku nezvládají.  

KORONAVIRUS VE ŠKOLÁCH

V časopise Science vyšla studie, která analyzovala data z více než čtyř desítek zemí a shrnula opatření, která podle vědců nejvíce zabraňují šíření infekce. Nejvíce zabírá omezení shromažďování více než deseti lidí; hned na druhém místě to je uzavření základních, středních a vysokých škol. Platí přitom, že s uzavřením škol klesá i riziko nákazy po cestě, nenakazí se ani rodiče, kteří musí s dětmi zůstat doma. Spoluautorem studie je i český vědec Jan Kulveit. 

Uzavření škol doporučuje i rozsáhlá švýcarská studie. Podle dat z USA se nemoc šíří tím více, čím starší děti jsou.

Existují i práce s opačným výsledkem, například v Německu loni otevření škol s čísly směrem nahoru moc nezahýbalo. Aktuální čísla z Česka nicméně ukazují, že to spíše smysl má, podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky například přibývá nemocných mezi dětmi ze stále otevřených školek, které pak nakazí svou rodinu. 

Mimochodem, v UK i Německu jsou děti taky na distanční výuce, kterou prodlužují z obav před britskou mutací. Na podzim tam byly školy otevřené víc než u nás, ale třeba v Německu měli systém rotací atd. Rakousko teď chce školy otevřít, ovšem s testováním dětí a s tím, že budou sledovat vývoj ohledně britské mutace, která může jejich plány zhatit. Jinými slovy, není pravda, že doma jsou jen české děti. 

Pro srovnání, například dánské tiskovky věnované koronaviru přímo oslovují i děti, vysvětlují jim, co a proč se děje, dánská premiérka Mette Frederiksen jim píše na svém Facebooku, debatuje s nimi na svém Instagramu, dává rozhovory dětským novinám. 

Bohužel, s českými rodiči, natož s dětmi, vláda nekomunikuje. Není divu, že  petice – jmenuje se Nesmíme obětovat děti! Žádáme vládu, aby školství zařadila mezi své nejvyšší priority – nasbírala už skoro osm tisíc podpisů. Její iniciátorkou je pražská zastupitelka Mariana Čapková. "Školství... se dostává do pozadí. Jako problém, který není akutní teď a tady. Zapomíná se přitom, jak děti a mladé lidi tvrdě zasahuje uzavření škol a jejich izolace doma u počítačů," stojí v úvodu petice. 

Pod našimi články o koronaviru a školách také čteme volání rodičů po tom, aby se školy co nejdříve otevřely. Tomu se dá rozumět, distanční výuka je náročná pro všechny zúčastněné a navíc, přes to, že je povinná, nechodí na ni všechny děti a ne všechny školy se jí věnují dobře. 

Desatero distanční výuky, které by mohlo hodně pomoci i vašim dětem

Například biochemik Jan Konvalinka, přední český odborník na koronavirus, opakovaně řekl, že zavření škol je nezbytným opatřením, ale že by to zároveň měla být první věc, kterou znovu otevřeme, jakmile to bude možné. Zatím to však bohužel možné není. 

Vláda několikrát zmínila, že školy by se snad mohly otevřít, až bude denně přibývat 2500 až 3000 nemocných, teď je to skoro čtyřikrát tolik. Ale stejně nevysvětluje proč. Důvodů je přitom hodně.

Takže tady alespoň některé. Velké šíření nemoci mimo jiné znamená, že stále hrozí přetížení až kolaps nemocnic, což ohrožuje nejen pacienty s Covidem. Aby se nakazilo co nejméně lidí, má smysl i proto, že nemoc u části pacientů zanechává dlouhodobé zdravotní následky. 

Jak to dělají v Rakousku? 

V Rakousku například školy otevírají, mimo jiné proto, že mají čísla lepší než my – Česko nadále patří k nejhorším zemím na světě, a tak není možné jednoduše argumentovat tím, proč jinde školy fungují a u nás ne.

Rakušané navíc školy otevírají díky testování žáků a studentů, což by snad časem mohlo jít i v Česku, až se čísla přiměřeně sníží. Podle představ zdejšího ministra školství by se mohly používat uživatelsky přívětivější testy ze slin na místo odběru vzorku z nosohltanu, hluboko v nose.

Rakousko nakoupilo testy, u nichž se vzorek odebírá jen zkraje nosu, a proto to není tak nepříjemné. Tamní děti na základkách se budou samy testovat přímo ve školách, a to jednou týdně. 

Část českých rodičů ale rovnou deklaruje, že děti testovat nenechají, že je nemůže nikdo nutit. Bez toho by ale do školy chodit nemohly. 

VIDEO: Co je dobré vědět o koronaviru?

Chcete poslat dítě do školy dřív, než mu bude šest? Tohle musíte zařídit
Odklad není „prodloužením dětství“. Kdy ho dítě skutečně potřebuje?

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
Témata: Koronavirus, Rodina, Domácí škola, Instagram, Školství, Rodiče, Nemoc, K tabuli půjde české školství, névy, izolace, Děti, Šteffl, Uzavření škol, Muta, Facebook, Rakousko, Robert Plaga, Rod, Frederik, Jan Blatný, Česká republika, Ondřej Šteffl, Mini, Mutace, Přetížení