Maminka.czSex

Mluvte s dětmi o sexualitě! Na rovinu a vyhněte se hloupým názvům pohlaví

30. 11. 2019
Mluvte s dětmi o sexualitě! Na rovinu a vyhněte se hloupým názvům pohlaví
Mluvit s dětmi otevřeně o sexu, intimitě a vnímání vlastního těla je i v dnešní době pro mnoho rodičů stále velmi těžké. Často proto, že sami otevřenost ze strany vlastních rodičů nezažili, a tak nevědí, jak v tomto smyslu s potomky komunikovat. Patříte-li mezi ně, možná vám pomůže šest tipů, které vám toto citlivé téma mohou usnadnit.

1. Nazývejte věci pravými jmény

Loket je loket. Nos je nos. A penis je penis a pochva je pochva. A čím dříve děti znají skutečné názvy části svého těla, tím lépe. Pomáhá jim to lépe pochopit své tělo, porozumět mu a vědět, k čemu slouží. Je snazší vědět, který dotyk je nežádoucí, když víme, jak se jednotlivé části těla jmenují a k čemu slouží. Malému batoleti nemusíme vysvětlovat detailní anatomii, ale dítě by mělo umět vše pojmenovat pravým jménem. Pak dokáže říct i jasné ne, když mu něco nebude příjemné. Pokud budeme obcházet terminologii výrazy jako „tam dole“, vypěstujeme v dítěti stud a uzavřenost.

Pipinka a lulánek? Zapomeňte na hloupé názvy pohlaví! Děti musí znát pravdu!

2. Moje tělo patří mně

Toto pravidlo platí pro všechny lidi bez rozdílu věku, tedy i pro malé dítě! Samozřejmě se rodiče a děti navzájem dotýkají, ale musíme respektovat, co je dítěti příjemné. V životě také nastává řada situací, kdy se dítěte musí dotýkat někdo cizí. Lékař na pediatrii, zdravotní sestřička v nemocnici, paní učitelka ve školce… Tito lidé se budou dítěte dotýkat i v tak intimních momentech, jako je třeba návštěva toalety. Vždy by ale měli dítěti vysvětlit, co a proč dělají, a nic nedělat bez jeho souhlasu. Dítě by tohle mělo vědět a mělo by se umět ohradit, pokud se mu něco nelíbí.

3. Odpovídejte na otázky

Dospělí se často obávají, že jakmile se dítě zeptá na jednoduchou otázku okolo sexuality a oni mu odpovědí, bude se pak ptát pořád a na čím dál intimnější a složitější věci. Skutečnost nebývá tak dramatická. Odpovězte na jednoduchou otázku pravdivě, ale jednoduše. Beze studu a vytáčení, které dítě ihned odhalí. Pokud náhodou nevíte, přiznejte to a pak odpověď vyhledejte. Zvědavost malého dotazovatele bude s nejvyšší pravděpodobností uspokojena a dalších otázek se dočkáte zase až po nějaké době. A především: pokud se vás dítě ptá, je to dobře! Znamená to, že vám důvěřuje. Buďte vděční, že se chce vše dozvědět od vás, ne z internetu.

Zahrajeme si na doktora? Proč by rodiče dětem hru neměli zakazovat

4. Promluvte si

Hodně dospělých má obavu, že pokud s dítětem budou otevřeně mluvit o sexu a sexualitě, bude dítě předčasně příliš zkušené a začne s intimním životem dříve, než je zdrávo. Ve skutečnosti je tomu přesně naopak. Lidé, kteří jsou se sexualitou seznamováni už od dětství a považují ji za přirozenou, začínají se sexuálním životem později. Navíc se daleko lépe orientují ve vztazích. Nezískají tu zkušenost mnoha dospělých, kteří považují sex za tabu a něco nepříjemného. Pokud jim při hovorech o sexualitě dodáme pocit sebedůvěry a bezpečí, budou tak k této oblasti přistupovat celý život.

5. Neberte hovory o sexualitě smrtelně vážně

Sexualita je přirozenou součástí života. Když s ní seznamujeme své děti, je potřeba říct jim vše popravdě, nazývat věci pravými jmény, zároveň bychom ale toto téma neměli pojímat veskrze seriózně a smrtelně vážně. Je potřeba mluvit o riziku zneužívání nebo o bezpečném sexu. Ale stejně důležité je zdůraznit, že sexualita je ozdravná a povznášející, pomáhá nám uvědomit si, kdo jsme, a sex je příjemný a zábavný.

Jak mluvit s dětmi o sexu. Neříkejte předškolákovi: „Na to jsi ještě malý“

6. Nikdo není dokonalý

Mluvit o sexu může být trapné a je dobré s tím počítat. Dokonce i lékaři nebo lidé, kteří učí sexuální výchovu, zažívají okamžiky, kdy se při sdělování určitých věcí necítí příjemně. Je zcela v pořádku se takto cítit. Nebojte se to svým dětem přiznat. Ony si dost možná připadají podobně. Dejte jim najevo, že děláte chyby. A že sexuální výchova je vlastně celoživotní proces. Díky tomu se ani ony nebudou bát vlastních chyb a budou se cítit bezpečněji.

Témata: Láska a vztahy, Rodina a vztahy, Chování a vztahy, Sex, Rodiče, Pravé jméno, Sexualita, Pochva, Loket, Tělo, Zneužívání, Dospělí, Děti, Sexuální výchova, Internet

Mohlo by vás zajímat
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Porod jste nikdy neviděli tak zblízka! Šokuje vás brácha v porodním bazénku?
Kristýna Leichtová rodila doma! Mezi herečkami nebyla první
Japonská maminka zachycuje život s dvojčaty a trojčaty. To prostě musíte vidět!
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj
Módní ikoně Harper Beckham je devět. Chodí na nehty, hraje fotbal, rodiče ji líbají na rty
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu

Horoskopy

Váhy Máte před sebou den, který bude pestrý na události. I když první věc, která se vám přihodí nebude úplně…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Luboš, Carmen, Karmen

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné