Maminka.czSex

Mluvte s dětmi o sexualitě! Na rovinu a vyhněte se hloupým názvům pohlaví

Kateřina Prachařová 30.  11.  2019
Mluvit s dětmi otevřeně o sexu, intimitě a vnímání vlastního těla je i v dnešní době pro mnoho rodičů stále velmi těžké. Často proto, že sami otevřenost ze strany vlastních rodičů nezažili, a tak nevědí, jak v tomto smyslu s potomky komunikovat. Patříte-li mezi ně, možná vám pomůže šest tipů, které vám toto citlivé téma mohou usnadnit.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

1. Nazývejte věci pravými jmény

Loket je loket. Nos je nos. A penis je penis a pochva je pochva. A čím dříve děti znají skutečné názvy části svého těla, tím lépe. Pomáhá jim to lépe pochopit své tělo, porozumět mu a vědět, k čemu slouží. Je snazší vědět, který dotyk je nežádoucí, když víme, jak se jednotlivé části těla jmenují a k čemu slouží. Malému batoleti nemusíme vysvětlovat detailní anatomii, ale dítě by mělo umět vše pojmenovat pravým jménem. Pak dokáže říct i jasné ne, když mu něco nebude příjemné. Pokud budeme obcházet terminologii výrazy jako „tam dole“, vypěstujeme v dítěti stud a uzavřenost.

Pipinka a lulánek? Zapomeňte na hloupé názvy pohlaví! Děti musí znát pravdu!

2. Moje tělo patří mně

Toto pravidlo platí pro všechny lidi bez rozdílu věku, tedy i pro malé dítě! Samozřejmě se rodiče a děti navzájem dotýkají, ale musíme respektovat, co je dítěti příjemné. V životě také nastává řada situací, kdy se dítěte musí dotýkat někdo cizí. Lékař na pediatrii, zdravotní sestřička v nemocnici, paní učitelka ve školce… Tito lidé se budou dítěte dotýkat i v tak intimních momentech, jako je třeba návštěva toalety. Vždy by ale měli dítěti vysvětlit, co a proč dělají, a nic nedělat bez jeho souhlasu. Dítě by tohle mělo vědět a mělo by se umět ohradit, pokud se mu něco nelíbí.

3. Odpovídejte na otázky

Dospělí se často obávají, že jakmile se dítě zeptá na jednoduchou otázku okolo sexuality a oni mu odpovědí, bude se pak ptát pořád a na čím dál intimnější a složitější věci. Skutečnost nebývá tak dramatická. Odpovězte na jednoduchou otázku pravdivě, ale jednoduše. Beze studu a vytáčení, které dítě ihned odhalí. Pokud náhodou nevíte, přiznejte to a pak odpověď vyhledejte. Zvědavost malého dotazovatele bude s nejvyšší pravděpodobností uspokojena a dalších otázek se dočkáte zase až po nějaké době. A především: pokud se vás dítě ptá, je to dobře! Znamená to, že vám důvěřuje. Buďte vděční, že se chce vše dozvědět od vás, ne z internetu.

Zahrajeme si na doktora? Proč by rodiče dětem hru neměli zakazovat

4. Promluvte si

Hodně dospělých má obavu, že pokud s dítětem budou otevřeně mluvit o sexu a sexualitě, bude dítě předčasně příliš zkušené a začne s intimním životem dříve, než je zdrávo. Ve skutečnosti je tomu přesně naopak. Lidé, kteří jsou se sexualitou seznamováni už od dětství a považují ji za přirozenou, začínají se sexuálním životem později. Navíc se daleko lépe orientují ve vztazích. Nezískají tu zkušenost mnoha dospělých, kteří považují sex za tabu a něco nepříjemného. Pokud jim při hovorech o sexualitě dodáme pocit sebedůvěry a bezpečí, budou tak k této oblasti přistupovat celý život.

5. Neberte hovory o sexualitě smrtelně vážně

Sexualita je přirozenou součástí života. Když s ní seznamujeme své děti, je potřeba říct jim vše popravdě, nazývat věci pravými jmény, zároveň bychom ale toto téma neměli pojímat veskrze seriózně a smrtelně vážně. Je potřeba mluvit o riziku zneužívání nebo o bezpečném sexu. Ale stejně důležité je zdůraznit, že sexualita je ozdravná a povznášející, pomáhá nám uvědomit si, kdo jsme, a sex je příjemný a zábavný.

Jak mluvit s dětmi o sexu. Neříkejte předškolákovi: „Na to jsi ještě malý“

6. Nikdo není dokonalý

Mluvit o sexu může být trapné a je dobré s tím počítat. Dokonce i lékaři nebo lidé, kteří učí sexuální výchovu, zažívají okamžiky, kdy se při sdělování určitých věcí necítí příjemně. Je zcela v pořádku se takto cítit. Nebojte se to svým dětem přiznat. Ony si dost možná připadají podobně. Dejte jim najevo, že děláte chyby. A že sexuální výchova je vlastně celoživotní proces. Díky tomu se ani ony nebudou bát vlastních chyb a budou se cítit bezpečněji.

Sex
Témata: Rodiče, Rodina a vztahy, Láska a vztahy, Chování a vztahy, Sex, sexualita, Zvědavost, Internet, Rozdíl věku, Lula, Zneužívání, Tělo, Pipi, Děti, Intimní moment, Pochva, Sexuální výchova, Loket, Pravé jméno, Dospělí
Mohlo by vás zajímat
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
Upečte si dokonale vláčný perník. S nastrouhanými jablky bude nepřekonatelný
redakce
Recepty
Chlapec žil pouhých 10 dní. Společně strávený čas pro nás byl požehnáním, tvrdí rodina. Jejich dojemný příběh obletěl celý svět
Formánková Simona
Příběhy
Intimněji už to nejde: Tyhle fotky zachycují první vteřiny dítěte na světě. Podívejte se na dechberoucí detaily
Víchová Tereza
Porod
Dejte „to” do ústavu, řekli jí o dceři. Jana se nevzdala a z „hadrové panenky” Johanky křeše denně zázraky
Víchová Tereza
Příběhy