[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
První zoubek vykoukne většinou mezi šestým a devátým měsícem věku dítěte, ovšem není třeba panikařit, když vaše ratolest sfoukává první svíčku na dortíku ještě jako úplně bezzubá. Růst zoubků je velice individuální. Důležité je, aby mělo dítě kompletní mléčný chrup, který čítá dvacet zubů, do svých třetích narozenin.
Většinou se jako první prořezávají dolní jedničky, po nich ty horní a poté horní vnější řezáky neboli dvojky. Téměř shodně se klubají dolní dvojky. Postupně se pak prořezávají horní a dolní stoličky, trojky a nakonec i zadní stoličky neboli pětky. Někdy se stává, že se dítě se zoubkem narodí – většinou se pak v tomto případě takový „nezvaný návštěvník“ odstraní, abyste mohla bez problémů kojit.
Stejně jako dbáme na svou ústní hygienu, neměli bychom zanedbávat ani tu dětskou. „Stav dětského chrupu ovlivní stav chrupu dospělého a nejsme žraloci, aby nám narostly nové zuby,“ říká zubní lékařka MUDr. Kristina Sedláčková. Jak se o mléčné zoubky starat?
Kromě správných návyků je důležitá pravidelná návštěva zubaře. Objednat byste se měli ve chvíli, kdy se u děťátka objeví první prořezaný zoubek. První návštěva u zubaře je spíš o seznamování. Malý průzkumník se podívá na všechny možné nástroje, prohlédne si ordinaci i paní doktorku (doktora), kterou by měl vídat poté každého půl roku. Ta ho na oplátku povozí v křesle, mrkne mu jedním očkem na klubající se zoubky a jde se domů.
Cílem je především to, aby si dítě na pravidelné návštěvy zvyklo a nevzbuzovaly v něm zbytečné obavy. Pokud se dítě dostane poprvé k zubaři až s bolavým zoubkem, znamená to často velký problém a následný panický strach z každého dalšího ošetření.
S prvním zubem začíná také každodenní trénink pravidelného čištění. Může se vám zdát legrační pucovat ten jeden osamocený malinký zoubek v pusince, ale věřte, že to má smysl. Především proto, aby si dítě na péči o chrup postupně zvykalo. Ze začátku bývá pro děti příjemnější gumový kartáček, který se navléká na prst, zoubek ale můžete čistit jen navlhčenou bavlněnou plenkou nebo kouskem gázy. Pokud už má dítě zoubků vícero a rostou mu už i špičáky a stoličky, je čas sáhnout po zubním kartáčku.
Pro nejmenší děti jsou k sehnání krásné kartáčky s malou hlavou, měkkými štětinami a širokou rukojetí, která prckovi pěkně padne do ručičky. Vybírat můžete z nepřeberného množství barev i tvarů, s obrázky, které malého objevitele bezpochyby osloví.
Pro starší, školkové děti pak existuje i sonický kartáček, který lze přes Bluetooth spárovat s mobilem nebo tabletem a čistit si zoubky společně se sympatickým chlupáčem Sparklym. Bezplatná aplikace navádí, jak dobře zuby vyčistit, a zároveň měří i čas. Za správné a pravidelné čištění pak následují odměny.
Spíš než samotný kartáček na zuby je ovšem mnohem důležitější správná technika čištění, kterou vám ochotně předvede váš stomatolog během prvních preventivních prohlídek. Jen ve stručnosti: Zuby se čistí krouživými pohyby, u horních zubů postupujeme od dásní směrem dolů, u dolních opačně, tedy od dásní nahoru. Vždy je přitom třeba vyčistit celé plošky zubů a nezapomínat ani na ty zadní.
Dítě nechte, aby si zuby čistilo samostatně, vždy mu je ale poté dočistěte. I dvouleté batole už můžete postavit před zrcadlo a vést mu ruku, aby vidělo, jak si zoubky správně čistit. Dobrou motivací jsou i hezký zubní kartáček, který si dítě samo vybere, a všemožní pomocníci – třeba přesýpací hodiny do koupelny, které odměřují doporučenou délku čištění.
První zoubky ještě nepotřebují zubní pastu, ta přichází ke slovu až tak v osmnácti měsících, a to ve velice malém množství. Zubní pasty, a to i ty dětské, totiž obsahují fluor, který sice posiluje zubní sklovinu, ale děti často většinu pasty spolykají a nadměrný příjem fluoru by naopak mohl způsobit skvrny i na stálých zubech, které se již v tomto období vyvíjejí v dásni. Do tří let věku dítěti tak pastu na zuby dávat nemusíte i později stačí množství o velikosti menší než kulička hrášku. Při výběru zubní pasty pozorně čtěte etiketu a vybírejte jen kvalitní a vhodnou pro určený věk.