Maminka.czTěhotenství

Mladá matka šokuje Ameriku: Je kojení 4letého dítěte v pořádku?

13. 5. 2012
Mladá matka šokuje Ameriku: Je kojení 4letého dítěte v pořádku?
Není to tak dlouho, co se u nás vášnivě diskutovalo o právu kojení na veřejnosti. Odbojné matky pořádaly facebookovské protesty ve snaze hájit svobodu nakrmit svého potomka z prsu i před zraky okolí. V Americe jsou zase o krok dál.

Obálka posledního čísla amerického časopisu Time provokuje fotografií mladé matky kojící své dítě, které má kojenecký věk dávno za sebou. Šestadvacetiletá matka Jamie Lynne Grumetová čerpá z vlastního dětsví. Její matka ji kojila dokonce do šesti let.

Díky tomu si prý vytvořila k matce neobyčejně pevný vztah. Pocit bezpečí a radosti z vzájemné blízkosti chce dopřát i svému synovi. Na svém počínání nevidí nic špatného, naopak se snaží prosadit dlouhodobé kojení jako zcela přirozenou věc, které by se matky neměly zříkat.

Výchova dětí - věc veřejná?

Jako vždy se společnost rozdělila na dva radikální proudy. Jedni nadšeně souhlasí a staví se na stranu mladé matky. Druzí jsou pobouřeni a celou věc označují za nepřirozenou a nechutnou. Sama Grumetová uvedla, že ji cizí lidé, kteří ji vidí syna kojit, často hrozí udáním na „sociálku“ nebo ji osočují ze zneužívání dítěte.

A hlavní aktér „kojící kauzy“? Co teď bere chlapec jako láskyplnou chvíli se svou matkou, mu může v budoucnu připravit perné chvilky. Představte si, jak asi budou reagovat jeho vrstevníci v hořkém období puberty, až inkriminované fotky objeví?

Ať už vám pohled na obálku časopisu Time připadá pobuřující, nebo ne, jedno se redaktorům nedá upřít. Podařilo se jim vyburcovat čtenáře po celém světě k diskuzím o mateřství a výchově. O tom, co je ještě osobní věc a co už překračuje hranice únosnosti.

Co si o kojení až do předškolního věku myslíte vy? Podělte se s ostatními o svůj názor. (Hlasovat můžete v anketě umístěné napravo u článku.)

Zdroj: Time.com

Vánoční předplatné Maminka
Témata: Těhotenství, Děti, Porod, Novorozenec, Kojenec, Batole, Kojení, Předškolák, Školák, Matka, Máť, Šok, Pořad, Kojenecký věk, Dlouhodobé kojení, Mladá matka, Obálka

Mohlo by vás zajímat
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
Otázky kolem přebalování: Jak často měnit plenku? Utírat, nebo umývat?
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Po narození syna se můj obdiv k Táně prohloubil, říká Vojtěch Dyk
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Babička upřednostňuje jedno vnouče. Podle vědců za to mohou i geny
Máte přecitlivělé dítě? Zdánlivá slabost může být výhrou
Rodičovská dovolená 2020: Vše, co o ní potřebujete vědět
Mateřská dovolená 2020: Vše, co potřebujete vědět

Horoskopy

Beran Pokračujete v krasojízdě skvělých nápadů, o které se nenecháte ochudit ani samotným šéfem. Na to si…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Mikuláš, Nikolas, Nicole

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné