Maminka.czZdraví

Mléčné zuby sice vypadají, i tak ale potřebují péči. Jakou a proč?

Michaela Láchová 30.  8.  2018
Že mléčné zoubky stejně vypadají? To sice ano, ale rozhodně to neznamená, že bychom péči o ně měli zanedbávat. Řekneme vám všechno, co na toto téma potřebujete vědět. Do kdy by měly narůst? Jak se o ně starat, kdy zajít poprvé k zubaři, jaký vybrat kartáček a jak je správně čistit? A od jakého věku se má používat zubní pasta?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Kdy rostou zuby a kolik jich vlastně je?

První zoubek vykoukne většinou mezi šestým a devátým měsícem věku dítěte, ovšem není třeba panikařit, když vaše ratolest sfoukává první svíčku na dortíku ještě jako úplně bezzubá. Růst zoubků je velice individuální. Důležité je, aby mělo dítě kompletní mléčný chrup, který čítá dvacet zubů, do svých třetích narozenin. 

Většinou se jako první prořezávají dolní jedničky, po nich ty horní a poté horní vnější řezáky neboli dvojky. Téměř shodně se klubají dolní dvojky. Postupně se pak prořezávají horní a dolní stoličky, trojky a nakonec i zadní stoličky neboli pětky. Někdy se stává, že se dítě se zoubkem narodí – většinou se pak v tomto případě takový „nezvaný návštěvník“ odstraní, abyste mohla bez problémů kojit. 

Překvapení: Miminko se narodilo se zoubky

Mléčné zuby a kazy. Jak jim předcházet?

Stejně jako dbáme na svou ústní hygienu, neměli bychom zanedbávat ani tu dětskou. „Stav dětského chrupu ovlivní stav chrupu dospělého a nejsme žraloci, aby nám narostly nové zuby,“ říká zubní lékařka MUDr. Kristina Sedláčková. Jak se o mléčné zoubky starat?

  • Zoubky vyčistěte dětem každý den po snídani a po posledním večerním jídle nebo sladkém pití, a to i co se týče mateřského nebo umělého mléka, aby se zamezilo množení bakterií přežívajících v plaku, což je povlak na zubech složený zejména ze zbytků jídla.
  • Brzká výměna umělého mléka za mléko kravské nemá pro zdraví chrupu valný význam. „Přímý vliv umělého mléka na stav chrupu není. Vztah k chrupu lze zde vnímat pouze ve způsobu jeho podávání. U větších dětí, které jsou již schopny pít z hrnku, není žádoucí, aby mléko ucucávaly z láhve,“ upozorňuje MUDr. Kristina Sedláčková.
  • Pozor také na noční pití – k uhašení žízně je nejvhodnější čistá voda. Zůstávají-li zoubky čisté, neusazuje se na nich povlak s bakteriemi, a zubní kaz nemá tedy šanci se vytvořit. 
  • Sladké ale nedělá paseku jen v noci. Cukr je totiž hlavní potravou pro bakterie poškozující zubní sklovinu. Ten ale nečíhá jen v dobrůtkách, ale i v pití – džusíkách nebo slazených čajích. Ideálním nápojem je čistá voda. Pokud nutně nějaký ten džusík musí proběhnout, snažte se, aby jej prcek nepopíjel postupně, ale vypil najednou.
Neošetřený kazivý zoubek může nakazit další chrup, říká zubní lékařka

Kdy poprvé k zubaři?

Kromě správných návyků je důležitá pravidelná návštěva zubaře. Objednat byste se měli ve chvíli, kdy se u děťátka objeví první prořezaný zoubek. První návštěva u zubaře je spíš o seznamování. Malý průzkumník se podívá na všechny možné nástroje, prohlédne si ordinaci i paní doktorku (doktora), kterou by měl vídat poté každého půl roku. Ta ho na oplátku povozí v křesle, mrkne mu jedním očkem na klubající se zoubky a jde se domů.

