Maminka.czNovorozenec

Mléčná banka: Aktuální kurz 900 Kč za litr

1. 2. 2013
Mléčná banka: Aktuální kurz 900 Kč za litr
Mléčné banky mléko vykupují, prodávají i bezplatně poskytují nedonošeným a nemocným miminkům. Jak to v mléčných bankách chodí? Jak se stát dárkyní?

První mléčná banka vznikla na začátku 19. století ve Vídni. Vkladem samozřejmě nebyly peníze, ale něco mnohem vzácnějšího – mateřské mléko – nejideálnější potrava pro novorozence a kojence. Dnešní mléčné banky fungují na stejných principech jako ta první; maminky do banky za přesně vymezených podmínek prodávají své přebytky mléka, potřební jej dostávají, nebo si je (spíše ve výjimečných případech) kupují. V současnosti je v České republice 5 „mléčných pokladnic“ (Praha, Česká Lípa, České Budějovice, Hradec Králové a Most), které své bohatství spravedlivě přerozdělují potřebným. Ale kdo jsou oni potřební, a jaká jsou vlastně pravidla dárcovství?

Nejčastějšími zákazníky banky jsou…

Vzhledem k tomu, že mléčné banky většinou fungují v nemocnicích s perinatologickými centry, je mléko logicky distribuované nejpotřebnějším: nezralým, nedonošeným a vážně nemocným novorozencům a kojencům, miminkům na jednotkách intenzivní péče a resuscitačních odděleních. Až potom, co jsou uspokojeny potřeby těch opravdu nejpotřebnějších, lze si mléko teoreticky zakoupit domů. Ceny jsou však velmi vysoké, okolo 1000 Kč za litr a mléka příliš nezbývá.

Kdo přispívá a za jakých podmínek?

Mateřské mléko poskytují bankám dárkyně, které mají svého mléka nadbytek. Dárkyně mléka musí podobně jako dárci krve splňovat několik podmínek, aby mohla mléko darovat či prodat (výkupní ceny se pohybují od 70 do 200 Kč/litr). Kojící maminka musí být zdravá (např. i nárazové braní antibiotik dárcovství přerušuje!), nesmí užívat žádné léky, pít alkohol a kouřit. Její kojené děťátko nesmí být starší 6 měsíců – složení mléka se totiž v této době mění a je pro mladší kojence méně vhodné. Budoucí dárkyni též čeká několik laboratorních vyšetření – krve, moči a rozbor stěrů. Z dárcovství se také vyřazují ženy, jež prodělaly některá závažná onemocnění, např. žloutenku typu B a C.

Jak probíhá „bankovní transakce“?

Pokud je daná maminka po vyplnění dotazníků a úspěšném testování shledána jako vhodná dárkyně, dostane v bance skleněné či plastové lahve a přesný návod na odstříkávání, manipulaci a ukládání mléka. Získané mléko se uchovává v mrazáku a v pravidelných dohodnutých intervalech (nejčastěji 1x týdně) odevzdává do banky. Banky si obvykle stanovují minimální množství k odběru, například 1 nebo 1,5 litru týdně.

Kravské mléko se pasterizuje, jak je to s mateřským?

Mateřské mléko se samozřejmě pasterizuje také. Předtím se ale testuje na přítomnost přesně určených patogenů, zjišťuje se jeho tučnost a přítomnost bílkovin kravského mléka. Jestliže mléko odpovídá přísným normám, prochází pasterizací, chladí se, opět testuje a nakonec ukládá do chladicích boxů.

Velmi podrobné informace naleznete na stránkách Laktační ligy: www.kojeni.cz

povleceni
Témata: Děti, Slavní rodiče, Novorozenec, Kojenec, Kurz, Přesný návod, Stejný princip, Transakce, Česká Lípa, Banka, Kojené děťátko, Litr

Mohlo by vás zajímat
Nechala jsem si zpracovat placentu, ale lesana nejsem, říká Eva Burešová
Nejdojemnější fotka týdne! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
Tahle sexy plus size modelka Hilda vás pobaví. A třeba se i poznáte
Hrnkový beránek: Paráda hotová za pár minut! Tady je video recept
Porod jste nikdy neviděli tak zblízka! Šokuje vás brácha v porodním bazénku?
Šéfkuchař Přemek Forejt: Jsem krkavčí táta. Dceru nevídám moc často
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit

Horoskopy

Býk Do druhé poloviny pracovního týdne vstupujete jako vítězové. Svým kolegům pomáháte a přesto se vám daří…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Dalibor, Tara, Fatima

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné