Maminka.czPříběhy

Mladé mamince do života krutě zasáhla rakovina. V těhotenství podstoupila operaci, ale statečně bojuje pro syna

Vanda Stöckbauerová 14.  5.  2024
Když zpěvačka Shannon Maya Lamb (29) ze Skotska začala v roce 2020 pociťovat nesnesitelné křeče v břiše, domnívala se, že příčinou je covid, zrovna totiž vrcholila pandemie. Jenže pak si na břiše nahmatala velkou bulku...

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Tehdy pětadvacetiletá žena spěchala do nemocnice, kde ji však odbyli a poslali domů jen s antibiotiky.  „Trpěla jsem nadýmáním, nočním pocením, bolestmi kloubů, nevolností, bolestí při močení, řídnutím vlasů, migrénou i horečkou. Během několika týdnů jsem zhubla přes 12 kg,“ vypráví Shannon. „Ale nejvíc mě znepokojoval nápadný útvar vystupující z levé strany břicha. Bulka byla obrovská, nejméně 13 centimetrů dlouhá,“  dodává. Ačkoli se Shannon svíjela bolestí, přesto musela několik hodin čekat na vyšetření. Jakmile ji přijali, prosila lékaře, aby si sáhl na tvrdou bulku na jejím břiše. K tomu podrobně popsala své příznaky a drastický úbytek váhy. „Lékaři mi ale řekli, že mám jen infekci močových cest. Dali mi léky proti bolesti a antibiotika. Ani neuvažovali o tom, že by bulku dále vyšetřili. Mé obavy rázně odmítli. Sestry se mi dokonce smály, když jsem přišla shrbená a držela se za břicho v silných bolestech,“ vzpomíná. 

VIDEO:  Blesk Podcast: Rakovina Kate byla pro Brity šok! 

Odhalení kruté diagnózy

Obtíže se v následujících týdnech stupňovaly, a tak Shannon vyhledala praktického lékaře. Ten ji okamžitě odeslal na ultrazvuk, který odhalil útvar na levém vaječníku. Diagnóza byla krutá – vzácný typ rakoviny vaječníků. Během několika dní mladá žena podstoupila operaci, při níž jí byl postižený vaječník a vejcovod odstraněn. Naštěstí byl nádor pouze na jednom vaječníku a byl v raném stadiu. „Byla to velká úleva, když jsem se dozvěděla, že se nádor nerozšířil. Rozhodla jsem se věřit, že rakovina je v remisi, a nežít v neustálém strachu, že se vrátí,“ vypráví.

Syndrom malé sukně. Nedopnete oblečení? Může jít o první příznak vážného onemocnění

Těhotenství přišlo v nejtemnější hodinu

Vypadalo to, že se vše obrátilo k lepšímu. V červnu 2021 Shannon potkala svou životní lásku Marka a vše nabralo rychlý spád. V  říjnu se zasnoubili a těšili se, že založí rodinu. Bohužel ale radost netrvala dlouho. Zrovna v den Shannoniných narozenin se dozvěděli, že se jí rakovina vrátila, a tentokrát v agresivnější formě.

„V březnu 2022 jsem se necítila dobře, byla jsem zadýchaná a unavená. Šel jsem ke svému praktickému lékaři a ten mě poslal na CT vyšetření. Tehdy jsem si myslela, že mám jen těžkou virózu. Omyl. Výsledky ukázaly, že mám v pravé plíci pět nádorů. Můj onkolog mi zavolal s výsledky krevních testů a ptal se mě, kdy jsem měla poslední menstruaci, protože jsem měla zvýšený hormon HCG… A tak jsem zjistila, že jsem ve třetím týdnu těhotenství,“ vypráví Shannon.

Protože situace byla vážná, v 16. týdnu těhotenství podstoupila operaci plic, při níž jí byly nádory odstraněny. Tehdy lékaři zjistili, že má rakovinu ve čtvrtém stadiu – a že se rozšířila do více míst…  „Rakovina mě o hodně připravila – o pocit vlastní hodnoty, o radost, o vlasy. Byly chvíle, kdy jsem se hroutila a říkala si: ‚Proč se to stalo zrovna mně?‘ Přesto mi myšlenka na to, že se stanu mámou, dodávala sílu,“ vypráví statečná maminka. 

Rakovině je jedno, jestli jste máma, říká známá herečka, která podstoupila mastektomii. Které další maminky ji prodělaly?

 Císařský řez a náročné chemoterapie 

 „První chemoterapii jsem podstoupila v 31. týdnu těhotenství. Když jsem se vrátila domů, nemohla jsem se hýbat a problémy mi dělalo i obyčejné dýchání. Na vyšetření ve 32. týdnu mi lékaři řekli, že se růst miminka zastavil a že musím okamžitě podstoupit císařský řez, aby dítě zachránili,“ vypráví. Shannon byla strachy bez sebe, ale nepřestávala doufat, že už brzy bude držet miminko v náručí. Naštěstí císařský řez dobře dopadl a v listopadu 2022 se narodil zdravý syn Hunter. Pouhé čtyři dny po porodu zahájila Shannon další kolo 12 chemoterapií.

Klepněte pro větší obrázek

Transplantace kmenových buněk

Shannon i nadále statečně bojuje s rakovinou, která metastazovala do páteře, pánve a lymfatických uzlin… V loňském roce však podstoupila v Londýně dvě transplantace kmenových buněk. Nyní v naději čeká na výsledky poslední léčby.

Klepněte pro větší obrázek

Bojuje pro syna a šíří osvětu

Shannon doufá, že sdílením svého příběhu může zvýšit povědomí o rakovině vaječníků a pomoci ostatním. Pravidelně natáčí videa na TikTok a dělá osvětu, že i mladí lidé mohou mít nádorová onemocnění. „Je velmi důležité důkladné testování bez ohledu na věk. Včasná detekce prostřednictvím jednoduchých screeningových vyšetření vám může zachránit život,“ apeluje.

Sílu Shannon dodává plánování vlastní svatby a především roztomilý syn Hunter. „Je úžasné být mámou a každé ráno se probouzím s neuvěřitelným štěstím, že mám svého krásného, ​​zázračného syna. Budu i nadále bojovat, abych tu pro něj byla,“ uzavírá. 

Z nafouklého bříška rakovina: Pětiletého Martínka poslali z nemocnice domů, rodiče se ale nenechali odbýt
Témata: Těhotenství, Příběhy, Životní příběh, Nemoc, Bolest, mladá maminka, TikTok, osud, Osvěta, Rakovina, Bulka, Kate, Hunter, HCG, Břicho, Skotsko, Londýn, Maminka

Video