Cílem je především to, aby si dítě na pravidelné návštěvy zvyklo a nevzbuzovaly v něm zbytečné obavy. Pokud se dítě dostane poprvé k zubaři až s bolavým zoubkem, znamená to často velký problém a následný panický strach z každého dalšího ošetření.

Jak překonat dětský strach z doktorů?

Kartáček pro děti: od prsťáčku až k mobilní aplikaci

S prvním zubem začíná také každodenní trénink pravidelného čištění. Může se vám zdát legrační pucovat ten jeden osamocený malinký zoubek v pusince, ale věřte, že to má smysl. Především proto, aby si dítě na péči o chrup postupně zvykalo. Ze začátku bývá pro děti příjemnější gumový kartáček, který se navléká na prst, zoubek ale můžete čistit jen navlhčenou bavlněnou plenkou nebo kouskem gázy. Pokud už má dítě zoubků vícero a rostou mu už i špičáky a stoličky, je čas sáhnout po zubním kartáčku. 

Pro nejmenší děti jsou k sehnání krásné kartáčky s malou hlavou, měkkými štětinami a širokou rukojetí, která prckovi pěkně padne do ručičky. Vybírat můžete z nepřeberného množství barev i tvarů, s obrázky, které malého objevitele bezpochyby osloví.

Pro starší, školkové děti pak existuje i sonický kartáček, který lze přes Bluetooth spárovat s mobilem nebo tabletem a čistit si zoubky společně se sympatickým chlupáčem Sparklym. Bezplatná aplikace navádí, jak dobře zuby vyčistit, a zároveň měří i čas. Za správné a pravidelné čištění pak následují odměny. 

Nechce si čistit zuby? Zkuste kartáček s aplikací, která bude děti bavit

Jak čistit zuby dětem?

Spíš než samotný kartáček na zuby je ovšem mnohem důležitější správná technika čištění, kterou vám ochotně předvede váš stomatolog během prvních preventivních prohlídek. Jen ve stručnosti: Zuby se čistí krouživými pohyby, u horních zubů postupujeme od dásní směrem dolů, u dolních opačně, tedy od dásní nahoru. Vždy je přitom třeba vyčistit celé plošky zubů a nezapomínat ani na ty zadní. 

Dítě nechte, aby si zuby čistilo samostatně, vždy mu je ale poté dočistěte. I dvouleté batole už můžete postavit před zrcadlo a vést mu ruku, aby vidělo, jak si zoubky správně čistit. Dobrou motivací jsou i hezký zubní kartáček, který si dítě samo vybere, a všemožní pomocníci – třeba přesýpací hodiny do koupelny, které odměřují doporučenou délku čištění.

Správné čištění zubů: Video s odborníkem

První zoubky pastu nepotřebují. Kdy ji začít používat?

První zoubky ještě nepotřebují zubní pastu, ta přichází ke slovu až tak v osmnácti měsících, a to ve velice malém množství. Zubní pasty, a to i ty dětské, totiž obsahují fluor, který sice posiluje zubní sklovinu, ale děti často většinu pasty spolykají a nadměrný příjem fluoru by naopak mohl způsobit skvrny i na stálých zubech, které se již v tomto období vyvíjejí v dásni. Do tří let věku dítěti tak pastu na zuby dávat nemusíte i později stačí množství o velikosti menší než kulička hrášku. Při výběru zubní pasty pozorně čtěte etiketu a vybírejte jen kvalitní a vhodnou pro určený věk. 

Nejčastější chyba při péči o chrup dětí? Rodiče dětem nedočišťují zuby
Umíte dětem správně čistit zuby? Nezapomínejte na mezizubní kartáček
Od početí k porodu. Fascinující snímky zrození, jak ho viděl známý fotograf
Témata: Zdraví, Děti, Předškolák, Praktické rady, Batole, Péče o zuby, Mléčné zuby, Pravidelné čištění, Správná technika, Třetí narozeniny, Zub, ArticleBox originál, Si zub, Nový zub, Průzkumník, Pec, Ústní hygiena, Mobilní aplikace, Špičák, Pasta, Zubař, Čištění zubů, Noční pití, Horní zub, Dobrá motivace, Zdraví na Heureka.cz