Maminka.czZdraví

Znáte mlgání? Pomáhá prý nejen při infekcích v dutině ústní

9. 2. 2019
Skalní zastánci mlgání (cucání oleje) na něj přísahají! Tvrdí, že je chrání nejen před infekcemi a záněty v dutině ústní a krku, ale i před celou řadou dalších chorob.

Mlgání oleje, jednoduše řečeno cucání a převalování oleje v dutině ústní, patří k zajímavým metodám přírodní medicíny zejména na východ od nás. Jeho znovuobjevení má v druhé polovině minulého století „na svědomí“ ukrajinský lékař Fedor Karach, který pozoruhodné výsledky svých výzkumů prezentoval například na zasedání Ukra­jinského svazu onkologů a bakteriologů.

Doktor Karach, a mnohem dříve také ajurvédská medicína, tvrdili, že každodenní mlgání oleje, do něhož se během cucání stahují viry, bakterie i kvasinky nejen z dutiny ústní, má nezanedbatelný preventivní i léčebný význam pro lidské zdraví.​

Chvála přírodním antibiotikům! Známe 10 nejdostupnějších

Co k mlgání potřebuji?

Je úžasné, že k mlgání nepotřebujete vůbec nic speciálního! Postačí vám pouze 1 lžíce oleje, u dětí dokonce jen 1 lžička oleje denně. Co se týče samotného oleje, je údajně nejlepší tzv. panenský, nerafinovaný olej; doporučuje se sezamový, slunečnicový, kokosový, olivový apod. Nicméně, máte-li aktuálně hlouběji do kapsy, lze zkrátka mlgat tím jedlým olejem, který máte doma na smažení.

Kdy mlgání pomáhá?

Mlgání si údajně dokáže po nějakém čase poradit se záněty dásní a zubů, s počínajícími infekcemi v krku i v ústech a třeba i s bolestí hlavy. Mlgání oleje prý disponuje léčebnými i preventivními účinky při ekzémech a onemocněních kůže, dále u střevních a žaludečních chorob, u artrózy, a dokonce i při alergiích a u řady dalších onemocnění. Mlgat se doporučuje pravidelně, každý den, celý rok (třeba jako součást ranní hygieny). Procedury lze však využít i krátkodobě během akutních problémů.

Osvědčený bojovník proti celulitidě? Masáže přírodními oleji

Kdy mlgat?

Ukrajinský i starší ajurvédský postup se shodují na tom, že mlgat bychom měli ráno po probuzení coby nedílnou součást ranní hygieny. „Mlgám zhruba rok. Vstanu, loknu si oleje a jdu do sprchy. Než se osprchuji, usuším, obléknu, učešu a namaluji oči, je domlgáno…“ svěřila se nám Táňa, která v rámci prevence učí mlgat i svou čtyřletou dceru. Mlgat lze ale i v průběhu dne, a to i několikrát, ráno je však pro mlgání nejideálnější. Doba procedury by se měla pohybovat mezi 10 až 15 minutami. Děti pochopitelně vydrží mlgat o něco kratší dobu.

Jak mlgat?

Někteří doporučují před mlgáním jemně očistit jazyk od kořenu ke špičce, avšak pokud vám čištění jazyka nedělá dobře nebo na něj nejste zvyklí, můžete se pustit do olejové lázně dutiny ústní i bez něj. Pak už jen stačí nabrat lžíci oleje (jeho objem se po proslinění trochu zvětší!) a pustit se do práce.

Olej chvíli ponecháme nečinně v ústech, pak jej začneme jakoby žvýkat (představíme si klidně nějaké chutné sousto), po žvýkání následuje sání a „posívání“ oleje mezi zuby a do všech zákoutí pusy. Dalším krokem je pohyb jazyka – nahoru, dolů i do stran – zkrátka vydatná „jazykorozcvička“.

Nakonec olej zhruba po 10 až 15 minutách vyplivneme, lépe do ubrousku a následně vyhodíme do koše, je to ekologičtější. Budete překvapeni, že barva oleje bude skoro bílá. Mlgání zakončíme řádným výplachem pusy teplou vodou a až poté vyčistíme chrup.

S každým nachlazením nemusíte hned k lékaři! Nejdřív zkuste tohle!

Zvládnou mlgat i děti?

Zvládnou! Některé klidně už ve 4 letech, jiné později – musí je to však bavit. Děti obvykle nalákáte na „nechutné“ zvuky, různé mlgací grimasy a opičky, při nichž se různě nafukují tváře a koulí očima. Je dobré dětem vysvětlit, co se při mlgání děje, klidně vše společně nakreslit a především zdůraznit, že „breberkami“ prolezlý olej by opravdu neměly polykat. Pokud k polknutí dojde, situaci nedramatizujte, nic fatálního se neděje! Dle našich zkušeností nehrozí ani „rychlé“ střevní potíže.

Témata: Zdraví, Děti, Péče o dítě a jeho výchova, Výživa a stravování, Táňa, Lžíce, Dutina, Olej, Jazyk, Zánět, Infekce, Choroba, Krk

Mohlo by vás zajímat
Mahulena Bočanová: Epileptický záchvat dcery přišel zničehonic, změnil mi život!
Lékařka mi řekla, že dcera je autistka. Ona ale špatně slyšela!
Syn se narodil s jinou barvou pleti, než má jeho táta. Podezírali mě z nevěry
Příliš plná plenka i připoutání lezce do kočárku! To vše škodí vývoji. Co ještě?
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Nejtěžší je rozdělit čas a pozornost pro každé dítě, říká devítinásobná maminka
Nechci být otrokem dětí. Dva potomci stačí, říká Agáta Prachařová

Horoskopy

Vodnář Snažte se reagovat na všechno, co se v rodině šustne, a udržíte věci v chodu. Na nikoho však přehnaně…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Darina, Davide, Moris

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu