Maminka.czChování a vztahy

Mirka: Kamarádka ze školy přemlouvá dceru k víře

Stydlivá a tichá Anička se v první třídě velmi spřátelila s holčičkou z nábožensky založené rodiny. Mamince Aničky to přidělává velké starosti…
20. 10. 2015
Mirka: Kamarádka ze školy přemlouvá dceru k víře

Má tichá a plachá Anička nastoupila tento rok do první třídy. Velmi jsme s manželem uvažovali o odkladu, dokonce jsme kvůli tomu navštívili i psycholožku, ale nakonec jsme se na radu psycholožky rozhodli, že Andulka do první třídy nastoupí. V čem byl problém?

Anička je velmi stydlivá, tichá a plachá. Nicméně dle psycholožky je naše zlatíčko úplně normální holčička a její plachá a neprůbojná povaha je zkrátka jedním z povahových rysů její osobnosti. Dle psycholožky se Andulinka musí postupně „sociálně“ otužovat. A jelikož má milující rodinu, stabilní zázemí, tak to prý s naší podporou jistě zvládne. Máme jí (i sobě) důvěřovat a dodávat jí sebevědomí, nemáme jí přehnaně „oprašovat“ a také si s ní máme hodně povídat, třeba před spaním, kdy navážeme na pohádku apod. A tak se mi nemůže nikdo divit, že se mi nesmírně ulevilo, když se snad od prvního dne, kdy Anička nastoupila do školy, začala kamarádit s milou holčičkou Maruškou.

Přátelství s háčkem

Maruška na mě působila neobyčejně mile, když jsem pro Aničku přišla do družiny, vždy mě slušně zdravila a vůbec se chovala velmi pěkně. I paní učitelka a družinářky holky velmi chválily, jak jsou hodné, slušně vychované a jak se k sobě i k druhým pěkně chovají. Ze srdce mi spadl obrovský balvan! Maruška byla navíc přeci jen průbojnější než Andulka, a tak naší holčičce dle jejich učitelky hodně pomáhala v začlenění se do kolektivu.

Chování a vztahy

Jenže vše mělo jeden háček, o kterém jsem bohužel netušila. Maruška je ze silně věřící rodiny, a tou je nesmírně ovlivněna. Ve své dětské nevinnosti věří všemu, co jí doma a v kostele řeknou a snaží se „spasit“ i naši Marušku, což se mi nelíbí.

Učitelka dává ruce pryč

„Mami, a proč se nemodlíme před jídlem? Mně se to líbí! A proč nevěříme v Ježíše, když je hodný a na Vánoce mi nosí dárky?“ s takovými a podobnými otázkami chodí Andulinka domů skoro každý týden.  Stále jí vysvětluji, že si každý může věřit v jakého boha chce, a my se s manželem rozhodli, že v boha věřit nebudeme, protože ho k ničemu nepotřebujeme a navíc ho nikdo nikdy neviděl.

Jenže dcerka pak přijde domů a říká, že to není správné, že bychom mohli jít do pekla, a to ona nechce. Už jsem o všem dokonce mluvila s učitelkou, která ale situaci odmítla řešit!

Láska a vztahy | Jen pro maminku

Marušky rodiče jsou prý slušní a vzdělaní lidé a Maruška je naprosto bezproblémová, velmi chytrá a přátelská holčička. Navíc též dodala, že církev není sekta, a tak nevidí důvod, proč by měla do situace nějak zasahovat. Navíc prý děti věří mnohem nebezpečnějším věcem, než je křesťanský bůh. Rozhodně mi doporučila, ať Andulce nic nezakazuji, ale ať s ní mluvím. Šokovalo mě, když mi důrazně řekla, že si nepřeje, abych cokoliv řešila přímo s Maruškou! Čekala jsem podporu a pochopení a ne poučování!

S rodiči Marušky nemá cenu mluvit

Celá situace mě strašně trápí, nechci, aby se dcera pod vlivem kamarádky stala časem fanaticky věřící, ale také nechci být nakonec donucena k tomu, Andulce kamarádství zakázat. Asi to zní hodně vyhraněně, ale já většinu náboženství a církve prostě nesnáším! Přijdou mi strašně pokrytecké. Vím, že by Aničku ranilo, kdybych jí přátelství zakázala či znemožnila, ale jaké mám možnosti?

S rodiči Marušky nemá asi cenu mluvit, její tatínek je totiž farář (z jakési církve, kde se mohou faráři ženit) a já se obávám, že bych takový rozhovor emocionálně neustála. Nyní jsem objednaná s Andulinkou k psycholožce a moc doufám, že vše Andulce rozmluví a poradí nám.

(Mirka, 33 let)

Mohlo by vás zajímat
První screening v těhotenství. Co vás čeká a jak probíhá?
Chvíle hrůzy. Lachtan nečekaně stáhl holčičku pod vodu
To je ale podoba! Tomáš Klus konečně ukázal obě roztomilé děti
12 velkých poprvé, na která se můžete těšit. Od prvního úsměvu ke krůčkům

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu